REKLAMA
,
Reforma oświaty i likwidacja gimnazjów. Chełm ma zespół wdrożeniowy
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Prezydent Miasta Chełm Agata Fisz powołała dziewięcioosobowy zespół do spraw wdrożenia reformy programowej edukacji, Ich zadaniem jest opracowanie optymalnego planu likwidacji gimnazjów.

Reklama

Zespół zadaniowy do spraw wdrożenia reformy programowej dotyczącej zmian w edukacji ma za zadanie wypracowanie nowego projektu organizacji szkolnego na terenie Chełma. Powołany zespół otrzymał już dokumenty do analizy, po której przedstawi propozycję optymalną propozycję rozwiązania problemu związanego z likwidacją gimnazjów.

Zespół stworzony z ludzi edukacji

Przewodniczącym powołanego zespołu jest Augustyn Okoński. Ponadto w skład zespołu wchodzą: Krystyna Matyszczuk – Szmbelan (Wydział Oświaty UM), Beata Wójcik (Wydział Oświaty UM), Maria Potrapeluk (Wydział Oświaty UM), Ewa Suchań (Prezes Powiatowego ZNP), Artur Juszczak (Dyrektor Szkoły WILIAMS), Ryszarda Madroń (ZNP Chełm), Elżbieta Nowaczewska (Dyrektor Szkoły Podstawowej „Razem”) oraz Dariusz Grabczuk (chełmski radny, nauczyciel).

Prace zespołu do spraw wdrożenia reformy programowej edukacji trwają. Jego członkowie mają pomysły na wprowadzenie reformy. Jak przekonuje Augustyn Okoński, intencją zespołu jest jak najłagodniejsze wprowadzenie reformy.

Zespół nie zakończył jeszcze pracy. Trwa analiza różnych rozwiązań. Na pewno naszą intencją, będzie jak najłagodniejsze wdrożenie rządowej reformy. Będziemy szukali możliwości aby zagospodarować nauczycieli z gimnazjów oraz rozwiązań możliwych do udźwignięcia z puntu widzenia budżetu samorządu. W drodze prowadzonych rozmów pojawiają się różne pomysły. Mają one na tym etapie prac zespołu charakter głosu w dyskusji, gdyż żadne decyzje nie zostały jeszcze podjęte – informuje Okoński.

Gimnazja czekają na decyzje

Zespoły szkół ogólnokształcących czeka naturalne przemianowanie na szkoły podstawowe. Dyrektorzy gimnazjów czekają na decyzje zespołu powołanego przez Prezydent Fisz. 

Jesteśmy zespołem szkół, po likwidacji gimnazjów zostaniemy przemianowani na szkołę podstawową – komentuje sprawę Piotr Turewicz, wicedyrektor ZSO Nr 8 w Chełmie.

Dyrekcja Gimnazjum Nr 2 w Chełmie czeka na decyzję zespołu. Nie widzą jednak dla siebie wielu rozwiązań.

Możemy się trzymać tylko tego, co jest w ustawie. Rozwiązań dla nas nie będzie zbyt wiele, pod uwagę brane są dwa warianty. Praca zespołu potrwa jeszcze przez jakiś czas. Czekamy na decyzję organu prowadzącego – informuje Bogdan Grochola, dyrektor Gimnazjum Nr 2 w Chełmie.

Czy podstawówki są gotowe na zwiększenie liczby uczniów?

Dyrektorzy chełmskich szkół podstawowych nie są jednak zgodni. Dla podstawówek, które cieszą się dużą liczbą uczniów, otwarcie nowych oddziałów może być sporym problemem. Szkoły mające mniej uczniów, takie jak Zespół Szkolno – Przedszkolny w Chełmie są gotowe na otwarcie nowych oddziałów i patrzą na zmiany optymistycznie

Jesteśmy gotowi na otwarcie nowych oddziałów. Pomimo tego, że jedno skrzydło budynku zajmowane jest przez przedszkole, w żadnym razie nie zakłóci to funkcjonowania szkoły w momencie wejścia klas 7, a w późniejszym czasie także 8. Nie widzimy także potrzeby prowadzania dwuzmianowego trybu zajęć – informuje Bożena Koniczuk, dyrektor Zespołu Szkolno – Przedszkolnego Nr 3 w Chełmie.

Dużo obaw związanych z otwarciem nowych klas ma Iwona Ceret, dyrektor Szkoły Podstawowej Nr 11 w Chełmie – największej szkoły podstawowej w Chełmie pod względem liczby uczniów.

Nasza szkoła jest liczebnie największą szkołą podstawową w Chełmie, mamy w tej chwili 504 uczniów. Obecnie pracujemy w trybie dwuzmianowym. Po otwarciu nowych oddziałów może być kłopot. Wszystko jest uzależnione także od tego, ile klas pierwszych zostanie otwartych w przyszłym roku szkolnym – komentuje Iwona Ceret, dyrektor Szkoły Podstawowej Nr 11 w Chełmie.

Fot. ZSO nr 6 w Chełmie

Czy zespół powołany przez Prezydent znajdzie złoty środek w sprawie reformy? Co myślicie o samej reformie edukacji? Czekamy na Wasze opinie.

No votes yet.
Please wait...
Napisz komentarz
 • Likwidacja gimnazjów – ok,ale ciekawe jak to UM załatwi?

  No votes yet.
  Please wait...
 • Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  *

  Reklama
  REKLAMA
  REKLAMA
  REKLAMA
  REKLAMA
  Jutro radni uchwalą budżet
  AKTUALIZACJA. Radni uchwalą budżet
  Budżet (coraz mniej) obywatelski
  Budżet (coraz mniej) Obywatelski
  Rośnie dług Chełma
  Rośnie dług Chełma
  Ostrożnie na Obłońskiej!
  Ostrożnie na Obłońskiej!
  Katastrofa dopiero przed nami?
  Katastrofa dopiero przed nami?
  REKLAMA