Dnia 21 kwietnia 2015 roku w Krasnostawskim Domu Kultury miało miejsce rozstrzygnięcie XXI Konkursu im. Anny Kamieńskiej na najlepszy zbiór poezji wydany w roku 2014, autorów zamieszkałych na terenie województwa lubelskiego.
Impreza rozpoczęła się od przedstawienia „Wierszy wybranych” – prezentacji audiowizualnej z Anną Kamieńską czytającą własne utwory. Wierszom towarzyszyła muzyka Philipha Glassa oraz fragmenty filmu „Koyaanisqatsi” Godfrey Reggio. Po niej osobistą refleksją na temat twórczości autorki podzielił się Stanisław Kliszcz – pomysłodawca i realizator prezentacji.
Oficjalną część wieczoru otworzyli dyrektorzy Miejskiej Biblioteki Publicznej – Małgorzata Antoniak i Krasnostawskiego Domu Kultury – Damian Kozyrski. Przywitali przybyłych gości i przedstawili pokrótce historię konkursu, podkreślając przy tym rolę krasnostawskiego poety Jana Henryka Cichosza jako jego pomysłodawcy.
Zanim nastąpiło ogłoszenie werdyktu odbył się panel dyskusyjny pod tytułem ,,Po co komu poezja?’’, którego moderatorem była dr Ewa Dunaj. Do powyższej kwestii starali się ustosunkować laureaci konkursu z lat poprzednich: Jan Henryk Cichosz, Marian Janusz Kawałko, Krzysztof Konopa i Paweł Zacharewicz. Pomógł im w tym szereg pytań posiłkowych. Dowiedzieliśmy się m.in.: „Kiedy dyskutanci odnaleźli w sobie dar poezji?”, „Jakie zyski poeta czerpie z poezji (bardziej materialne czy duchowe )?” czy „Jaką rolę odgrywa internet w jej promowaniu?”. W głównej mierze rozmowa skupiła się wokół roli siły wyższej w procesji twórczym oraz na przywołaniu wspomnień panelistów dotyczących Anny Kamieńskiej.
Następnie jury w składzie: dr Ewa Dunaj (Wydział Humanistyczny UMCS), Adam Kulik (poeta, prozaik, twórca filmów dokumentalnych), Danuta Chwała (polonistka, pedagog) ogłosiło werdykt tegorocznego konkursu. Spośród 15 zgłoszonych tomików główną nagrodę zadecydowało się przyznać Ryszardowi Smolakowi za zbiór „Ukrzyżowane pejzaże”, wydanym przez wydawnictwo Norbertinum. W uzasadnieniu napisano: „Uznaliśmy, że w tym roku właśnie ten Poeta potrafił sugestywnie, odważnie i z wielką wrażliwością przedstawić ciężar ludzkiego życia w wymiarze egzystencjalnym, jak i transcendentnym. Gratulujemy Autorowi i Wydawnictwu”. Wyróżniono również tom zatytułowany „Zbiór krótkich opowiadań pisanych nocą”, autorstwa Zdzisława Toczyńskiego, wydany przez Wydawnictwo Wojewódzkiego Ośrodka Kultury w Lublinie oraz „Przed siatką”, autorstwa Artura Chlewińskiego, wydany przez Wydawnictwo Norbertinum w Lublinie.
Nieobecny tego dnia zwycięzca konkursu – Ryszard Smolak przesłał do organizatorów list: „Jest mi niezmiernie miło podziękować za znakomitą organizację konkursu. Anna Kamieńska to genialna poetka i cieszę się, że ta impreza upamiętnia Jej Imię. Nie odkryję niczego nowego stwierdzeniem, że szeroko rozumiana kultura znalazła właściwe miejsce w pięknym Krasnymstawie. Cieszy oczy, uszy a przede wszystkim duszę. Czuję się zaszczycony, że mogę przebywać w tak szacownym gronie, przynajmniej duchem. Moja dystrofia nie pozwala mi na przebywanie wśród Was fizycznie. Serdecznie dziękuję Wydawnictwu “Norbertinum” za sprawną i miłą współpracę przy tomiku, za zauważenie (ku mojemu pełnemu zadowoleniu) wydanych strof. Bardzo dziękuję Jury za docenienie mojej poezji. Ciepło pozdrawiam Uczestników Konkursu i Wszystkich Państwa tutaj Zgromadzonych”.
Nagrody laureatom i nominowanym wręczyli Burmistrz Krasnegostawu Hanna Mazurkiewicz, Przewodniczący Rady Miasta Krasnystaw Edward Kawęcki, Dyrektor MBP Małgorzata Antoniak, oraz Dyrektor KDK Damian Kozyrski.
Istotnym punktem programu było wyrecytowanie przez z Piotra Sanetrę z Wydawnictwa Norbertinum wybranych utworów tegorocznego zwycięzcy konkursu . Wysłuchaliśmy m.in. „Coś za coś” (gdzie za motto autorowi posłużył fragment wiersza Anny Kamieńskiej „Śmieszne”, „Zahoryzont” czy „Nic się nie stało”.
Na zakończenie w krótkim przemówieniu, podziękowania organizatorom i uczestnikom konkursu złożyła Burmistrz Krasnegostawu Hanna Mazurkiewicz.
Bohaterem ostatniej części wieczoru był Sławomir Tkaczyk i jego wystawa „W kolorach, światłach i cieniach”. Podczas wernisażu nie dało się jednak uciec od tematu poezji. W kuluarach podziwiając malarski kunszt krasnostawskiego artysty, zebrani kontynuowali rozmowy na temat Anny Kamieńskiej, jak i kondycji współczesnej literatury.