REKLAMA
Baner promocyjny Triada/BUR
Baner promocyjny Triada/BUR
,
Są miliony na odnawialne źródła energii!
FacebookTwitterEmailMessengerLinkedInPrint

Ponad 8 milionów złotych dostanie Miasto Chełm na realizację projektów “Odnawialne źródła energii”. Domy jednorodzinne zostaną wyposażone m.in. w instalacje solarne i fotowoltaiczne. Ubędzie też starych kopciuchów.

Otrzymaliśmy dofinansowanie na OZE. Realizowane będą projekty w ramach programu “Wsparcie wykorzystania OZE” o łącznej wartości ponad 8 mln złotych – lakonicznie informuje Jakub Banaszek, Prezydent Miasta Chełm.

Jak się dowiadujemy, 17 listopada br.  Zarząd Województwa Lubelskiego podjął uchwałę, zgodnie z którą “dokonał wyboru kolejnych projektów do dofinansowania w ramach Osi priorytetowej 4 Energia przyjazna środowisku Działanie 4.1 Wsparcie wykorzystania OZE Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020″.

Wśród nowych projektów zatwierdzonych do dofinansowania dwa złożyło Miasto Chełm. To projekty  “Odnawialne źródła energii w mieście Chełm”. Każdy z nich opiewa na ponad 4 mln zł.

Na listę rezerwową

Pod koniec kwietnia tego roku z żalem pisaliśmy, że duże pieniądze przeszły mieszkańcom Chełma koło nosa. Wówczas oba miejskie projekty na dofinansowanie odnawialnych źródeł energii nie “załapały się” na listę do realizacji.
Ich ocena była jednak dobra, bo oba zdobyły po 98 punktów (na 100 możliwych). Ostatecznie jednak chełmskie wnioski trafiły na listę rezerwową.

Mieszkańcy miasta przyjęli to z goryczą i rozczarowaniem. Tym bardziej, że zainteresowani udziałem w projekcie musieli wcześniej ponieść koszty związane z inspekcją terenową. W jej trakcie sprawdzane były możliwości posadowienia wybranej instalacji OZE na nieruchomości. Analiza kosztowała 270 zł. Pieniędzy nikt nie zamierzał zwracać, bo – jak wyjaśniali miejscy urzędnicy – “wyniki przeprowadzonych analiz są nadal aktualne”.

Będzie bardziej ekologicznie

Na długie miesiące rzecz ucichła. Urzędnicy zapewniali tylko, że miasto „dołoży starań, by chełmianie skorzystali z dofinansowania OZE”. I tak było do wtorku, 17 listopada. Wówczas Zarząd Województwa, do listy projektów wcześniej wybranych do dofinasowania, dodał osiem kolejnych z listy rezerwowej. Wśród nich znalazły się oba projekty złożone przez Miasto Chełm.

W ten sposób jest szansa na poprawę jakości powietrza w Chełmie. W ramach bowiem tych projektów właściciele domów jednorodzinnych na terenie miasta dostaną nawet 85 % dofinansowania do swoich proekologicznych inwestycji. Powstanie 265 zestawów solarnych, 36 kotłów na pellet oraz 408 zestawów paneli fotowoltaicznych.

Do obydwu projektów zakwalifikowało się 574 mieszkańców (każdy z nich mógł ubiegać się o więcej niż jedną instalację OZE), właścicieli prywatnych budynków mieszkalnych. Deklaracje udziału mieszkańców w obu projektach Urząd Miasta zbierał w sierpniu 2019 roku.

Ostateczny sukces tych projektów kończy wieloletnie boje chełmskiego samorządu o pieniądze na OZE. Starały się o nie także poprzednie władze miasta. Ze skutkiem żenującym – nie potrafiły złożyć kompletnego wniosku.

No votes yet.
Please wait...
Napisz komentarz
 • Do obydwu projektów zakwalifikowało się 574 mieszkańców – tzn kto ?? Jak na nasze miasto troszkę mało tych osób zakwalifikowanych…

  No votes yet.
  Please wait...
  • Ujmę to tak: to jest całkiem dużo, o ile ktoś byłby w stanie potwierdzić, że to są akurat ci mieszkańcy, którzy w największym stopniu zatruwali powietrze. A jeśli tak nie jest, to efektywność całego programu dramatycznie spada.

   No votes yet.
   Please wait...
 • Bez napinki. Przydałoby się, żeby projekt spełnił swoje cele nie na papierze, a w praktyce. Mam tylko obawy, że sukces jest, odtrąbiony, co kto ma zmienić, zmieni, a w mieście i tak pozostaną truciciele. Żeby to było efektywne i uratowało setki, a może tysiące osób od raka, potrzebne jest uświadomienie, żeby nie palić np. plastikami. Nie ma też żadnej pewności, że zakwalifikowani beneficjenci to faktycznie najwięksi truciciele, bo nikt takich badań nie robił, a już teraz czuć w okolicach domów jednorodzinnych, że niektórzy palą czym popadnie.

  No votes yet.
  Please wait...
  • Mówimy tu o domkach jednorodzinnych a zapominamy o największej spalarni śmieci w Polsce czyli cementowni

   No votes yet.
   Please wait...
   • Ok, ale to już sprawa polityczna, niestety 🙂

    No votes yet.
    Please wait...
 • Inaczej byś zaśpiewał jakby w województwie rządzili z PO. Projekt przeszedł jest kasa na OZE i tak jest więcej niz się spodziewałem. Myślałem że już nigdy tego projektu nie wygrają.
  Tylko po co tak się nadymać, że trzeba poprawiać po poprzednikach. Ze skromnością każdemu jest do twarzy nawet facetowi.

  No votes yet.
  Please wait...
  • Pastor, PO rządziło ,Grabczuk szefował i co z tego Chełm zyskał ? uwaga o poprawkach ok ,ale jak dobrze popatrzysz to zauważysz ze tak własnie jest

   No votes yet.
   Please wait...
 • Wyrazy uznania dla osób piszących projekt i dla Prezydenta za działania by ten projekt miał dotacje. a tak przy okazji ,to ciągle po porpzednich władzach trzeba poprawiać-jak nie gnioty to niedoróbki , nie ma chyba takiego projektu czy planu który nie wymagałby co najmniej korekty

  No votes yet.
  Please wait...
  • Nie bądż ydiotą że to projekty dostają kasę. Kasę dostaje sie po linii członka i na telefon!

   No votes yet.
   Please wait...
 • Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  *