REKLAMA
,
Raport z miasta ws sytuacji uchodźców
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Chełm, ze względu na swoje położenie, jest jednym z głównych ośrodków, do którego przybywają uchodźcy z ogarniętej wojną Ukrainy. Od 25 lutego do 3 marca, tylko na chełmski dworzec PKP, dotarło niemal 15 tysięcy ludzi.  Oto samorządowy raport ws sytuacji uchodźców.

Reklama
Na dworcu PKP Chełm Główny uchodźcy są rejestrowani w działającym tam punkcie recepcyjnym. Rejestracja nie jest jednak obowiązkowa, więc wiele osób rusza w dalszą drogę z pominięciem tego punktu. Z chełmskiego dworca uchodźcy mogą skorzystać z transportu do różnych miejsc na terenie naszego kraju lub nawet poza granicę Polski.
 
Ci, którzy chcą odpocząć i skorzystać z transportu w innym terminie, trafiają na Miejską Halę Sportową przy ul. Granicznej, gdzie oprócz punktu recepcyjnego znajdują się też miejsca noclegowe – informuje Damian Zieliński z Gabinetu Prezydenta Miasta Chełm. – Według danych dostępnych na 3 marca (godz. 14:00) z tej formy wsparcia, obejmującej również wyżywienie, skorzystało niemal 2 tysiące osób.

Tymczasowa przystań na hali

W jednym z kulminacyjnych momentów, na hali przebywało w tym samym czasie około 500 uchodźców. W ramach tego samego punktu recepcyjnego działają m.in. zorganizowany przez chełmski szpital i stację ratownictwa punkt medyczny oraz punkt szczepień przeciwko Covid-19 Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego.
 
Rotacja gości na hali jest bardzo duża. To dlatego, że obiekt od samego początku nie był zakładany jako miejsce docelowe dla uchodźców. Raczej jako tymczasowa przystań, gdzie mogą dostać coś do jedzenia i picia, odświeżyć się, odpocząć. Tutaj też otrzymują informacje co do dalszych możliwości. Trzeba bowiem wiedzieć, że nie wszyscy mają na terenie Polski rodziny czy znajomych gotowych ich przyjąć, a wielu z nich po raz pierwszy w życiu znalazła się poza granicami swojego kraju.
 
Sprzed budynku hali każdego dnia, niemal o każdej porze, odjeżdża
 

zorganizowany wcześniej transport

 
Miasto współpracuje również bezpośrednio z PKP Intercity. Dzięki temu z Chełma wyjeżdżają pociągi, które transportują uchodźców z Ukrainy w głąb Polski.
 
Tutaj też dociera pomoc z Europy. Np. w minionym tygodniu do Chełma dotarła grupa wolontariuszy z Frankfurtu nad Odrą. Przyjechali w konwoju z transportem żywności, wody, środków medycznych, higienicznych itp. Po zostawieniu darów, zabrali ze sobą do Niemiec kilkudziesięciu uchodźców
 
Ze względu na zaostrzającą się sytuację za naszą wschodnią granicą, w najbliższym czasie przewidywany jest wzrost liczby uchodźców przybywających do Polski, a co za tym idzie również do Chełma – ocenia Damian Zieliński
 
Miasto podjęło więc starania, by wszystkim uciekającym przed wojną
 

zapewnić schronienie

 
Dzięki współpracy z koncernem Salling Group, właścicielem nieruchomości po dawnym markecie Tesco, powstaje tam dodatkowy punkt noclegowy. Powinien być gotowy w ciągu kilku najbliższych dni. Jednorazowo będzie mógł przyjąć nawet 2 tysiące osób.
 
Wcześniej, w budynku Chełmskiego Centrum Aktywności Gospodarczej, powstała baza magazynowo-logistyczna. Tu przyjmowane są duże transporty dostaw rozmaitych materiałów, które następnie wysyłane są na Ukrainę.
W mieście działa również punkt magazynowy przy ul. Piotra Skargi 11. Tu zbierana jest bieżąca pomoc dla przebywających w Chełmie uchodźców.
 
Oprócz tego w całym mieście działają dziesiątki miejsc, gdzie chełmianie spontanicznie organizują zbiórki darów, miejsca noclegowe, posiłki dla uchodźców. Pojawiają się oferty bezpłatnej pomocy psychologicznej, medycznej, zatrudnienia, organizacji czasu wolnego dla dzieci i młodzieży… To samo dzieje się w okolicznych gminach i miastach.
 
Na stronie Miasto Chełm czytamy:
Z całego serca dziękujemy wszystkich wolontariuszom, którzy angażują się w pomoc uchodźcom z Ukrainy ?? (…) To, co robicie jest naprawdę wspaniałe! ? Dziękujemy również wszystkim, którzy angażują się w pomoc na innych polach – w innych instytucjach, organizacjach! Razem tworzymy jeden wielki, mocny i zorganizowany team ??
Każdy z punktów może działać nie tylko dzięki służbom państwa czy samorządu, ale przede wszystkim dzięki pracy setek, jeśli nie tysięcy wolontariuszy. Trzeba jednak wiedzieć, że ten wysiłek to nie sprint.
 

Musimy być gotowi na maraton

 
Potrzeby cały czas są ogromne. Ratusz prosi zatem wszystkich, którzy chcą zaangażować się w pomoc uchodźcom, by wypełniali specjalny formularz. Wystarczy kliknąć w ten link: https://tiny.pl/94wh1.
 
Więcej  informacji o sytuacji w mieście i aktualnych potrzebach pomocy znajdziecie tutaj: https://samorzad.gov.pl/web/miasto-chelm/wiadomosci-ukr

No votes yet.
Please wait...
Napisz komentarz
 • Zapowiada się maraton.

  No votes yet.
  Please wait...
 • Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  *

  Reklama
  REKLAMA
  REKLAMA
  REKLAMA
  REKLAMA
  Jutro radni uchwalą budżet
  AKTUALIZACJA. Radni uchwalą budżet
  Budżet (coraz mniej) obywatelski
  Budżet (coraz mniej) Obywatelski
  Rośnie dług Chełma
  Rośnie dług Chełma
  Ostrożnie na Obłońskiej!
  Ostrożnie na Obłońskiej!
  Katastrofa dopiero przed nami?
  Katastrofa dopiero przed nami?
  REKLAMA