REKLAMA
,
Na rocznicę. „Piątka” dla każdego Polaka
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

NBP uczci setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości emisją jubileuszowych monet o nominale 5 zł. Będzie ich ponad 38 mln sztuk, aby każdy miał swoją.

Reklama

Na okolicznościowej monecie w standardzie obiegowym umieszczono napis: „100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości”.

Moneta będzie wyemitowana w symbolicznym nakładzie do 38 424 000 szt., tak aby trafiła do każdego Polaka – wyjaśnił prezes Narodowego Banku Polskiego prof. Adam Glapiński w folderze emisyjnym.

Moneta trafić ma do obiegu już 22 maja br.
Jak podkreślił prof. Glapiński, 11 listopada 1918 r. „wszystko się zmieniło” – otworzyliśmy nową kartę w historii naszego narodu, rozpoczęliśmy budowę nowej Polski. Według prezesa, rodzima waluta była jednym z priorytetów odradzającego się państwa, a wymiernym tego znakiem miał się stać wkrótce polski złoty.

Emitując tę monetę, chcemy dać wyraz głębokiego szacunku dla wszystkich ludzi wielkiego serca, którzy swoją postawą przyczynili się do faktu, że dziś cieszymy się suwerenną Rzecząpospolitą. My Polacy – oświadczył prof. Glapiński, który jest jednocześnie pomysłodawcą monety.

Narodowy Bank Polski ma wyłączne prawo do emitowania monet i banknotów w Polsce. Wszystkie znaki pieniężne emitowane przez NBP – w tym okolicznościowe i kolekcjonerskie – są prawnym środkiem płatniczym w Polsce.

Napisz komentarz
 • Gdzie odebrac?

 • Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  *

  Reklama
  REKLAMA
  REKLAMA
  REKLAMA
  REKLAMA
  Budżet (coraz mniej) obywatelski
  Budżet (coraz mniej) Obywatelski
  Rośnie dług Chełma
  Rośnie dług Chełma
  Ostrożnie na Obłońskiej!
  Ostrożnie na Obłońskiej!
  Katastrofa dopiero przed nami?
  Katastrofa dopiero przed nami?
  Wyboista droga do sprzedaży MPEC
  Wyboista droga do sprzedaży MPEC
  REKLAMA