REKLAMA
,
Ścieki z Chełma pomogą w walce z pandemią
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Nieoczyszczone ścieki lecą z Chełma do Holandii. Tam badane są pod kątem obecności wirusa wśród mieszkańców miasta. Chełmskie MPGK przystąpiło do pionierskiego projektu badawczego monitorującego ścieki w kontekście epidemii.

Reklama

Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Chełmie przystąpiło w czerwcu do ogólnoeuropejskiego projektu badawczego. Jego celem jest monitorowanie ścieków w kontekście epidemii spowodowanej przez SARS-Covid. O co chodzi?

Coraz więcej dowodów wskazuje na to, że nieoczyszczone ścieki są dobrym wskaźnikiem obecności wirusa wśród mieszkańców. Pierwsze badania potwierdziły obecności RNA wirusa COVID-19 i ustaliły związek między stężeniem wirusa w dopływających ściekach do oczyszczalni, a poziomem zainfekowania danej społeczności.

Analiza próbek w oczyszczalniach ścieków może więc dać odpowiedzi na wiele pytań związanych z pandemią. Przede wszystkim wskazać, ile zakażonych osób, w tym bezobjawowych nosicieli, jest w danej okolicy. Bardziej szczegółowa analiza pozwoli nawet na ocenę konkretnej części miasta.

Próbki do badania

Projekt ma nowatorski charakter. Jaka jest w nim rola MPGK? Otóż, z końcem czerwca firma rozpoczęła 24-godzinny pobór próbek ścieków. Po odpowiednim zabezpieczeniu, są one wysyłane drogą lotniczą do analizy w instytucie badawczym w Holandii. Uzyskane tam wyniki zostaną opracowane i przekazane podczas seminariów i konferencji internetowych.

Badanie wirusa w ściekach może okazać się skutecznym narzędziem do monitorowania migracji wirusów w miastach. Może też służyć jako wczesne ostrzeżenie przed ponownym pojawieniem się pandemii. Epidemiologia ścieków to również szansa na łatwiejsze lokalizowanie ognisk choroby i bezobjawowych nosicieli. A kiedy mamy zlokalizowane ogniska choroby, łatwiej się przed nią bronić.

Autorzy programu spodziewają się, że jego wdrożenie pozwoli szybko uzyskać informacje o ilości osób zarażonych w danym mieście. I to bez konieczności wykonywania testów bezpośrednio na mieszkańcach. To z kolei obniży koszty konwencjonalnego testowania i nadzoru epidemiologicznego.

MPGK wśród pionierów

Celem programu nie jest zastąpienie tradycyjnych badań laboratoryjnych, lecz wprowadzenie równolegle systemu umożliwiającego monitoring bieżącej liczby zachorowań w określonej przestrzeni – podkreśla Katarzyna Langiewicz z MPGK w Chełmie.

Projekt objął niemal wszystkie kraje europejskie. Zainicjowało go Centrum Badawcze Komisji Europejskiej, Dyrekcja Generalna ds. Środowiska przy udziale Holenderskiego Instytutu Badań Wody KWR, Centrum Technologicznego Katalonii – Eurecat, Uniwersytetu w Tesalii i Narodowego Uniwersytetu Technicznego w Atenach. Do współpracy dołączyły też Water Europe i federacja EurEau.
Zadaniem tego międzynarodowego zespołu jest przygotowanie systemu wczesnego ostrzegania przed SARS-Covid, poprzez badanie składu ścieków dopływających do oczyszczalni.

Udział przedsiębiorstw wodociągowo – kanalizacyjnych w projekcie jest bezpłatny. Chełmskie MPGK nie wahało się, czy do niego przystąpić. Firma chce mieć swój udział w walce z pandemią.

Efektywne wdrożenie programu stwarza perspektywy dla wykrywania także innych ognisk chorób zakaźnych oraz szanse na wykorzystanie potencjału Spółki dla dobra lokalnej społeczności – dodaje Langiewicz.

Napisz komentarz
 • Ta Pani Langiewicz TO ŻONA Pana Langiwicza, kolegi Pana Juszczaka i Cuby B? Tak tylko pytam.

 • Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  *

  Reklama
  REKLAMA
  REKLAMA
  REKLAMA
  REKLAMA
  Przyspieszcie - apelują przedsiębiorcy i Organizacje pozarządowe
  Przyspieszcie – apelują przedsiębiorcy i organizacje pozarządowe
  Będzie nowy wiceprezydent?
  Będzie nowy wiceprezydent?
  Będzie nowy wiceprezydent?
  Miasto rusza do walki z wirusem
  Zapal znicz dla medyka
  Zapal znicz dla medyka
  Miejska spółka pomoże w ozdobieniu grobów
  Miejska spółka pomoże w ozdobieniu grobów
  REKLAMA