REKLAMA
,
Rzadziej szliśmy na zwolnienia
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Mieszkańcy regionu rzadziej korzystali ze zwolnień lekarskich niż w 2020 roku. Mniej było też zaświadczeń wystawianych z powodu Covid-19. Zakład Ubezpieczeń Społecznych przyjrzał się absencji chorobowej z ubiegłego roku.

Reklama

Z rejestru zwolnień lekarskich wynika, że w ubiegłym roku mieszkańcy województwa lubelskiego chorowali w sumie przez 13,2 mln dni. Otrzymali ponad 997 tys. zwolnień lekarskich z powodu choroby własnej – o 26 tys. mniej niż w 2020 roku.

Na terenie obsługiwanym przez Oddział ZUS w Biłgoraju lekarze wystawili w ubiegłym roku 289 tys. zwolnień na przeszło 4 mln dni absencji chorobowej.  A to o 6,8 tys. zwolnień lekarskich mniej niż w 2020 roku.

Znacząco spadła również liczba zaświadczeń lekarskich wystawionych z powodu Covid-19. W ubiegłym roku w województwie lubelskim było 21,3 tys. zwolnień, a rok wcześniej – 31 tys. (w Oddziale ZUS w Biłgoraju – 6 tys. w 2021 r., 7,9 tys. w 2020 r.). To jednak wcale nie znaczy, że rzadziej chorowaliśmy na Covid-19. Rejestr zwolnień lekarskich nie zawiera danych o izolacji nakładanej przez sanepid, a izolacja nie wymaga wystawienia zwolnienia lekarskiego.

Co było powodem najdłuższych nieobecności w pracy?

Dominującą przyczyną absencji chorobowej były schorzenia związane z ciążą, porodem i połogiem. Odpowiadały one za około 17 proc. absencji. Niewiele mniej, bo 16,5 proc. przerw w pracy dotyczyło chorób układu mięśniowo-szkieletowego. Dalsze miejsca tego rankingu zajmują urazy i zatrucia (13,1 proc.), choroby układu oddechowego (11,6 proc.) oraz zaburzenia psychiczne i zaburzenia zachowania (10,5 proc.), które od lat nabierają coraz większego znaczenia – wskazuje prezes ZUS, prof. Gertruda Uścińska.

Najwięcej dni nieobecności w pracy dotyczyło kobiet w wieku 30-39 lat, a przyczyną były głównie schorzenia związane z ciążą.
Natomiast w przypadku mężczyzn absencja chorobowa w podziale na wiek była bardziej równomierna – podobną liczbę dni chorowali 20-latkowie, 30-latkowie i 40-latkowie. Mężczyznom najczęściej dokuczały zaburzenia korzeni rdzeniowych i splotów nerwowych oraz bóle grzbietu.

No votes yet.
Please wait...
Napisz komentarz

Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Reklama
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Jutro radni uchwalą budżet
AKTUALIZACJA. Radni uchwalą budżet
Budżet (coraz mniej) obywatelski
Budżet (coraz mniej) Obywatelski
Rośnie dług Chełma
Rośnie dług Chełma
Ostrożnie na Obłońskiej!
Ostrożnie na Obłońskiej!
Katastrofa dopiero przed nami?
Katastrofa dopiero przed nami?
REKLAMA