REKLAMA
,
Rozliczenia podatkowe w dowolnym urzędzie albo wirtualnie
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Ministerstwo Finansów zapowiada zniesienie właściwości miejscowej urzędów skarbowych. Oznacza to, że już wkrótce sprawy związane z podatkami będzie można załatwić w dowolnym urzędzie w Polsce, ewentualnie wirtualnie.

Reklama

W najbliższym czasie będziemy zmierzać do zniesienia właściwości miejscowej urzędów skarbowych – powiedział Tomasz Słaboszowski, wiceminister finansów i zastępca szefa Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) podczas debaty „Technologie w podatkach”, zorganizowanej przez PAP i firmę doradczą PwC.

Zdaniem wiceministra, zniesienie właściwości miejscowej urzędów skarbowych jest bardzo potrzebne z punktu widzenia skuteczności pracy aparatu skarbowego, a z drugiej strony – taka zmiana ułatwi klientom załatwianie spraw.

Kolejnym krokiem będzie możliwość załatwiania spraw wirtualnie.

– To jest związane z projektem e-urząd, w ramach którego będziemy zmierzać do tego, aby klient zewnętrzny mógł dokonać rozliczenia i załatwić swoje sprawy w świecie wirtualnym bez konieczności odwiedzania siedziby urzędu – zaznaczył wiceminister Słaboszowski.

Podkreślił jednocześnie popularność i rolę już wdrożonych rozwiązań, takich jak np. rozliczenie „Twój e-PIT”. Procent rozliczających się tą drogą podatników jest nawet większy niż zakładało MF.

Marcin Sidelnik, partner w PwC i ekspert ds. technologicznych, podkreślił wagę nowych technologii w działaniu administracji skarbowej.

Nie ma mowy o zmniejszeniu luki podatkowej bez technologii, bez danych przesyłanych przez podatników do administracji w formie cyfrowej. W krajach Unii Europejskiej, na które przypada większość światowej luki podatkowej, rewolucja cyfrowa przebiega najbardziej dynamicznie – powiedział.

Według Sidelnika, w Polsce co roku składanych jest ponad 80 mln deklaracji podatkowych od osób fizycznych. Ponad 90 proc. z nich wysyłanych jest cyfrowo.

W wielu krajach w coraz większym stopniu przesyłanie tych danych następuje w czasie rzeczywistym np. w Hiszpanii, Włoszech, na Węgrzech. Takim przykładem są też Chiny.

Państwo odzyska kontrolę

Jak powiedział Piotr Ciski, prezes Sage, firmy oferującej systemy finansowo-księgowe, jeżeli wszedłby w życie system rozliczania on-line, to każda transakcja, która pojawia się w gospodarce, miałaby natychmiast swoje odzwierciedlenie w postaci elektronicznej w Ministerstwie Finansów.

– Ma to mnóstwo zalet, bo z jednej strony zdejmuje odpowiedzialność z podatników w zakresie dokumentacji i deklaracji, z drugiej natomiast – eliminuje czarny rynek. Dlatego zmiany powinny iść w kierunku systemu on-line – podkreślił Ciski.

Źródło: kurier.pap.pl.

Napisz komentarz

Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Reklama
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Sybiraków wreszcie przejezdna
Sybiraków wreszcie przejezdna
Niewiele unijnej kasy dla Chełma
Niewiele unijnej kasy dla Chełma
Półtorej godziny do Stołpia
Półtorej godziny do Stołpia
Urząd w czasie zarazy
Urząd w czasie zarazy
Remonty wloką się niemiłosiernie
Remonty wloką się niemiłosiernie
REKLAMA