REKLAMA
,
Rejowiec chce być znów miastem
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Rejowiec koło Chełma został założony przez Mikołaja Reja. W roku 1547 roku Rej uzyskał od króla Zygmunta I Starego przywilej lokacyjny i prawo używania nazwy Rejowiec (od nazwiska założyciela miasta – przyp. red.). W 1869 roku Rejowiec utracił prawa miejskie w ramach represji caratu po upadku powstania styczniowego. Po ponad 140 latach władze Rejowca chcą odzyskać prawa miejskie. Z ich staraniami zgadza się marszałek województwa. 

Reklama

Władze Rejowca starania o uzyskanie praw miejskich rozpoczęły już w 2014 roku. Wówczas radni zgodnie uznali, że takie starania należy rozpocząć. W 2015 roku zostały przeprowadzone konsultacje społeczne.

– Ponad 89 procent naszych mieszkańców opowiedziało się za naszą inicjatywą. Dlatego też w 2016 roku złożyliśmy stosowne dokumenty do władz województwa. Marszałek nas poparł i teraz o dalszym losie Rejowca zdecyduje Rada Ministrów, która decyzję powinna podjąć do końca lipca – wyjaśnia nam Tadeusz Górski, wójt Rejowca.

Jak zapewniają władze, odzyskanie praw miejskich nic nie zmieni w codziennym życiu mieszkańców. Nadal będzie jedna rada i jeden urząd. Również obecny wójt stanie na czele gminy i miasta.

Dążenia władz Rejowca do zmian wynikają z chęci aplikowania o większe środki finansowe z projektów.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to Rejowiec znów będzie miał prawa miejskie od 1 stycznia.

Mieszkańcy jednak są dość sceptyczni.

– Początkowo z entuzjazmem podeszłam do tego pomysłu, wypełniłam ankietę na tak, ale teraz bym już tak nie zrobiła. Boje się, że gdy Rejowiec zostanie miastem w górę pójdą stawki podatków – mówi w rozmowie z nami mieszkanka Rejowca.

Napisz komentarz

Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Reklama
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Budżet (coraz mniej) obywatelski
Budżet (coraz mniej) Obywatelski
Rośnie dług Chełma
Rośnie dług Chełma
Ostrożnie na Obłońskiej!
Ostrożnie na Obłońskiej!
Katastrofa dopiero przed nami?
Katastrofa dopiero przed nami?
Wyboista droga do sprzedaży MPEC
Wyboista droga do sprzedaży MPEC
REKLAMA