REKLAMA
,
Rocznicowy prezent prezydenta
Rocznicowy prezent prezydenta
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Miejscy radni zajmą się jutro sprawą darmowej komunikacji. Sesja rady zapowiada się na bardzo szybką, chociaż po raz pierwszy przed rajcami powinien zaprezentować się najnowszy wiceprezydent Chełma.

Reklama

Dokładnie w drugą rocznicę objęcia władzy – 23 listopada – prezydent Jakub Banaszek zawnioskował o zwołanie sesji Rady Miasta. Zanosi się więc na rocznicowy prezent prezydenta. Przewodniczący Rady wyznaczył ją już na jutro (25 listopada). Tempo jest więc błyskawiczne. Tematów do przedyskutowania przez rajców jest zaledwie kilka:

No votes yet.
Please wait...
Napisz komentarz
 • Widziałem jak na świecie realizowane są zadania komunalne przez firmy komercyjne i samorządy lokalne.
  Dokładnie według zasady formalizmu prawnego, funkcjonalności i opłacalności tzn żeby za wykonaną prace było czym zapłacić.
  Wtedy to wychodzi, owszem bywają dziwacy którzy np za darmo kosza publiczne tereny. Ale po pierwsze to ich prawo po drugie stać ich na to.

  No votes yet.
  Please wait...
  • Owszem, tylko że u nas w kraju takie np miasto Chełm potrafiło sobie robić różne akrobacje z firmą, której jest rzeczywistym właścicielem. To trochę jak z Barei:
   „Nie mamy pańskiego palta i co nam pan zrobisz?”
   Można było m in mieć gest i wymusić na CLA wykonywanie w rzeczywistości nierentownych przewozów na terenach sąsiedniego samorządu, nie rekompensując ich kosztów w kontrakcie.

   No votes yet.
   Please wait...
 • Nie jest łatwo być samorządowcem. Łatwo natomiast nabroić.

  No votes yet.
  Please wait...
  • Problem także w tym,że brak dostatecznej aktywności mieszkańców.

   No votes yet.
   Please wait...
 • Tłumaczyłem tylko na czym opolega zasada oplacalnosci nie zawszy musi się wyrażać kryterium zyskowności czy dochodowości który jest celem firm komercyjnych. Mając do wyboru jak realizować zadania gminy dokonujemy wyboru jaka metoda. I tylko tyle mam do powiedzenia w tej sprawie.
  Ps
  Wynagrodzenia pracowników biblioteki to nie są subwencje oświatowe ale gdy kołdra krótka a jest więcej do wspólnego garnuszka to trzeba komuś zabrać.
  Czy to defetyzm?

  No votes yet.
  Please wait...
 • TSJ do każdego działania można podejść albo z punktu farmalno prawnego albo funkcjonalnego albo opłacalności. Najlepiej mieć na uwadze wszystkie. Oczywiście można wprowadzić bezpłatna komunikację w Chełmie a jutro nie mieć na wypłaty dla nauczycieli czy pracowników biblioteki. Podobno w każdym szaleństwie jest metodą.

  No votes yet.
  Please wait...
  • Wszystko ok, ale nie siej defetyzmu w sprawie nauczycieli. To są znaczone pieniądze, pochodzą z części oświatowej subwencji i nie można sobie tak po prostu przesunąć, zamknąć kurek. Owszem, jest część środków własnych, które przeznacza się na pewne składowe wynagrodzeń, ale zasadniczo źródłem jest część oświatowa subwencji.

   No votes yet.
   Please wait...
 • Nudy.
  Ciągle „ci sami , o tym samym, na ten temat.”
  Wygląda na to że tylko ci sami to w kółko czytaja! Może im za to płacą? Kto wie.

  No votes yet.
  Please wait...
  • Słowa-klucze i wojna polsko-polska. Młodzieżówka PiS skończyła zdalne. teraz będą twierdzić, że wszyscy są głupi, byli w SB albo w PO. Sami teraz stoją tam, gdzie ZOMO.

