REKLAMA
,
Ruszyła budowa muzeum w Sobiborze. Ale bez Rosjan
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Na terenie byłego niemieckiego obozu zagłady w Sobiborze zakończyły się prace nad zabezpieczeniem polany masowych mogił. Był to pierwszy etap realizacji międzynarodowego projektu utworzenia Muzeum – Miejsca Pamięci w Sobiborze. W pracach nie biorą jednak udziału Rosjanie. Nie zostali dopuszczeni przez polską stronę.

Godne upamiętnienie oraz ochrona i właściwe zabezpieczenie miejsca masowych grobów to najważniejszy element koncepcji utworzenia nowego muzeum. Zgodnie z projektem architektoniczno-artystycznym opracowanym przez zespół architektów w składzie Marcin Urbanek, Piotr Michalewicz, Łukasz Mieszkowski i Mateusz Tański polana została pokryta warstwami geowłókniny oraz kruszywa z białego marmuru. Prace odbywały się pod nadzorem Komisji Rabinicznej do spraw cmentarzy.

Reklama

Budują muzealne sale

W tym roku planowana jest jeszcze budowa budynku muzealnego z salą wystawową. Jej koszt przekroczy milionów złotych. Zajmie się tym firma WZURIB z Włodawy. Obiekt ma zajmować powierzchnię 760 mkw., a połowę tej powierzchni zajmie stała ekspozycja. Kiedy obiekt będzie gotowy? To już zależy od komitetu, w którym zasiadają przedstawiciele Izraela, Holandii, Słowacji i Polski. To oni podejmą decyzję na temat ostatecznej wizji projektu. Nad całością prac czuwa również Komisja Rabiniczna do spraw cmentarzy.

Bez Rosjan

Co ciekawe, do udziału w międzynarodowym projekcie ostatecznie niedopuszczono Rosji, która chciała dołożyć do inwestycji pół miliona dolarów. Początkowo Rosjanie byli zaproszeni do wzięcia w nim udziału, jednakże rozmowy pomiędzy obiema stronami miały utknąć w martwym punkcie. Ostatecznie strona rosyjska otrzymała oświadczenie, że projekt zostanie zrealizowany tylko przez jego inicjatorów – Polskę, Izrael, Holandię i Słowację. O sprawie poinformowała rosyjska agencja informacyjna TASS.

Uważamy tą decyzję za nieetetyczną w odniesieniu do prawdy historycznej. Zaangażowanie Rosji w budowę nowego pomnika i muzeum w Sobiborze jest całkowicie uzasadnione. Brak uczestnictwa Rosji w projekcie jest częścią rusofobicznej postawy, którą w ostatnim czasie demonstrowała Warszawa oraz wynika z chęci do narzucenia własnej wersji historii i umniejszenia roli Związku Radzieckiego i Armii Czerwonej w Drugiej Wojnie Światowej – czytamy w komunikacie rosyjskiego MSZ.

Według Dariusza Pawłosia, prezesa rządowej Fundacji Polsko-Niemieckie Pojednanie, która odpowiada za budowę muzeum, „bez względu na polityczne decyzje fundacja nadal będzie współpracować z rosyjskimi środowiskami naukowymi zainteresowanymi dziejami sobiborskiego obozu i jego jeńców”.

 

No votes yet.
Please wait...
Napisz komentarz

Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Reklama
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Jutro radni uchwalą budżet
AKTUALIZACJA. Radni uchwalą budżet
Budżet (coraz mniej) obywatelski
Budżet (coraz mniej) Obywatelski
Rośnie dług Chełma
Rośnie dług Chełma
Ostrożnie na Obłońskiej!
Ostrożnie na Obłońskiej!
Katastrofa dopiero przed nami?
Katastrofa dopiero przed nami?
REKLAMA