REKLAMA
,
Nasi byli pod Grunwaldem
Rok 2022 – 630-lecie nadania praw miejskich
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Ten rok minie chełmianom pod znakiem obchodów jubileuszu 630-lecia nadania Chełmowi praw miejskich. Z tej okazji ratusz zapowiada „szereg wydarzeń artystycznych, kulturalnych, historycznych i sportowych”.

W najbliższy piątek ( 14 stycznia), o godz. 16:00, w dawnej kaplicy pw. Św. Mikołaja przy ul. Św. Mikołaja 4 w Chełmie odbędzie się uroczysta LII Sesja Rady Miasta Chełm. Głównym jej punktem będzie podjęcie uchwały w sprawie ogłoszenia roku 2022 – Rokiem Obchodów Jubileuszu 630-lecia nadania praw miejskich Miastu Chełm.

Reklama

Mając na względzie przeszło 600-letnią tradycję związaną z historią Miasta, które 14 stycznia 1392 roku z rąk Władysława Jagiełły, jako jedno z bardziej liczących się miast ówczesnego Królestwa Polskiego, uzyskało przywilej lokacyjny, Rada Miasta Chełm dla uczczenia tej zaszczytnej daty postanawia ogłosić rok 2022 Rokiem Obchodów Jubileuszu 630-lecia nadania praw miejskich Miastu – czytamy w uzasadnieniu uchwały.

Chełmski samorząd podkreśla, że dzięki swojej historii Chełm może się poszczycić wyjątkowymi śladami przeszłości w postaci zabytków i miejsc pamięci. Jest miastem szczególnym nie tylko dla Polaków, ale też Ukraińców i Żydów. Dla Polaków to miasto kredy, handlu i przemysłu. Dla Żydów to miasto pełne opowieści chasydzkich i żydowskiego humoru. Ukraińcy widzą natomiast w Chełmie miasto-symbol początków swojej państwowości, które odnajdują w księstwie halicko-włodzimierskim.

Więcej o przeszłości miasta zebrani podczas piątkowej sesji dowiedzą się z rysu historycznego „Jagiellońska lokacja miasta Chełma”. Wygłosi go prof. dr hab. Ryszard Szczygieł z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.

Władze miasta na rok 2022 zapowiadają też „szereg wydarzeń artystycznych, kulturalnych, historycznych i sportowych”. Mają one wzmocnić tożsamość lokalną, ale również przybliżyć historię Chełma. Wszelkie przedsięwzięcia uświetniające Jubileusz zostaną objęte Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Chełm.


Przeżywając wspólnie ten niezwykły rok chcemy umacniać poczucie dumy z Chełma, a także promować Miasto – czytamy dalej w uzasadnieniu uchwały.

Więcej szczegółów znajdziecie pod linkiem https://chelmmiasto.esesja.pl/posiedzenie/5e6c7fd0-9595-4 
Sesję będzie można oglądać online.

No votes yet.
Please wait...
Napisz komentarz
 • Nadania praw,ale nie istnienia.

  No votes yet.
  Please wait...
 • A po remoncie mam nadzieję, że wrócą koncerty do kaplicy.

  No votes yet.
  Please wait...
 • Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  *

  Reklama
  REKLAMA
  REKLAMA
  REKLAMA
  REKLAMA
  Jutro radni uchwalą budżet
  AKTUALIZACJA. Radni uchwalą budżet
  Budżet (coraz mniej) obywatelski
  Budżet (coraz mniej) Obywatelski
  Rośnie dług Chełma
  Rośnie dług Chełma
  Ostrożnie na Obłońskiej!
  Ostrożnie na Obłońskiej!
  Katastrofa dopiero przed nami?
  Katastrofa dopiero przed nami?
  REKLAMA