REKLAMA
,
Ścieki z Chełma pomogą w walce z pandemią
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Nieoczyszczone ścieki lecą z Chełma do Holandii. Tam badane są pod kątem obecności wirusa wśród mieszkańców miasta. Chełmskie MPGK przystąpiło do pionierskiego projektu badawczego monitorującego ścieki w kontekście epidemii.

Reklama

Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Chełmie przystąpiło w czerwcu do ogólnoeuropejskiego projektu badawczego. Jego celem jest monitorowanie ścieków w kontekście epidemii spowodowanej przez SARS-Covid. O co chodzi?

Coraz więcej dowodów wskazuje na to, że nieoczyszczone ścieki są dobrym wskaźnikiem obecności wirusa wśród mieszkańców. Pierwsze badania potwierdziły obecności RNA wirusa COVID-19 i ustaliły związek między stężeniem wirusa w dopływających ściekach do oczyszczalni, a poziomem zainfekowania danej społeczności.

Analiza próbek w oczyszczalniach ścieków może więc dać odpowiedzi na wiele pytań związanych z pandemią. Przede wszystkim wskazać, ile zakażonych osób, w tym bezobjawowych nosicieli, jest w danej okolicy. Bardziej szczegółowa analiza pozwoli nawet na ocenę konkretnej części miasta.

Próbki do badania

Projekt ma nowatorski charakter. Jaka jest w nim rola MPGK? Otóż, z końcem czerwca firma rozpoczęła 24-godzinny pobór próbek ścieków. Po odpowiednim zabezpieczeniu, są one wysyłane drogą lotniczą do analizy w instytucie badawczym w Holandii. Uzyskane tam wyniki zostaną opracowane i przekazane podczas seminariów i konferencji internetowych.

Badanie wirusa w ściekach może okazać się skutecznym narzędziem do monitorowania migracji wirusów w miastach. Może też służyć jako wczesne ostrzeżenie przed ponownym pojawieniem się pandemii. Epidemiologia ścieków to również szansa na łatwiejsze lokalizowanie ognisk choroby i bezobjawowych nosicieli. A kiedy mamy zlokalizowane ogniska choroby, łatwiej się przed nią bronić.

Autorzy programu spodziewają się, że jego wdrożenie pozwoli szybko uzyskać informacje o ilości osób zarażonych w danym mieście. I to bez konieczności wykonywania testów bezpośrednio na mieszkańcach. To z kolei obniży koszty konwencjonalnego testowania i nadzoru epidemiologicznego.

MPGK wśród pionierów

Celem programu nie jest zastąpienie tradycyjnych badań laboratoryjnych, lecz wprowadzenie równolegle systemu umożliwiającego monitoring bieżącej liczby zachorowań w określonej przestrzeni – podkreśla Katarzyna Langiewicz z MPGK w Chełmie.

Projekt objął niemal wszystkie kraje europejskie. Zainicjowało go Centrum Badawcze Komisji Europejskiej, Dyrekcja Generalna ds. Środowiska przy udziale Holenderskiego Instytutu Badań Wody KWR, Centrum Technologicznego Katalonii – Eurecat, Uniwersytetu w Tesalii i Narodowego Uniwersytetu Technicznego w Atenach. Do współpracy dołączyły też Water Europe i federacja EurEau.
Zadaniem tego międzynarodowego zespołu jest przygotowanie systemu wczesnego ostrzegania przed SARS-Covid, poprzez badanie składu ścieków dopływających do oczyszczalni.

Udział przedsiębiorstw wodociągowo – kanalizacyjnych w projekcie jest bezpłatny. Chełmskie MPGK nie wahało się, czy do niego przystąpić. Firma chce mieć swój udział w walce z pandemią.

Efektywne wdrożenie programu stwarza perspektywy dla wykrywania także innych ognisk chorób zakaźnych oraz szanse na wykorzystanie potencjału Spółki dla dobra lokalnej społeczności – dodaje Langiewicz.

No votes yet.
Please wait...
Napisz komentarz
 • Ta Pani Langiewicz TO ŻONA Pana Langiwicza, kolegi Pana Juszczaka i Cuby B? Tak tylko pytam.

  No votes yet.
  Please wait...
 • Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  *

  Reklama
  REKLAMA
  REKLAMA
  REKLAMA
  REKLAMA
  Jutro radni uchwalą budżet
  AKTUALIZACJA. Radni uchwalą budżet
  Budżet (coraz mniej) obywatelski
  Budżet (coraz mniej) Obywatelski
  Rośnie dług Chełma
  Rośnie dług Chełma
  Ostrożnie na Obłońskiej!
  Ostrożnie na Obłońskiej!
  Katastrofa dopiero przed nami?
  Katastrofa dopiero przed nami?
  REKLAMA