REKLAMA
,
Sesja RM. Podwyżki na cmentarzu
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Jednym z punktów obrad będzie zmiana wysokości opłat na cmentarzu komunalnym. Kolejna sesja Rady Miasta Chełm zbiera się w czwartek po południu.

Reklama

Po raz 10. w tej kadencji zbierają się chełmscy radni. O godz. 13.00 rozpoczyna się sesja, podczas której jednym z bardziej istotnych punktów obrad będzie „Podjęcie uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie ustalenia stawek opłat za korzystanie z cmentarza komunalnego w Chełmie”.

Z wnioskiem o podwyżki stawek za usługi na cmentarzu wystąpił prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej, które zarządza nekropolią. W uzasadnieniu spółka podaje, że obowiązujący teraz cennik sprzedaży grobów nie był zmieniany od listopada 2012 roku, czyli ponad 6 lat. Tymczasem wzrosły koszty wykonania najprostszej infrastruktury na cmentarzu jak alejki, odwodnienie terenu, usługi geodezyjne czy budowa ogrodzenia. Teren cmentarza jest też stale powiększany, co zwiększa koszty jego administrowania.

Z tytułu samego utrzymania cmentarza spółka w roku 2018 poniosła stratę w wysokości 32 tys. zł. W planie przychodów i kosztów administrowania cmentarzem na rok 2019 zakłada się niewielki zysk wynoszący 5 tys. zł – czytamy w uzasadnieniu uchwały.

Jak będą wyglądać nowe stawki opłat na cmentarzu w razie ich uchwalenia przez Radę Miasta? Administrator chce przede wszystkim ujednolicenia cennika sprzedaży grobów (komorowych i murowanych prefabrykowanych) bez różnicowania na te przy alejkach i na te wewnątrz sektora.
Przykładowo, grób murowany 2-miejscowy wewnątrz sektora kosztował do tej pory 3 800 zł, po podwyżce ma kosztować 4 200 zł, niezależnie od położenia.
Nisza w kolumbarium (mieszcząca 4-5 urn z prochami) kosztowała 2 700 zł, po podwyżce ma  kosztować 3 240 zł.

Z ostatniej chwili:

Rada Miasta Chełm uchwaliła dzisiaj (9 maja) nowe, wyższe stawki opłat za korzystanie z cmentarza komunalnego, zgodnie z wnioskiem MPGK.

***

Przypominamy, że sesje Rady Miasta są dostępne dla wszystkich mieszkańców. Warto czasem wybrać się do Urzędu Miasta (Lubelska 65, sala nr 1) lub śledzić relację „na żywo” – by posłuchać, jak nad naszymi sprawami pracują ludzie, którym powierzyliśmy nasze miasto.

Napisz komentarz
 • Pięknie to było i długi zostały.

 • Zaczyna się ! I Już poleci. Puszczą nas z torbami! A miało być tak pięknie!

 • Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  *

  Reklama
  REKLAMA
  REKLAMA
  REKLAMA
  REKLAMA
  Jutro radni uchwalą budżet
  AKTUALIZACJA. Radni uchwalą budżet
  Budżet (coraz mniej) obywatelski
  Budżet (coraz mniej) Obywatelski
  Rośnie dług Chełma
  Rośnie dług Chełma
  Ostrożnie na Obłońskiej!
  Ostrożnie na Obłońskiej!
  Katastrofa dopiero przed nami?
  Katastrofa dopiero przed nami?
  REKLAMA