REKLAMA
Baner  promocyjny Triada/BUR
Baner promocyjny Triada/BUR
,
Rzeźnia w Poleskim Parku Narodowym
FacebookTwitterEmailMessengerLinkedInPrint

Dziki żyjące w Poleskim Parku Narodowym mają zostać odstrzelone. 185 tych zwierząt ma stracić życie do listopada tego roku.

Wczoraj (24.08.2017) minister środowiska podpisał rozporządzenie dotyczące odstrzału dzików w większości polskich parków narodowych. Przepisy dotyczą także Poleskiego Parku Narodowego. Nowe prawo znosi także ograniczenia dotyczące polowań, tzn., że strzelać do dzików można przez cały rok, również do loch w ciąży.  Celem ministerstwa jest ograniczenie liczby dzików w poszczególnych parkach, do poziomu nie większego niż 1 szt./1000 ha na wschód od Wisły oraz 5 szt./1000 ha na zachód od Wisły. Rzeź dzików resort uzasadnia zwalczaniem afrykańskiego pomoru świń (ASF, zakaźnej choroby wirusowej trzody chlewnej). Dla ludzi jest zupełnie niegroźna i służby weterynaryjne nie sugerują odstrzału dzików.

– Ustalanie takich limitów w parkach narodowych jest niepoważne. To nie place zabaw pod blokami, a najdziksze tereny naszego kraju – komentuje dla portalu OKO.press Paweł Średziński z Fundacji Dziedzictwo Przyrodnicze. I dodaje, że „W parkach narodowych nie ma takiej sytuacji, że dzików jest za dużo”.

Ewa Piasecka, zastępca dyrektora Poleskiego Parku Narodowego w rozmowie z „Dziennikiem Wschodnim” nie chce komentować decyzji ministerstwa. Przyznaje jednak, że w przypadku PPN tzw. ostrzał redukcyjny prowadzony jest od kilku lat. – Po to, by utrzymać stałą populację dzika, jak też ze względu na koszty, które pokrywamy w związku ze stratami rolniczymi – mówi Piasecka. I dodaje: W poprzednich latach odstrzał był na poziomie ok. 30–40 sztuk rocznie.

W sieci zawrzało. Pojawiła się też petycja w sprawie wstrzymania odstrzału.

Dziki w parku narodowym nie są szkodnikami – czytamy w apelu.  Nie zagrażają przyrodzie. (…) Dzik jest pożytecznym gatunkiem z punktu widzenia ochrony polskich lasów. Pełni wiele ważnych funkcji na obszarach leśnych i nie powinien być gatunkiem, do którego się strzela w parkach narodowych. (…) Parki narodowe są naszym narodowym skarbem i powinny być bezpiecznym schronieniem takich gatunków jak dzik. Odstrzał dzików nie może być zadaniem ochronnym i nie ma żadnego związku z realizacją misji, dla której został powołany park narodowy.

W PPN po odstrzale przy życiu ma pozostać zaledwie dziesięć dzików.

 

No votes yet.
Please wait...
Napisz komentarz

Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*