REKLAMA
,
Ratujmy nasze zabytki! Pomóż, nie zostań obojętny
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Ratujmy Nasze Zabytki – pod takim tytułem odbędzie się 23. kwesta na rzecz konserwacji najstarszych chełmskich nagrobków. Wśród kwestujących będą m.in. posłanka Beata Mazurek i władze miasta. 

Reklama

W Święto Zmarłych 1. listopada w godzinach 9:00– 15:00, na terenie obu chełmskich cmentarzy, odbędzie się kwesta pt. „Ratujmy Nasze Zabytki”. To już 23. edycja. Zebrane fundusze zostaną przekazane na rzecz konserwacji zabytkowych nagrobków na najstarszej chełmskiej nekropolii przy ul. Lwowskiej.

Tradycją już jest, że w roli kwestujących możemy zobaczyć znane twarze: lokalnych polityków, dziennikarzy i działaczy społecznych. Na cmentarzach będziemy mogli spotkać m.in. przedstawicieli władz lokalnych, instytucji, a także młodzież i nauczycieli z I LO w Chełmie oraz przedstawicieli Urzędu Ochrony Zabytków. 

Po raz dziewiąty do kwesty aktywnie włączą się także chełmscy działacze Prawa i Sprawiedliwości z posłanką Beatą Mazurek na czele. 

Jak zapewniają organizatorzy, zainteresowanie ze strony mieszkańców Chełma od lat jest bardzo duże. Nie inaczej powinno być również tym razem. Gorąco zachęcamy do wzięcia udziału.

Napisz komentarz
 • Kim jest ta kobieta w skórzanej kurtce?

 • Mała uwaga, bardziej odpowiednie określenie to świeto ,, Wszystkich Świętych ” zamiast – no właśnie, to niefortunne określenie j.w.

  • Fakt,to są dwa dni – 1 i 2

  • Święto świętych… Kamyku zostaw zasady języka polskiego tym, którzy sie na tym znają 🙂

   • Tak, jest Święto Wszystkich Świętych, a nie wszystkich zmarłych. Chyba, że pokażesz mi gdzie jest święto Wszystkich zmarłych. Mamy uroczystość Wszystkich Świętych, przypadającą na 1 listopada oraz Dzień Zaduszny (Zaduszki) obchodzone dnia następnego (2 listopada). Tu nie trzeba znać zasad języka polskiego wystarczy posiadanie kalendarza.

   • Uroczystość, obchody, dzień Wszystkich Świętych – pełna zgoda. Nikt natomiast nie napisze w tekście prasowym związku ŚWIĘTO Wszystch ŚWIĘTYCH. 😉

   • Ale za to w tekście prasowym napisze :,,Święto Zmarłych” zamiast ,, Wszystkich Świetych” , które de facto nie istnieje, przynajmniej w tradycji katolickiej. Jak przeczytasz wyżej napisałem święto ,, Wszystkich Świętych” w cudzysłowie, nie jako tytuł.

   • No i trzeba myśleć,a to teraz nie jest w modzie.

 • Przy okazji – pamiętamy o innych cmentarzach?Cmentarze II Wojny,cmentarz na Górce i cmentarz kościoła św.Ducha – przypomnijcie sobie.

 • Historia cmentarza jest długa i wieloobrządkowa – to wszyscy wiemy.Oprócz odnowy nagrobków potrzeba – po pierwsze – spisu osób pochowanych,po drugie dokumentacja foto,a na koniec – ogrodzenie.A na koniec – to powinna być też atrakcja turystyczna,choć może się nie podobać w wypadku cmentarza określenie,że to atrakcja.

  • cmentarz atrakcją turystyczną… Panie Andrzeju, jak pan to sobie wyobraża? Kolejny Aquapark, tyle że z ciałami w fundamentach?

   • Zabytkowe cmentarze są do zwiedzania – chcemy,czy nie.To część historii miasta.Trzeba tylko opracować przewodnik.

   • Chcecie dołączyć do przygotowanie takiego przewodnika?

   • Mam pytanie – jaka jest przeciętna wiedza o historii Chełma grobami reprezentowanej wśród Chełmian?Nie wielka.Potrzebny dobrze opracowany przewodnik,a czy innych to nie może zainteresować?

 • Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  *

  Reklama
  REKLAMA
  REKLAMA
  REKLAMA
  REKLAMA
  Budżet (coraz mniej) obywatelski
  Budżet (coraz mniej) Obywatelski
  Rośnie dług Chełma
  Rośnie dług Chełma
  Ostrożnie na Obłońskiej!
  Ostrożnie na Obłońskiej!
  Katastrofa dopiero przed nami?
  Katastrofa dopiero przed nami?
  Wyboista droga do sprzedaży MPEC
  Wyboista droga do sprzedaży MPEC
  REKLAMA