REKLAMA
,
Schody na Górkę już są
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Stoją ceglane słupy w głównej bramie i zostały wylane betonowe schody. Reszta prac w rozsypce. Remont muru i wejścia na teren parafii mariackiej na Górce miał się zakończyć pod koniec sierpnia br.

Reklama

Wszystko wskazuje na to, że prace przeciągną się co najmniej do połowy października br. Do wykonania zostały jeszcze fragmenty muru od strony przedszkola oraz od strony ul. Lubelskiej. Mur ma wyglądem nawiązywać do tego zabytkowego, który się wiosną zawalił. Betonowe schody mają być obłożone płytami z granitu.

Przetarg na remont wejścia i muru okalającego parafię od strony ul. Lubelskiej wygrała chełmska firma „Embud”. Prace – wycenione na ponad pół miliona złotych – ruszyły w pierwszych dniach sierpnia br. Pisaliśmy o tym tu. Remont miał zostać wykonany szybko, bo w ciągu miesiąca. I pewnie tak by się stało, gdyby – już w pierwszym etapie prac – robotnicy nie natrafili na archeologiczną sensację. Okazało się, że pod schodami na Górkę rozlokowany był XIII-wieczny cmentarz. Pisaliśmy o tym tu. Odkrycie miało o tyle sensacyjny charakter, że na istnienie tego cmentarz nie wskazywały żadne znane historykom i archeologom źródła.

Robotnicy musieli ustąpić pola archeologom. Stąd opóźnienie w pracach remontowych. Archeolodzy zakończyli już swoje badania w terenie, a do pracy przy murze wróciła ekipa remontowa. Niebawem na Górkę będziemy mogli wejść w odnowionej scenerii.

Czekamy też na publikację wyników prac naukowców, które stanowić będą cenne uzupełnienie nieznanego do tej pory fragmentu dziejów Chełma.

 

No votes yet.
Please wait...
Napisz komentarz
 • Miasto pełne historii to i niespodzianki. Ale władze nie dbają o historię nawet tą z PRL. A ta formacja to pozostałości tamtych czasów.

  No votes yet.
  Please wait...
 • blokada bo Pan zadaje dość nie wygodne pytania 🙂 heh ja też o wiele rzeczy pytałem i nie jednokrotnie dostawałem wymijające odpowiedzi ,w Chełmie jak się coś robi to się nigdy nie robi całości tylko etapami ,tu trochę tam trochę aby plebs wiedział że niby coś się w mieście dzieje , te chodniki które są układane w Chełmie są robione na odpir…l ,zapadają się ,widocznie ktoś za mało cementu dodał do pisaku ,stare kamienice też nie odnawia się skuwając elewację tylko najlepiej zakleić wszystko styropianem i zaciągnąć jakąś mazią 🙁 wrrrr żałosne to jest ,teraz koło 3 go liceum zaczęły przeszkadzać drzewa a nie są stare ,te koło Czanieckiego koło czapli tak samo zostały wycięte .Chełm jest bardzo urokliwym miastem dzięki tym drzewom i zieleni ,przechodząc przez pl Łuczkowskiego też niejednokrotnie kostka brukowa wala się się pod nogami ,mówię o tej imitacji staro bruku .Szkoda słów

  No votes yet.
  Please wait...
 • Przy tej okazji po raz kolejny pytanie do władz – czy jest plan zabezpieczenia i remontu,oraz rekonstrukcji reszty zabytkowych murow,w tym wokół Czarnieckiego?

  No votes yet.
  Please wait...
 • Nie mogę pisać na fb,7 blokada,i tu odpowiem temu co czepia się,że nie ma podlazdu bla wózków.Niedaleko jest dość lagodny wjazd,nie wystarczy?A może chce windę?

  No votes yet.
  Please wait...
 • Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  *

  Reklama
  REKLAMA
  REKLAMA
  REKLAMA
  REKLAMA
  Jutro radni uchwalą budżet
  AKTUALIZACJA. Radni uchwalą budżet
  Budżet (coraz mniej) obywatelski
  Budżet (coraz mniej) Obywatelski
  Rośnie dług Chełma
  Rośnie dług Chełma
  Ostrożnie na Obłońskiej!
  Ostrożnie na Obłońskiej!
  Katastrofa dopiero przed nami?
  Katastrofa dopiero przed nami?
  REKLAMA