   No votes yet.
   Please wait...
  • O tak! To wszystko jest nagrane i opłacane przez GRU, Mosad i parę innych?, ale o tym sza! Lepiej bądź ostrożny jak inni i się nie wychylaj.
   Podpowiem Ci. Najlepiej wyjaśni to tobie jak to wszystko działa pewien spec Antoni.? Tylko nie mów nikomu!?

   No votes yet.
   Please wait...
 • Irracjonalne jest myślenie, że firma komunalna ma działać na zasadzie firm komercyjnych, no bo wtedy przestaje być w ten sposób firmą komunalną. W mniejszych i większych miastach są wypracowane przez dziesięciolecia sprawdzone modele działalności takich firm i nie jest to żadne odkrywanie nowego lądu. Faktem jest, że jeżeli ktoś, kto nigdy nie miał doczynienia z tą specyficzną działalnością, może narobić wielkich szkód, które będą się ciągnęły latami. Tak też jest z CLA. Miasto przez wiele lat nieudolnie eksperymentowało na żywym organizmie, nie bacząc na tego skutki. Nawet swego czasu przekazało znaczne udziały firmie angielskiej, która miała zająć się „ucywilizowaniem” komunikacji w Chełmie. Skutek tego był taki, że firma nie mogła przez lata korzystać z programów pomocowych na modernizację i zakup nowego taboru, bo ma „inwestora” zagranicznego, który zainwestował jedynie ze swojej strony tzw know how, licząc przy tym na niemałe profity tak naprawdę z naszych pieniążków. Inne miasta firmy korzystały z takich zakupów, Chełm nie mógł. Dużo by tutaj gadać, informacje znaleźć można bez problemu. To nie jest takie proste, jak się może wydawać. Uzdrowicieli z nibywiedzą ta miejska firma przeżyła już wiele, czy przeżyje obecnych? Czy Chełm musi być zawsze odszczepieńcem i obcy muszą nam wytykać czasy Singera? Jak się okazuje, na forach krajowych ludzie nam to wytykają przy każdej okazji.

  No votes yet.
  Please wait...
  • To nie jest takie irracjonalne, ponieważ podmioty komercyjne w sferze użyteczności wymyślili mądrzejsi od nas, dawno przetestowali, stworzyli modele zarządzania, które się sprawdzają. Przede wszystkim skutecznie rozdzielają polityczne zakusy na stanowiska od prawdziwego zarządzania menedżerskiego. Miałem okazję dobrze poznać funkcjonowanie samorządu w kilku krajach Europy Zachodniej i nigdzie nie było miejsca na „wizjonera” (w cudzysłowie, bo z sarkazmem), który wyciągał pomysły na miasto czy gminę „z kapelusza” i w oparciu o uchwałę in blanco reformował gruntownie ważną sferę świadczenia usług publicznych. Wszystko było starannie przemyślane, opisane, z wizją na naście lat.

   No votes yet.
   Please wait...
   • Gasni, uprościłem zbyt to moje twierdzenie o irracjonalności
    Chodziło mi o to, że firmy komunalne nie są po to by przeć jedynie na wynik finansowy i rżnąć mieszkańców swojego miasta na kasie ile się tylko da. Sam to niedawno dobrze odpisałeś, więc nie będę powtarzał.

    No votes yet.
    Please wait...
 • Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  *

  Reklama
  REKLAMA
  REKLAMA
  REKLAMA
  REKLAMA
  Jutro radni uchwalą budżet
  AKTUALIZACJA. Radni uchwalą budżet
  Budżet (coraz mniej) obywatelski
  Budżet (coraz mniej) Obywatelski
  Rośnie dług Chełma
  Rośnie dług Chełma
  Ostrożnie na Obłońskiej!
  Ostrożnie na Obłońskiej!
  Katastrofa dopiero przed nami?
  Katastrofa dopiero przed nami?
  REKLAMA