REKLAMA
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Zobacz, jak w Chełmie obchodzona była 38. rocznica wprowadzenia stanu wojennego. Zapraszamy do obejrzenia naszych zdjęć.

Reklama
Napisz komentarz
 • Piotrowski (swego czasu mieszkaniec chełmskiego „sanatorium” i wielokrotny bywalec knajp chełmskich) i inni z tego pokolenia bezpieki, stali się na zasadzie ewolucji, kolejnym pokoleniem dziedziczącym całą parszywą spuściznę po przednikach. Ktoś ich przecież wprowadzał w arkana tej pracy, i nie były to „niewinne” harcerki. Byli oni młodzi i po prostu bardziej „kreatywni” w służbie od starych. Chcieli się popisać? Szybko awansować? Degeneraci.
  Proponował bym też wychylić nieco głowę poza chełmskie rogatki i zwrócić uwagę na co niektórych naftaliniarzy z niechlubnego PRL-lamusa, w swym jedynie słusznym stylu parametryzujacych wagę pani Temidy. To jest coś, jak w winiarstwie „matka drożdżowa” ze wszystkimi tego skutkami na przyszłość.
  Znów po małolatach w równiutko skrojonych garniturkach można się spodziewać jednego. Nawet jak im brak wiedzy, umiejętności i oczywiście doświadczenia (a jakże! Najlepiej 22-latka ze znajomością kilku języków, 3 fakultety i 15-letnie doswiadczenie zawodowe – hehe), są oni w swoim przekonaniu skazani na sukces. Nic nowego, czyli zasady wyścigu szczurów. Może raczej ich bezwzględny brak.

 • Prokurator Robert Scurvy

  Mordercami Popieluszki nie byli starzy bolszewicy tylko mlodzi oficerowie wychowani na zdegenerowanych psychopatow przez system perelowski. Spragnieni awansow i bezwzgledni w stosowanych metodach chocby mordowania. To nie byl nkawudowski strzal w glowe to byly pełne sadyzmu nowe formy znecania sie nad sie bezbronnym czlowiekiem. Dlatego nie martwia mnie ci smierdzacy naftalina ale ci w modnie skrojanych garniturach zapinanych na jeden guziczek. Bo nie wiem co sie pod ta zewnetrzna oglada naprawde kryje.

 • Dużo pytań. Tylu odpowiadało, a końca nie widać. Tym bardziej my nie będziemy w stanie tego rozsupłać.
  Monte Cassino dałem jako jeden z przykładów krnąbrności przeciw zmasowanej złowrogiej sile. Każda okoliczność wymaga innych środków. Nie ma uniwersalnej recepty.
  Inną jest walka z obcym, znów inną ze „swoim”, ogarnietym niewytlumaczalnym amokiem służalczości reżimowej. To ta prostacka służalczość chyba była przyczyną tych nieszczęść, morderstw. Ci ludzie być może że sami nie potrafią/nie potrafili, a nawet nie chcą odpowiedzieć na jaką chwałę to robili. System, ideologia, określone regulaminami dopuszczalne środki operacyjne, plus „zakute, betonowe łby”, których nigdy nie brakuje.
  Podtrzymuję, że śmierć Popiełuszki, Przemyka i im podobnych była samobójczą dla komuny. Dała świadectwo czym jest reżim. To trwać nie mogło, musiało się kiedyś wywrócić.
  Piszesz o współczesnej władzy. Sam widzisz ile zatęchłych starą naftaliną garniturów się przewija, jakby czas się dla nich zatrzymał.

