REKLAMA
,
Są w Chełmie ludzie niezastąpieni
Są w Chełmie ludzie niezastąpieni
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Chełm wystąpi ze Stowarzyszenia Zdrowych Miast Polskich. Decyzję podejmą radni podczas jutrzejszej sesji Rady Miasta.

Reklama

Wiedzieliście, że nasze miasto należy do takiego stowarzyszenia? My ze wstydem przyznajemy się, że nie mieliśmy o tym pojęcia. Tymczasem Chełm jest członkiem tej zacnej organizacji już od 20 lat. Tworzy ją 37 samorządów miejskich z niemal całej Polski. Są wśród nich i bardzo silne miasta takie jak Warszawa, Wrocław, Kraków czy Łódź, ale na liście znajdziemy także małe miasta powiatowe jak choćby Poddębice.  

Po co taki twór w ogóle powstał? Na stronie internetowej stowarzyszenia wskazano jego zadania. Są to więc:

 • Inspirowanie i wspieranie programów lokalnych Zdrowych Miast

 • Powszechna edukacja w zakresie promocji zdrowia i ochrony środowiska z udziałem decydentów i polityków lokalnych

 • Upowszechnianie zdobytych doświadczeń, materiałów, bazy danych, tłumaczeń z języków obcych, prowadzenie konsultacji technicznych, doradztwo dla gmin

 • Współpraca z instytucjami i organizacjami zajmującymi się problematyką zdrowotną i ekologiczną oraz innymi zagadnieniami sprzyjającymi rozwojowi zdrowych miast

Granty

Zadania te stowarzyszenie realizuje między innymi dzięki konkursom grantowym. Pieniądze na nie pochodzą ze składek członkowskich. Ze Statut organizacji wynika, że są one zależne od liczby mieszkańców miasta (0,022 zł na osobę, max. 7,5 tys zł rocznie). W tym roku w przypadku Chełma ta składka wyniosła 1 371,28 zł. Koszt więc nie jest wcale wielki. W tegorocznym konkursie przyznano 11 dotacji o średniej wartości 3,7 tys zł każda. Warto też zwrócić uwagę, że dotacje związane są z dwoma tematami: „Zdrowie w każdym wieku” i  „Zdrowie i środowisko”. W przeszłości Chełm aplikował o takie granty i dwukrotnie je otrzymał.

Były to: w roku 2008 „ I Chełmski marsz po zdrowie”, jako działanie jednodniowe polegające na wspólnej, międzypokoleniowej aktywności fizycznej w formie marszu, jako promocja zdrowego i trzeźwego stylu życia oraz w roku 2010 projekt pn.: „Nowoczesne Chełmianki dbają o swoje zdrowie”, którego celem była edukacja mieszkanek Chełma w kierunku profilaktyki raka szyjki macicy.

Przyznacie – są to działania zbożne i jak najbardziej „na czasie”. Należałoby im tylko przyklasnąć i starać się z uczestnictwa w stowarzyszeniu wyciągnąć jak najwięcej.

Dlaczego Chełm rezygnuje?

Odpowiedzi na to intrygujące pytanie dostarcza uzasadnienie do projektu uchwały. Otóż od 6 (słownie: sześciu) lat chełmski samorząd nie był w stanie wyłonić lokalnego koordynatora/przedstawiciela w stowarzyszeniu. Do roku 2014 funkcję tę pełniły: Joanna Lis, Beata Żółkiewska i Barbara Basa. Kiedy ta ostatnia w 2014 roku złożyła rezygnację, okazało się, że jest niezastąpiona. Chełm nadal jednak płacił składki.

Nadmienić przy tym należy, iż praca koordynatora na rzecz Zdrowych Miast Polskich jest pracą wykonywaną społecznie i nieodpłatnie. (…) Koordynator również przygotowuje i składa w imieniu miasta wniosek na granty ze środków Stowarzyszenia Zdrowych Miast Polskich.

Brak koordynatora powoduje, że  Chełm nie tylko nie ma prawa głosu na Walnym Zgromadzeniu, ale również nie może starać się o dotacje na mikro-projekty. I tutaj następuje arcyciekawe rozstrzygnięcie:

W związku z obecną sytuacją związaną z brakiem czynnego koordynatora i przedstawiciela naszego miasta w Stowarzyszeniu, istnieje konieczność podjęcia decyzji odnośnie kontynuowania członkostwa w Stowarzyszeniu. Biorąc pod uwagę wszystkie okoliczności wskazane powyżej wnoszę o podjęcie uchwały w sprawie wystąpienia Miasta Chełm ze Stowarzyszenia Zdrowych Miast Polskich.

***

Wszystkie cytaty pochdzą z uzasadnienia do projektu Uchwały w sprawie wystąpienia ze Stowarzyszenia Zdrowych Miast Polskich

No votes yet.
Please wait...
Napisz komentarz
 • Nie uwierzę, że ktoś średnio rozgarnięty podpisał takie uzasadnienie do – bądź co bądź – poważnego aktu prawa lokalnego. Żenada

  No votes yet.
  Please wait...
 • To są jakieś żarty prawda? Wkręcacie czytelników.

  No votes yet.
  Please wait...
 • Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  *

  Reklama
  REKLAMA
  REKLAMA
  REKLAMA
  REKLAMA
  Jutro radni uchwalą budżet
  AKTUALIZACJA. Radni uchwalą budżet
  Budżet (coraz mniej) obywatelski
  Budżet (coraz mniej) Obywatelski
  Rośnie dług Chełma
  Rośnie dług Chełma
  Ostrożnie na Obłońskiej!
  Ostrożnie na Obłońskiej!
  Katastrofa dopiero przed nami?
  Katastrofa dopiero przed nami?
  REKLAMA