REKLAMA
,
Rusza budowa przy Batorego
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Lada dzień przy ulicy Batorego w Chełmie ruszy budowa Instytutu Nauk Medycznych. To nowa inwestycja Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej.

Reklama

Już w najbliższych dniach, po długim okresie oczekiwań, rozpocznie się budowa nowej siedziby Instytutu Nauk Medycznych – informuje PWSZ w Chełmie. Rozpoczęcie inwestycji zapowiadane było pod koniec 2020 roku. Jednak wydłużające się procedury w chełmskim magistracie, związane z uzyskaniem wymaganych pozwoleń, w tym  pozwolenia na budowę, znacząco opóźniły rozpoczęcie prac.

Nowoczesny, trzykondygnacyjny budynek, służyć będzie studentom i pracownikom kierunku pielęgniarstwo. Z czasem zaś uczelnia myśli o uruchamianiu kolejnych kierunków medycznych, m.in.  ratownictwa medycznego czy medycyny. PWSZ przeznaczyła na inwestycję 32 mln zł. 

W tak ważnej i kosztownej inwestycji liczyliśmy każdą złotówkę.  Pierwsze oferty w postępowaniach przetargowych przekraczały kwotę 35 mln zł. Po dogłębnej analizie rynku usług budowlanych w dobie koronawirusa dążyliśmy do znacznie niższych cen. Nasze przewidywania sprawdziły się, gdy po unieważnieniu postępowania i ponownym przetargu udało się uzyskać oferty firm poniżej 30 mln zł. Racjonalne podejście do całej inwestycji wygenerowało milionowe oszczędności dla Uczelni – mówi Arkadiusz Tofil, rektor PWSZ w Chełmie.

Warto wspomnieć, że to nie jedyna „medyczna” inwestycja uczelni. Już w marcu zacznie tu bowiem działać Monoprofilowe Centrum Symulacji Medycznej. To supernowoczesna pracownia dydaktyczna. Wyposażona jest m.in. w komputerowe systemy wirtualnego pacjenta, manekiny i trenażery czy zaawansowane symulatory pacjenta. Centrum pozwala więc na bardzo realistyczne odtworzenie scenariuszy klinicznych. A tym samym na nową jakość kształcenia umiejętności praktycznych studentów. Przedsięwzięcie pochłonęło ponad 2,5 mln zł.

Wracając jednak do budowy przy ul. Batorego. Dla chełmskiej uczelni to ogromny krok w stronę rozwijania kształcenia wyższego na różnych kierunkach medycznych.

Warto odważnie marzyć i sięgać po ambitne cele. Mam głęboką nadzieję, że Chełm już wkrótce dzięki naszej Uczelni znany będzie nie tylko z lotnictwa czy znakomitych inżynierów, ale także ze specjalistów z obszaru nauk medycznych – podsumowuje rektor.

 

No votes yet.
Please wait...
Napisz komentarz
 • Gratulacje. Najważniejsze że te inwestycje i rozwój idzie z kieszeni podatnika krajowego a nie chełmskiego.

  No votes yet.
  Please wait...
  • Zobaczymy.

   No votes yet.
   Please wait...
 • Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  *

  Reklama
  REKLAMA
  REKLAMA
  REKLAMA
  REKLAMA
  Jutro radni uchwalą budżet
  AKTUALIZACJA. Radni uchwalą budżet
  Budżet (coraz mniej) obywatelski
  Budżet (coraz mniej) Obywatelski
  Rośnie dług Chełma
  Rośnie dług Chełma
  Ostrożnie na Obłońskiej!
  Ostrożnie na Obłońskiej!
  Katastrofa dopiero przed nami?
  Katastrofa dopiero przed nami?
  REKLAMA