REKLAMA
Baner  promocyjny Triada/BUR
Baner promocyjny Triada/BUR
,
Rocznik 1953. Wyższa emerytura – ostatnie dni na wniosek
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Urodziłeś się w 1953 roku i jesteś na wcześniejszej emeryturze? Możesz jeszcze wystąpić o naliczenie nowej emerytury na korzystniejszych zasadach. Nie przegap terminu. Wniosek trzeba złożyć do 11 stycznia 2021 roku.

Reklama

Informacja dotyczy ludzi, którzy przeszli na wcześniejszą emeryturę na podstawie wniosku złożonego przed 2013 rokiem. Dla nich zmienił się sposób obliczania nowej emerytury po ukończeniu powszechnego wieku emerytalnego. Dotychczas podstawa obliczenia emerytury powszechnej była pomniejszana o już pobrane emerytury wcześniejsze. Dla tych, których objęła zmiana przepisów, takiego pomniejszania teraz nie ma. A to otwiera furtkę do wyższego świadczenia.

Kto otrzyma wyższą emeryturę na wniosek?

Osoba, która nadal pobiera emeryturę wcześniejszą i nie ma jeszcze przyznanej emerytury powszechnej, może złożyć o nią wniosek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Jeśli zrobi to najpóźniej do 11 stycznia 2021 roku, to Zakład wyliczy świadczenie na korzystniejszych zasadach. Do złożenia wniosku służy standardowy formularz o symbolu EMP.

Kto nie musi składać wniosku?

Jeżeli ktoś już ma przyznaną emeryturę powszechną w wysokości pomniejszonej o pobrane emerytury wcześniejsze, nie musi robić nic. Zakład przeliczy jej świadczenie z urzędu po 11 stycznia 2021 roku i poinformuje o nowej wysokości emerytury.
Jeśli przeliczone świadczenie okaże się wyższe od dotychczasowego, to ZUS wypłaci też wyrównanie.

Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej www.zus.pl.

No votes yet.
Please wait...
Napisz komentarz

Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Reklama