REKLAMA
Baner promocyjny Triada/BUR
Baner promocyjny Triada/BUR
,
Rozpoczął się strajk nauczycieli
FacebookTwitterEmailMessengerLinkedInPrint

Dziś (8 kwietnia) rozpoczął się strajk pracowników oświaty w całej Polsce, także w Chełmie. Niedzielne rozmowy ostatniej szansy nie przyniosły rozwiązania. Protest jest bezterminowy, dyrektorzy na bieżąco informują rodziców o tym, co będzie się działo w kolejnych dniach protestu.

Reklama

W Chełmie strajk rozpoczął się w placówkach:

 • Przedszkole Miejskie nr: 5, 11, 13, 14 i 15,
 • Szkoła Podstawowa nr: 1, 4, 5, 7, 8 i 11 oraz Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 3,
 • II LO, IV LO, Zespół Szkół: Ekonomicznych i Mundurowych; Budowlanych i Geodezyjnych; Gastronomicznych i Hotelarskich; Energetycznych i Transportowych oraz Technicznych,
 • Szkoła Policealna – Medyczne Studium Zawodowe, Centrum Kształcenia Ustawicznego,
 • Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna: nr 1 i 2 ,
 • Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia.

Strajkują nauczyciele, pracownicy administracji oraz pracownicy techniczni. Wszyscy przyszli do szkół, ale nie będą wykonywać pracy.

Związek Nauczycielstwa Polskiego oraz Forum Związków Zawodowych odrzuciły niedzielne (7 kwietnia) propozycje dla nauczycieli, które przedstawił rząd. Zaakceptowała je jedynie “Solidarność”. Przewodnicząca Rady Dialogu Społecznego Dorota Gardias wyjaśniła, że porozumienie rządu zawarte z NSZZ Solidarność odbyło się poza Radą Dialogu Społecznego.

Co podpisała “Solidarność”?

Rządowe propozycje dla nauczycieli to w sumie prawie 15 proc. podwyżki w 2019 r. – 9,6 proc. podwyżki we wrześniu plus wypłacona już 5-procentowa podwyżka od stycznia, skrócenie stażu, ustalenie kwoty dodatku za wychowawstwo na poziomie nie mniejszym niż 300 zł, zmiana w systemie oceniania nauczycieli i zmniejszenie biurokracji.

Porozumienie ze strony rządowej podpisali wicepremier Beata Szydło, minister rodziny Elżbieta Rafalska, minister edukacji Anna Zalewska, szef kancelarii premiera Michał Dworczyk i wiceminister finansów Tomasz Robaczyński.

Ze strony Solidarności podpis złożyli przewodniczący Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania – NSZZ „Solidarność” Ryszard Proksa oraz Zbigniew Świerczek, Przemysław Święs, Agata Łyko i Jolanta Zawistowicz. W rozmowach, jako obserwator ze strony pracodawców, uczestniczył wiceprezes Bussines Centre Club Wojciech Warski.

Rząd pozorował rozmowy

“Rząd nie zgodził się na propozycje ZNP i Forum ZZ . Zgodnie z uchwalą ZG ZNP od 8.04 zaczynamy strajk!!” – napisał Sławomir Broniarz, przewodniczący ZNP po niedzielnych negocjacjach “ostatniej szansy” związkowców z rządem.

W czasie niedzielnego spotkania rząd pozorował jakiekolwiek rozmowy – oświadczył szef Branży Nauki, Oświaty i Kultury FZZ Sławomir Wittkowicz po spotkaniu. – Przez ostatnie dwa tygodnie pieniądze znalazły się dla wszystkich, tylko nie dla nauczycieli – dodał.

Zdaniem Broniarza, propozycje rządu okazały się nie do przyjęcia, zatem “Nie ma powodu, by strajk nauczycieli nie rozpoczął się w poniedziałek” – powiedział.

Jak podkreślał Broniarz, do protestu dołączyła “wielosettysięczna” rzesza osób nienależących do żadnego związku zawodowego. Dodał, że propozycje rządu są nieadekwatne do oczekiwań środowiska nauczycielskiego, “notabene rozbudzonych także wieloma wypowiedziami rządu”. Te oczekiwania wykraczają poza propozycje wzrostu od 360 do 480 zł wynagrodzenia zasadniczego – stwierdził.

Broniarz podkreślił, że ustępstwa strony związkowej nie spotkały się z adekwatną reakcją strony rządowej. – Faktyczny wzrost wynagrodzeń, w którym pani premier Szydło mówi, że to bez mała 15 proc., w skali roku 2019 r. wynosi niewiele więcej ponad 8 pkt proc. – stwierdził szef ZNP.

Propozycja rządu jest destrukcyjna z punktu widzenia oświaty w małych miastach i na wsi, wczesnoszkolnej. De facto będzie służyła sfinansowaniu ewentualnych podwyżek płac nauczycieli kosztem redukcji stanów osobowych – mówił Broniarz, zaznaczając, że “na to naszej zgody być nie może”.

***

W powiecie chełmskim do strajku przystąpiło ponad 40 placówek oświatowych, w całym województwie lubelskim – ponad 800 szkół. Strajk ma trwać do odwołania.

