REKLAMA
,
Rodzina 500+. W sierpniu 2017 nowe wnioski i nowe zasady
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Kto pobiera dodatek 500 plus, powinien przygotować się do ponownego przygotowania  wniosku o przyznanie tego świadczenia. Urzędnicy będą przyjmować dokumenty już od pierwszego sierpnia.

W rządowym programie 500 plus nastąpią zmiany. Chodzi o doprecyzowanie przepisów, które powodują trudności interpretacyjne oraz wyłudzanie świadczenia przez osoby do tego nieuprawnione. Główne zasady przyznawania świadczeń pozostają bez zmian, czyli kwoty wsparcia oraz kryteria, w oparciu o które ustalane jest prawo do świadczeń.

Reklama

Samotnie wychowujesz dziecko?

Pierwsza zmiana dotyczy osób pozostających w nieformalnych związkach i rzekomo samotnie wychowujące dziecko. Pary często nie decydują się na sformalizowanie związku i występują o świadczenia. Dzięki temu spełniają kryterium dochodowe. Teraz samotny rodzic będzie musiał udowodnić, że wystąpił o alimenty wobec drugiego rodzica. Jeżeli tego nie zrobił, jego wniosek zostanie odrzucony.

Fikcyjna utrata dochodu

Kolejna poprawka dotyczy fikcyjnego zmniejszania dochodu. Zdarzają się przypadki osób, które celowo zwalniają się z pracy, ponownie ubiegają się o zatrudnienie – tym razem za niższe wynagrodzenie.  wszystko po to aby spełnić kryterium dochodowe dodatku 500+. Ministerstwo zapowiada, że chce ukrócić te praktyki. Jeżeli umowa z pracodawcą zostanie rozwiązana, świadczenie wychowawcze na pierwsze dziecko będzie można otrzymać dopiero po trzech miesiącach.

Planowane jest także ujednolicenie terminów składania wniosków. Na razie okres rozliczeniowy trwa o 1 listopada do 31 października (świadczenia rodzinne) i od 1 października do 30 września (świadczenia wychowawcze).

Ustawa przewiduje też m.in. zmiany w Karcie Dużej Rodziny – uprawnieni do korzystania z niej mają być również rodzice, którzy kiedykolwiek posiadali na utrzymaniu co najmniej trójkę dzieci.

Świadczenia w Chełmie

Wnioski o ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego (w wersji papierowej) można składać w Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie w Chełmie, ul. Kolejowa 8:

  • poniedziałek, środa, czwartek, piątek w godz. 7:30 – 15:30
  • wtorek w godz. 7:30 – 17:00;

Więcej informacji na stronie Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie.

 

No votes yet.
Please wait...
Napisz komentarz

Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Reklama
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Jutro radni uchwalą budżet
AKTUALIZACJA. Radni uchwalą budżet
Budżet (coraz mniej) obywatelski
Budżet (coraz mniej) Obywatelski
Rośnie dług Chełma
Rośnie dług Chełma
Ostrożnie na Obłońskiej!
Ostrożnie na Obłońskiej!
Katastrofa dopiero przed nami?
Katastrofa dopiero przed nami?
REKLAMA