REKLAMA
Baner promocyjny Triada/BUR
Baner promocyjny Triada/BUR
,
Sesja RM. Podwyżki na cmentarzu
FacebookTwitterEmailMessengerLinkedInPrint

Jednym z punktów obrad będzie zmiana wysokości opłat na cmentarzu komunalnym. Kolejna sesja Rady Miasta Chełm zbiera się w czwartek po południu.

Po raz 10. w tej kadencji zbierają się chełmscy radni. O godz. 13.00 rozpoczyna się sesja, podczas której jednym z bardziej istotnych punktów obrad będzie “Podjęcie uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie ustalenia stawek opłat za korzystanie z cmentarza komunalnego w Chełmie”.

Z wnioskiem o podwyżki stawek za usługi na cmentarzu wystąpił prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej, które zarządza nekropolią. W uzasadnieniu spółka podaje, że obowiązujący teraz cennik sprzedaży grobów nie był zmieniany od listopada 2012 roku, czyli ponad 6 lat. Tymczasem wzrosły koszty wykonania najprostszej infrastruktury na cmentarzu jak alejki, odwodnienie terenu, usługi geodezyjne czy budowa ogrodzenia. Teren cmentarza jest też stale powiększany, co zwiększa koszty jego administrowania.

Z tytułu samego utrzymania cmentarza spółka w roku 2018 poniosła stratę w wysokości 32 tys. zł. W planie przychodów i kosztów administrowania cmentarzem na rok 2019 zakłada się niewielki zysk wynoszący 5 tys. zł – czytamy w uzasadnieniu uchwały.

Jak będą wyglądać nowe stawki opłat na cmentarzu w razie ich uchwalenia przez Radę Miasta? Administrator chce przede wszystkim ujednolicenia cennika sprzedaży grobów (komorowych i murowanych prefabrykowanych) bez różnicowania na te przy alejkach i na te wewnątrz sektora.
Przykładowo, grób murowany 2-miejscowy wewnątrz sektora kosztował do tej pory 3 800 zł, po podwyżce ma kosztować 4 200 zł, niezależnie od położenia.
Nisza w kolumbarium (mieszcząca 4-5 urn z prochami) kosztowała 2 700 zł, po podwyżce ma  kosztować 3 240 zł.

Z ostatniej chwili:

Rada Miasta Chełm uchwaliła dzisiaj (9 maja) nowe, wyższe stawki opłat za korzystanie z cmentarza komunalnego, zgodnie z wnioskiem MPGK.

***

Przypominamy, że sesje Rady Miasta są dostępne dla wszystkich mieszkańców. Warto czasem wybrać się do Urzędu Miasta (Lubelska 65, sala nr 1) lub śledzić relację „na żywo” – by posłuchać, jak nad naszymi sprawami pracują ludzie, którym powierzyliśmy nasze miasto.

No votes yet.
Please wait...
Napisz komentarz
 • Pięknie to było i długi zostały.

  No votes yet.
  Please wait...
 • Zaczyna się ! I Już poleci. Puszczą nas z torbami! A miało być tak pięknie!

  No votes yet.
  Please wait...
 • Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  *