REKLAMA
,
Rodzinny Kapitał Opiekuńczy – pierwsze wnioski już są
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

W ciągu niespełna trzech dni do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wpłynęło ponad 5,2 tys. wniosków o rodzinny kapitał opiekuńczy. Wszystkie od mieszkańców województwa lubelskiego. ZUS przypomina, że wnioski o nowe świadczenie można składać tylko elektronicznie.

Reklama

Jeżeli ktoś potrzebuje pomocy przy składaniu wniosku, może liczyć na pracowników ZUS. Wsparcie można uzyskać bezpośrednio w placówkach Zakładu, podczas widerozmowy z pracownikami ZUS (e-wizyty) lub dzwoniąc na infolinię 22 290 55 00 (czynnej od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-15.00).

ZUS dotrze też do rodziców z miejscowości, w których nie ma swoich jednostek. W tym celu zawarł porozumienia z Pocztą Polską i Kasą Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. W ich placówkach odbędą się dyżury pracowników ZUS.

Świadczenia rodzinne w ZUS

Od 1 stycznia do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych można składać elektronicznie zgłoszenia o 500+ na nowonarodzone dzieci. Od nowego roku ZUS przyjmuje także wnioski o zupełnie nowe świadczenie, czyli rodzinny kapitał opiekuńczy (RKO). Przysługuje on na każde drugie i kolejne dziecko w rodzinie, w wieku od 12 do 35 miesiąca życia. To w sumie nawet do 12 tysięcy złotych na dziecko w miesięcznych transzach – po 500 zł przez dwa lata albo po 1000 zł przez rok.
W przypadku dzieci, które miały pierwsze urodziny jeszcze przed 2022 rokiem, RKO będzie przysługiwał w proporcjonalnie pomniejszonej wysokości. Wsparcie nie zależy od dochodów rodziny, a środki nie są opodatkowane. Wypłata nastąpi w terminie do dwóch miesięcy od złożenia wniosku z dokumentami.

Wnioski o rodzinny kapitał opiekuńczy oraz 500+ należy składać wyłącznie przez Internet; za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych ZUS, portalu Emp@tia lub bankowości elektronicznej.

No votes yet.
Please wait...
Napisz komentarz

Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Reklama
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Jutro radni uchwalą budżet
AKTUALIZACJA. Radni uchwalą budżet
Budżet (coraz mniej) obywatelski
Budżet (coraz mniej) Obywatelski
Rośnie dług Chełma
Rośnie dług Chełma
Ostrożnie na Obłońskiej!
Ostrożnie na Obłońskiej!
Katastrofa dopiero przed nami?
Katastrofa dopiero przed nami?
REKLAMA