REKLAMA
,
Raport o stanie Chełma
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Dopiero 27 sierpnia radni zajmą się kwestią absolutorium dla prezydenta miasta. Zanim dojdzie do głosowania, Jakub Banaszek przedstawi Raport o stanie miasta za rok 2019. A później głos mogą zabrać mieszkańcy.

Reklama

W tym roku sesja absolutoryjna w Chełmie zapowiadana jest dopiero na 27 sierpnia. Termin wynikający z ustawy o samorządzie nakłada obowiązek jej przeprowadzenia do końca czerwca. Za sprawą epidemii, rok mamy jednak wyjątkowy i minister finansów przesunął ten termin, jako ostateczny wskazując 29 sierpnia. Samorząd chełmski, jak widać, skrzętnie z tej możliwości skorzystał.

Zanim dojdzie do głosowania, Jakub Banaszek przedstawi Raport o stanie miasta za rok 2019. Z dokumentem można już się zapoznać. Dostępny jest na stronie internetowej esesja.pl.  Już na początku dokumentu prezydent informuje:

Z rejestru mieszkańców miasta Chełm wynika, że na dzień 31 grudnia 2019 r. na pobyt stały zameldowanych było w Chełmie 60 253 osoby, w tym: kobiet – 32 324, mężczyzn – 27 929. W ciągu roku 2019 ubyło 960 osób (na 31.12.2018 r. było 61 213 osób). (…) W 2019 roku urodziło się 446 dzieci, a zmarły 622 osoby.

Przypomnijmy tylko, że z ubiegłorocznego raportu prezydenta wynika , że w 2018 roku ubyło nam 789 osób. Nie chcemy wyciągać pochopnych wniosków, ale wydaje się, że ucieczka mieszkańców z naszego miasta nabiera przyspieszenia.

W swoim Raporcie prezydent szczegółowo omawia kolejne dziedziny życia społecznego. Znajdziemy więc w dokumencie informacje dotyczące między innymi: ochrony zdrowia, edukacji, zasobów mieszkaniowych, ochrony środowiska czy spółek komunalnych. Zachęcamy do jego lektury.

Głos mają mieszkańcy

Udzielenie absolutorium prezydentowi Jakubowi Banaszkowi będzie formalnością. Przygotowane przez jego administrację sprawozdanie finansowe pozytywnie oceniła zarówno Komisja Rewizyjna Rady Miasta Chełm, jak i Regionalna Izba Obrachunkowa. Nie wolno jednak zapominać, że przepisy zobowiązujące prezydentów, burmistrzów i wójtów do sporządzania Raportów, przewidują również przeprowadzenie nad tym dokumentem debaty z udziałem mieszkańców. 

Komunikat przewodniczącego Rady Miasta określa, że będzie to maksymalnie 15 osób. Każdy z was, jeżeli chce zabrać głos w tej debacie, musi złożyć pisemne zgłoszenie. Dokument musi zawierać imię, nazwisko, adres zamieszkania i podpis. To wszystko musi być

… poparte podpisami co najmniej 50 osób [podkreślenie red.] udzielających poparcie zgłaszającym się w debacie.

Czasu na zgromadzenie tych podpisów nie macie zbyt wiele – zgłoszenia będą przyjmowane do 26 sierpnia br. w Biurze Rady Miasta (ul. Lubelska 65, pok. 29) .

***

Przypominamy, że wszystkie sesje Rady Miasta Chełm można śledzić na żywo w internecie. Wystarczy wejść tutaj.

Napisz komentarz
 • Czyli co, ZNOWU o nas bez nas?
  zaraz, zaraz …jak to było? „My będziemy słuchać Polek i Polaków!”…..???
  Ciśnie mi się cytat p. Poniedzielskiego:
  „Oj, nieładnie, człowieku, nieładnie
  Oj, nieładnie, człowieku, brzydko
  Ty się całe życie tylko bawisz
  Czasem sobie zmieniasz bawitko!” Panie Bożeński…..

 • Widzieliście gdzieś jaki komunikat o tym, że można się zgłaszać? Bo ja tylko n chelmski.eu. Tak Bożeński traktuje mieszkańców?

  • „Czemu Ty taki zdziwiony? Czas było przywyknąć…”

   • Przyzwyczajałem się przez 12 lat A. Fisz. Mimo wszystko miałem nadzieję, że nowa ekipa (nawet jeśli z PiS-u), będzie trochę bardziej otwarta. Wiem, wiem – naiwyny jestem

 • Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  *

  Reklama
  REKLAMA
  REKLAMA
  REKLAMA
  REKLAMA
  Na Pokrówkę z przeszkodami
  Na Pokrówkę z przeszkodami
  Rocznicowy prezent prezydenta
  Rocznicowy prezent prezydenta
  Przyspieszcie - apelują przedsiębiorcy i Organizacje pozarządowe
  Przyspieszcie – apelują przedsiębiorcy i organizacje pozarządowe
  Będzie nowy wiceprezydent?
  Będzie nowy wiceprezydent?
  Będzie nowy wiceprezydent?
  Miasto rusza do walki z wirusem
  REKLAMA