REKLAMA
,
Renata Piątkowska w ChBP | Foto
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Za nami spotkanie z Renatą Piątkowską, autorką książek o dzieciach i dla dzieci. O przygodach, przeżyciach i troskach najmłodszych, mieliśmy okazję porozmawiać z nią 18 października w Chełmskiej Bibliotece Publicznej.

Reklama

 Spotkanie w Chełmie poświęcone było książce „Wszystkie moje mamy”, która opowiada o Irenie Sendlerowej oraz dzieciach przez nią uratowanych. Pani Renacie towarzyszyła lektorka Malwina Kożurno, która czytała wybrane fragmenty książki. Gośćmi wydarzenia były dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 11 w Chełmie im. Ireny Sendlerowej. Spotkanie odbyło się w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki dla Dzieci i Młodzieży, a sfinansowane zostało ze środków Instytutu Książki.

„Wszystkie moje mamy” Renaty Piątkowskiej jest jedną z książek z serii „Wojny dorosłych-historie dzieci”, w której to dzieci opowiadają o traumie wojny, rozstaniach, bólu, śmierci.

W opowieści o Szymonie Baumanie – chłopcu, który przeżył piekło getta i rozstanie z matką, pani Renata Piątkowska pokazała dzieciom, że ten temat jest niezmiernie ważny dla obecnych i  przyszłych pokoleń. Losy chłopca opowiedziane są tak, by mały czytelnik w bezpieczny sposób mógł dowiedzieć się, co niesie za sobą wojna i zło przez nią wyrządzone.

Autorka uświadomiła młodzieży, że należy pamiętać o prawdziwym bohaterstwie, wynikającym z dobra. W świecie współczesnych wzorców i ideałów Irena Sendlerowa powinna zająć szczególne miejsce. Historia kobiety, która narażała życie swoje i swoich bliskich, by móc ocalić ponad 2500 małych istnień, tworzących dziś kolejne pokolenie, to historia o której powinno się pamiętać. Dzięki ludziom o wrażliwych sercach,  postać Ireny Sendlerowej jest wiecznie żywa.

Ponadto Malwina Kożurno wraz z fundacją Klamra zainicjowała tworzenie murali, opowiadających o czynach Ireny Sendlerowej, które pojawiają się w wielu polskich miastach, między innymi w Białymstoku, Krakowie, Bielsku-Białej.

Napisz komentarz

Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Reklama
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Budżet (coraz mniej) obywatelski
Budżet (coraz mniej) Obywatelski
Rośnie dług Chełma
Rośnie dług Chełma
Ostrożnie na Obłońskiej!
Ostrożnie na Obłońskiej!
Katastrofa dopiero przed nami?
Katastrofa dopiero przed nami?
Wyboista droga do sprzedaży MPEC
Wyboista droga do sprzedaży MPEC
REKLAMA