REKLAMA
,
RODO wchodzi w życie. Zagórski: należy zachować zdrowy rozsądek
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Dzisiaj wchodzą w życie przepisy tzw. RODO. Wysokie kary to mit, którego firmy nie powinny się obawiać; są one ostatecznością – uspokaja minister cyfryzacji Marek Zagórski.

Reklama
Zagórski przypomniał, że w piątek, 25 maja wchodzą w życie dwa akty prawne: Ustawa o ochronie danych osobowych i rozporządzenie o ochronie danych osobowych.

Zmienia się ten aspekt naszego życia (…), ale też nie mamy jakiegoś kataklizmu – powiedział. – To są oczywiście dla obywateli uprawnienia, to jest większa ochrona, dla przedsiębiorców większe obowiązki. Zarówno w jednym, jak i w drugim przypadku należy zachować zdrowy rozsądek i o to też apelujemy.

Dodał, że zmiana wprowadza dla obywateli przede wszystkim prawo do bycia informowanym o tym, co się dzieje z jego danymi; prawo do ich skorygowania, prawo do informacji o celu ich przetwarzania, prawo do informacji o okresie, na jaki są zbierane.
Najbardziej rozpowszechniane uprawnienie to prawo do „bycia zapomnianym”, czyli możliwość zażądania usunięcia naszych danych, oczywiście pod pewnymi warunkami – podkreślił szef MC.
Zagórski zwrócił uwagę, że korzyści dla jednej strony oznaczają obowiązki dla drugiej, w tym wypadku przedsiębiorców. Wyjaśnił, że w pierwszej fazie są to obowiązki głównie informacyjne związane z ochroną danych, pilnowaniem tych danych, ze świadomością, że dane, które firmy pozyskują od klientów, są ważne.
Ci przedsiębiorcy nie powinni jednocześnie obawiać się tego, co się stało jednym z mitów tej wcześniejszej kampanii, czyli wysokich kar. W związku z tym informujemy, uspokajamy – kary są ostatecznością – zapewnił minister. – Na pewno 20 mln euro to nie jest kara, która zostanie nałożona na warsztat samochodowy.

Pytany przez PAP o stan przygotowania firm do RODO przyznał, że zdaje sobie sprawę, iż nie wszystkie firmy są gotowe i mają świadomość nowych obowiązków.

Źródło: Kurier PAP.

Napisz komentarz

Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Reklama
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Jutro radni uchwalą budżet
AKTUALIZACJA. Radni uchwalą budżet
Budżet (coraz mniej) obywatelski
Budżet (coraz mniej) Obywatelski
Rośnie dług Chełma
Rośnie dług Chełma
Ostrożnie na Obłońskiej!
Ostrożnie na Obłońskiej!
Katastrofa dopiero przed nami?
Katastrofa dopiero przed nami?
REKLAMA