REKLAMA
,
Rondo dla Mikusa
Rondo dla Mikusa
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

3 grudnia zawiązał się Komitet Inicjatywy Obywatelskiej, którego celem jest zebranie podpisów pod projektem uchwały w sprawie nadania imienia Bogusława Jana Mikusa nowemu rondu u zbiegu ulic Wojsławicka, Mościckiego i al. 3 Maja w Chełmie.

W piątek oficjalnie o swoim istnieniu Komitet poinformował Longina Bożeńskiego, Przewodniczącego Rady Miasta Chełm. Tak rozpoczęła się akcja „Rondo dla Mikusa” Inicjatorem powołania komitetu i pomysłodawcą uczczenia Bogusława Mikusa jest Stowarzyszenie „Nasz Chełm”. 

Reklama

Zmarły we wrześniu tego roku Bogusław Jan Mikus, to legenda chełmskiej Solidarności. Zawsze był też chełmskim patriotą. Zabierał głos w najważniejszych dla Chełma sprawach. Potrafił wznieść się ponad własne przekonania polityczne.

Dla członków naszego stowarzyszenia, to także kolega i mentor – podkreśla Joanna Bielecka, prezes Stowarzyszenia Inicjatywa Obywatelska „Nasz Chełm”, które jest pomysłodawcą tego przedsięwzięcia. – Wspólnie podejmowaliśmy działania służące budowie społeczeństwa obywatelskiego. Szczególnie pamiętamy forsowaną przez niego w roku 2015 ideę zmian w statucie Miasta Chełm. Chodziło nam wówczas o wprowadzenia ułatwień dla mieszkańców w zgłaszaniu obywatelskiej inicjatywy uchwałodawczej.

Udało się zebrać dużo więcej niż wymagane wtedy 750 podpisów. (na zdjęciu od prawej: B. Mikus, J, Bielecka, Grzegorz Południuk – pełnomocnicy Komitetu Inicjatywy Uchwałodawczej tuż po złożeniu projektu uchwały i podpisów. Maj 2015 r.). Ówczesna władza projekt jednak odrzuciła. Trzy lata później chełmski samorząd musiał te zmiany wprowadzić na podstawie sejmowej ustawy.

W tym przypadku Mikus wyprzedził swój czas – mówi Bielecka. Dla nas to również powód do wykorzystania tej drogi do nadania imienia Bogusława Jana Mikusa nowemu rondu.

W skład powołanego 3 grudnia Komitetu Inicjatywy Obywatelskiej weszli ludzie związani ze stowarzyszeniem Nasz Chełm i Bogusławem Mikusem. Są to:

 • Teresa Lackowska,
 • Barbara Szubert,
 • Joanna Bielecka,
 • Mariusz Wieliczko,
 • Ryszard Szymański.

Szczególnie serdecznie dziękujemy za wsparcie pani Teresie Lackowskiej –  siostrze Bogusława Mikusa oraz Barbarze Szubert, legendzie chełmskiej Solidarności i Jego serdecznej przyjaciółce.

Do złożenia projektu uchwały potrzeba 300 podpisów

W zwyczajnym czasie byłaby to liczba niewielka, jednak w czasie pandemii sprawa jest nieco trudniejsza. Organizatorzy akcji liczą, że do świąt wymagane podpisy uda się zgromadzić i projekt uchwały trafi do radnych.

Mamy jednak nieśmiałą nadzieję, że uda się to zrobić do 16 grudnia – tego dnia przypada rocznica urodzin Bogusława Mikusa – mówi Bielecka.

Komitet poprosił o pomoc media. W komunikacie prasowym czytamy:

Na stronie internetowej stowarzyszenia: www.naszchelm.eu znajdziecie wzór listy, na której należy złożyć podpis. W miarę możliwości drukujcie je i po podpisaniu (nie numerujcie wierszy!) dostarczcie do siedziby stowarzyszenia: Stowarzyszenie Inicjatywa Obywatelska „Nasz Chełm”, al. Żołnierzy I AWP 3, 22- 100 Chełm. Jeśli nie będziecie mogli tego zrobić – dzwońcie na numer 518-355-237, postaramy się odebrać od was te listy. Cała procedura zajmie Wam tylko kilka minut. Bogusław Mikus z pewnością na nie zasłużył.

 

No votes yet.
Please wait...
Napisz komentarz
 • No i co z rondem?

  No votes yet.
  Please wait...
 • Dlaczego ktos pisze seriami w odstepie minuta dwie? Czy w Chelmie to sami jehowi ze tak musza parami?

  No votes yet.
  Please wait...
 • Bogdan Mikus jest naszym bohaterem. Wart jest tego.

  No votes yet.
  Please wait...
 • Pierwszy raz będę mógła powiedzieć że znałam osobę, której imieniem jest nazwane to rondo. Jestem za.

  No votes yet.
  Please wait...
 • Popieram te sprawe.

  No votes yet.
  Please wait...
 • Bardzo dobra inicjatywa. Dal pamięci Bogdana Mikusa warto to zrobić. Popieram.

  No votes yet.
  Please wait...
 • Walczył i się Nie poddał gdy było najciężej. Umiał rozmawiać ze wszystkimi. Choć nie popierał poglądów wszystkich. Chełm był dla niego najważniejszy. Dzięki niemu zastępy ludzi zrobiły kariery. On pozostał wśród nich ale sam bez nich. Fotografie mówią najlepiej.
  Panie Bogdnie. Dzięki.

  No votes yet.
  Please wait...
 • Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  *

  Reklama
  REKLAMA
  REKLAMA
  REKLAMA
  REKLAMA
  Jutro radni uchwalą budżet
  AKTUALIZACJA. Radni uchwalą budżet
  Budżet (coraz mniej) obywatelski
  Budżet (coraz mniej) Obywatelski
  Rośnie dług Chełma
  Rośnie dług Chełma
  Ostrożnie na Obłońskiej!
  Ostrożnie na Obłońskiej!
  Katastrofa dopiero przed nami?
  Katastrofa dopiero przed nami?
  REKLAMA