Źródło: onet.pl, informacje własne

No votes yet.
Please wait...
Napisz komentarz
 • Widzisz synku byl taki czas co sie nazywal PRL. Byl jeden pierwszy sekretarz, jedna partia rzadzaca i jefen zwiazek zawodowy a ustrój nazywał sie socjalizm. Zapewne ci do niego tęskno? 😉
  Ale spoleczenstwo sila NSZZ Solidarnosc wywalczylo pluralizm związkowy. Za to zaplacilo swoja cene i nie probuj urzadzac na rzeczywistosci po staremu.

  No votes yet.
  Please wait...
 • W jednej szkole jest po 5 – 6 związków zawodowych. To jest dopiero chore. Byle marny nauczyciel który nigdy nie powinien nim być jest chroniony bo należy do związku. Powinni teraz pozwalniać tych cwaniaków pseudo-związkowców.

  No votes yet.
  Please wait...
 • Na ile znam zycie taka nieobecnosc da sie usprawiedliwic tylko nie ignorancja cudza ale wlasna 😉
  Chelmski.eu informuje na bieżąco.
  To byl dopiero pierwszy dzien strajku 😉

  No votes yet.
  Please wait...
 • Zst Chełm też strajkuje?zadnej informacji od dyrekcji ,dziecko nie poszlo bo mial być strajk i ma nieobecnosci,nic nie wiadomo ,posyłać dziecko do szkoły czy nie ,mozna chociaż zamieścić info na stronie szkoły ,ignorancja

  No votes yet.
  Please wait...
 • Radze najpierw poczytac a potem krytykowac. W sasiednim artykule jest o gospodarskiej wizycie zastepcy prezydenta po strajkujacych placowkach oswiatowych i tam jak byk napisane ze pomimo strajku zapewniono zajecia opiekuncze.
  Hehe kto za to zplaci bo pani Szydlo zapowiedziala ze strajkujacy nie dostana wynagrodzenia.
  Czy we wszystkie bajki nalezy wierzyc? 😉

  No votes yet.
  Please wait...
 • Informacja jest nieprawdziwa. Moje dziecko chodzi do szkoły Podstawowej nr 2 i tam nie ma strajku. Dzieci maja lekcje i wychodzą z opiekunami na rekolekcje przedświąteczne. Dziennikarze powinni sprawdzać wiadomości a nie tylko przepisywać z niesprawdzonych stron.

  No votes yet.
  Please wait...
 • Z tego co sie orientuje to nie jest konflikt miedzy wladzami miasta a nauczycielami. Jak miasto dostanie kasę od rzadu to da podwyzki nauczycielom.
  Proszę nie szczuc jednych na drugich bo skutki dotykają wszystkich.

  No votes yet.
  Please wait...
 • Nauczyciele powinni walczyć o swoje tak jak inne grupy zawodowe. Tylko szacunek dla tego zawodu sprawi, że szkołami nie będą rządziły układy na spółę z mamusiami Brajanków i Dżesik. Inna sprawa, że w mieście pod obecnymi rządami obecna forma strajku jest ryzykowna. Może dlatego część nauczycieli nie mających zasad i własnego zdania uciekło na zwolnienia lekarskie. Ale to już jest temat dla ZUS zgodnie z art. 68 ustawy z dnia 25.06.1999 r.
  Miasto za chwilę będzie miało jednak inny problem. W związku z reformą i likwidacją gimnazjów część nauczycieli straci pracę. Którzy? no właśnie wysyp “ochronek” związkowych graniczy z absurdem… więc wiele osób będzie zapewne zainteresowanych czy i jak przebiega ich weryfikacja.

  No votes yet.
  Please wait...
 • Zwykla gra interesów. Rzad chcial dogadac sie z Solidarnoscia to ona dogadala sie z rzadem. Rzad nie chcial sie dogadac z pozostalymi to pozostale zwiazki nie dogadaly sie z rzadem. Co maja do tego strajkujacy nauczyciele oni chca tylko podwyżek jak kazdy zreszta?
  Zarowno retoryka szantazu i straszenie strajkujacych konsekwencjami prawnymi to juz to przerabialismy w poprzednim ustroju.
  Ciekawe jak z tych umow wywiaze sie rzad tzn nauczyciele z Solidarnosci dostana 15% podwyżkę a reszta nie? Chociaz i tak strajkuja wszyscy 😉
  Jezeli celem PiS byly 15% podwyzki dla nauczycieli i bezterminowy strajk nauczycieli to wlasnie osiagnal cel 😉
  Konflikt mozna eskalowac ale wtedy przestanie byc zabawnie i skonczy sie stanem wyjatkowym.

  No votes yet.
  Please wait...
 • Niech by sobie strajkowali, czemu nie, ale w wakacje, przecież wtedy też pracują! Ale wtedy nie mieli by zakładników (czytaj dzieci) to nie strajk, tylko szantaż. Powinni pozwalniać tych strajkujących, tylu nauczycieli zostało zwolnionych za Fiszowej, byłoby kim zastąpić tych szantażystów. I rodzice powinni do sądu podać tych nauczycieli, kilka podstaw by się znalazło, zobaczyli by ile kosztuje podporządkowanie się POpapranej partii, za której przez 8 lat nic nie mieli i siedzieli cicho, a teraz mają podwyżki i szantażują rząd.

  No votes yet.
  Please wait...
 • Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  *

  Reklama