REKLAMA
Baner promocyjny Triada/BUR
Baner promocyjny Triada/BUR
,
Ruszyła kampania “Tym razem głosuję”
FacebookTwitterEmailMessengerLinkedInPrint

Frekwencja w eurowyborach w Polsce jest jedną z najniższych w Europie. Zmień to! – apeluje Parlament Europejski i zachęca do udziału w kampanii “Tym razem głosuję”.

W akcję zaangażowało się dotąd ponad 100 tys. wolontariuszy z całej UE; ich zadaniem jest przekonać do głosowania kolejne osoby – członków rodziny, sąsiadów, przyjaciół, znajomych.

Kampania jest apolityczna, nie wspiera żadnej partii, ruchu politycznego ani kandydatów, ale promuje znaczenie wyborów i rolę Parlamentu Europejskiego jako jedynej instytucji Unii Europejskiej wybieranej bezpośrednio przez obywateli.

Jedyny cel akcji to zwiększenie udziału w wyborach do Parlamentu Europejskiego. W Polsce udział ten jest bardzo niski. Podczas ostatnich wyborów do europarlamentu w 2014 r. frekwencja w naszym kraju wyniosła 23,83 proc. Niższą odnotowano jedynie na Słowacji (13,05 proc.) i w Czechach (18,2 proc.). Dla porównania w całej Unii Europejskiej było to 42,61 proc, a w Belgii 89,64 proc.

Parlament Europejski zachęca wszystkich zainteresowanych propagowaniem nadchodzących wyborów, by zarejestrowali się na stronie akcji tymrazemglosuje.eu. Dotąd zrobiło to ponad 100 tysięcy osób z całej UE. Zarejestrowani użytkownicy na bieżąco otrzymują informacje o wydarzeniach związanych z wyborami do Parlamentu Europejskiego.
Są to m.in. spotkania informacyjne, na których można poszerzyć swoją wiedzę o procedurze wyboru europarlamentarzystów, rozkładzie miejsc w Parlamencie na poszczególne grupy polityczne, kompetencjach PE i jego wpływie na życie obywateli Unii. Wolontariusze uzyskują też praktyczne wskazówki, jak przekonywać do głosowania w wyborach, co można zrobić w swoim środowisku. Najbliższe z takich spotkań zaplanowano na 25 stycznia we Wrocławiu.

Rejestracja na stronie tymrazemglosuje.eu generuje też spersonalizowany link, który każdy z użytkowników może udostępniać w mediach społecznościowych, przesyłać mailem lub Messengerem, zachęcając do udziału w wyborach. Na swoim prywatnym profilu na tymrazemglosuje.eu można też na bieżąco śledzić, ile osób udało nam się zachęcić do rejestracji.

Organizatorzy kampanii przekonują, że jako Europejczycy zmagamy się z wieloma wyzwaniami – migracją, zmianą klimatu, bezrobociem młodzieży czy problemami związanymi z prywatnością danych.

Dlatego teraz – bardziej niż kiedykolwiek – ważne jest, by jak najwięcej z nas głosowało w wyborach do Parlamentu Europejskiego i zdecydowało wspólnie o tym, w którym kierunku ma podążać Europa. Chcesz pomóc w naszych działaniach? Masz pomysł na to, jak przekonywać do głosowania innych? Zarejestruj się na tymrazemglosuje.eu! – zachęcają organizatorzy akcji.

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się pomiędzy 23 a 26 maja 2019 r.

Źródło: kurier.pap.pl

No votes yet.
Please wait...
Napisz komentarz
 • Mój znajomy,europoseł napisał mi.Po latach przerwy wróciłem do polityki,ty też wróć.
  No i teraz wracam,skromnie – ludzie do wyborów.

  No votes yet.
  Please wait...
 • Katz,a tak szczerze – po co ujadasz?

  No votes yet.
  Please wait...
 • Czy mam jakiś wpływ przy wyborach do PE żeby pijak Juncker nie był przewodniczącym KE?
  Gdzie tu jest demokracja, czy to nie dotyczy UE?

  No votes yet.
  Please wait...
 • Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  *