 • Prokurator Robert Scurvy

  „Nie daj sie zabic” jaka szanse mial Popieluszko? Jaka szanse mieli inni ksieza czy zwykli obywatele ktorych smierc zaliczono do nieszczęśliwych i niewyjaśnionych przypadkow? Mysle ze zadnych szans wiec dlaczego ta sprawa zostala wyjasniona? Nie wiem i nie znajduje odpowiedzi. Nazywasz to samobojczym strzalem komuny ale mogl pozstac rownie niewyjasnionym jak wiele innych. Ciagle nie znajduje odpowiedzi na ile bahaterem staje sie przez fakt a na ile przez świadomość. Jeden z przyjaciol opowiadal ze poszedl do domu ba tak kazal mu Popieluszko bo miał dzieci i rodzine. Zastanawiam sie na ile wspolczesna wladza ma inna mentalność skoro znowu wraca prowokacja jako narzedzie walki z przeciwnikami.

 • „Nie bądź głupi, nie daj się zabić”.
  Tablice z takim napisem stawiano w drodze na wzgórze Monte Cassino. To nie była namowa dla żołnierzy do dezercji, czy też dekowania się i promowania tchórzostwa. Każdy wiedział co go może spodkać, ale szedł „ubić gada”. To było oczywiste.
  Martwy bohater, to martwy bohater. Szacunek, pomniki, podręczniki… Ale czy należy się wzorować na martwych heroicznych bohaterach i wypełniać czarne statystyki? Zginąć w walce nie jest trudno , natomiast „ubić gadzinę” i umieć przetrwać potrafią nieliczni. Tak pokrótce szkoleni są ludzie do zadań specjalnych, i tak powinno być.
  Ks. Popiełuszko? Ikona heroizmu i jeden z największych, samobójczych strzałów komuny. Zginął po „sowiecku”, by zasiać grozę u innych. Tylko że to co działa nawet do dzisiaj na Rosjan, nigdy nie sprawdziło się na dłuższą metę z Polakami. Taki to niepokorny naród. Np za caratu, ówczesne Królestwo Polskie było powszechnie uznawane przez dużą część rosyjskich notabli za zakałę imperium. Były dość silne dążenia do wyizolowania go z bezpośrednich struktur państwowości rosyjskiej. Np niezwykle zasłużeni Polacy na wysokich stanowiskach w służbie carskiej, potrafili niespodziewanie robić zwrot o 180 stopnii i szkodzić zaborcy równie solidnie, jak wcześniej służyć. Dziwny naród, nieprzewidywalny. Hehehe.

 • Prokurator Robert Scurvy

  Tsj kazda wladza ktorej brakuje samokrytyki jest skazana na upadek, nieszczescie polega na tym ze zostawia za sobą trupy.
  BM tlumaczy tamta wladze jak kazdy zbrodniarz ze ofiara sama sie pchala bo przeciez mogla siedziec cicho. Bardzo czesto mam podobna refleksje czy nie lepiej siedziec cicho po co isc na zwarcie, po co mi to? Jest to jedno z tych ch… pytań, na ktore nie mam odpowiedzi.

 • BM, mnie się zdaje, że przez takich jak Ty u władzy, na świecie nie ma spokoju. Nerwowy czekista z Ciebie. Hehehe.
  Szukasz wszędzie przyczyn w prowokacji, sabotażu i knuciu – ząb za ząb – a zapominasz o tym skąd to wszystko.
  Pomijając ułomności ludzkie, przepaście cywilizacyjne i mentalne są praktycznie nie do zasypania. Ty też nie jesteś w swoim czasie. Hehehe.

 • Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  *

  Reklama
  REKLAMA
  REKLAMA
  REKLAMA
  REKLAMA
  Wejdź na Nową Ścieżkę Rozwoju Chełma
  Wejdź na Nową Ścieżkę Rozwoju Chełma
  Chełmianie zdecydowanie wskazali na Andrzeja Dudę
  Chełmianie zdecydowanie wskazali na Andrzeja Dudę
  Letnie warsztaty cyfrowe dla dzieci w Chełmie
  Letnie warsztaty cyfrowe dla dzieci w Chełmie. Pokaż swojemu dziecku że komputer to coś więcej niż droga zabawka do uruchamiania gier!
  Katastrofa w jeziorze Glinki
  Katastrofa w jeziorze Glinki
  Ścieki z Chełma pomogą w walce z pandemią
  REKLAMA