REKLAMA
,
Miasto pomaga ratować kasztanowce
Ratujemy kasztanowce
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Miasto walczy ze szrotówkiem kasztanowcowiaczkiem. O tej porze roku akcja polega na grabieniu i unieszkodliwianiu liści.

Reklama

W tym roku  chełmski ratusz wydał różnym placówkom ponad 1200 worków na liście – to dla ratowania ponad 300 kasztanowców, które objęto akcją leczenia i zabezpieczania przed szrotówkiem kasztanowcowiaczkiem. W Urzędzie Miasta mają nadzieję, że dzięki temu poprawi się stan zdrowotny tych pięknych drzew, które uatrakcyjniają miasto.

Zadanie ratowania kasztanowców realizowane jest w trzech etapach: pierwszym było założenie opasek lepowych z dyspenserem feromonowym, drugim zawieszenie pułapek typu delta wyposażonych w feromon, a trzecim jesienne wielokrotne grabienie opadłych liści i pakowanie ich w worki papierowe przez właścicieli, zarządców lub administratorów nieruchomości, na których prowadzone jest leczenie drzew. Worki z liśćmi kasztanowców są odbierane i przewożone do miejsca unieszkodliwienia.

We wtorek (22 października) pracownicy Wydziału Ochrony Środowiska przeprowadzili wizję lokalną na terenie placówek wspieranych przez UM w trzecim etapie leczenia drzew. Były to m.in.:  Przedszkole Miejskie nr 6, teren wokół bazyliki na Górce, I oraz IV LO, Zespół Szkół Ekonomicznych i Mundurowych, teren przy sztucznym lodowisku, ul. S. Czarnieckiego.

W tych miejscach trwają prace polegające na wielokrotnym, dokładnym zgrabieniu liści kasztanowców i zebraniu ich w papierowe worki. Spakowane liście odbiera Zakład Usług Komunalnych z Rudy Huty i wywozi do miejsca unieszkodliwienia przez firmę EkoPaliwa Chełm. Metoda ta jest najprostsza w zastosowaniu, a przy tym skutecznie ogranicza liczebność poczwarek, a w przyszłości liczbę motyli, które wylecą wiosną, by złożyć jaja.

Zadanie stanowi kontynuację rozpoczętego w 2005 r. procesu leczenia kasztanowców białych na terenach zielonych miasta Chełm.

Napisz komentarz
 • Kasztanowiec czerwony,wprawdzie trochę jednak inny,ale podobno odporny – kiedy będzie sadzony.A na Czarnieckiego z pierwotnej alei niewiele zostało,kiedy zostanie w końcu odnowiona,a właściwie zrekonstruowana?W 2013 apelowałem o to do Fisz.

 • Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  *

  Reklama
  REKLAMA
  REKLAMA
  REKLAMA
  REKLAMA
  Budżet (coraz mniej) obywatelski
  Budżet (coraz mniej) Obywatelski
  Rośnie dług Chełma
  Rośnie dług Chełma
  Ostrożnie na Obłońskiej!
  Ostrożnie na Obłońskiej!
  Katastrofa dopiero przed nami?
  Katastrofa dopiero przed nami?
  Wyboista droga do sprzedaży MPEC
  Wyboista droga do sprzedaży MPEC
  REKLAMA