REKLAMA
,
Setki chełmian na marszu pamięci o Ofiarach Rzezi Wołyńskiej | Wideo
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

W sobotę, 11 lipca ulicami Chełma już po raz trzeci przeszedł Marsz Pamięci o Ofiarach Rzezi Wołyńskiej organizowany przez Młodych Patriotów Chełm, chełmskie koło Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych oraz Narodową Łęczną. Około 300 osób uczciło pamięć o naszych rodakach, pomordowanych na terenach Wołynia i Galicji Wschodniej przez ukraińskich nacjonalistów spod znaku OUN-UPA.

Reklama

Oficjalne uroczystości rozpoczęły się Mszą Świętą w kościele pw. Przenajświętszej Trójcy, odprawioną w intencji ofiar ludobójstwa na Ziemi Wołyńskiej. Tuż po godzinie 19:00 na deptaku, po uformowaniu szyku, ruszył Marsz Pamięci.

Zobacz nasze wideo!

W marszu udział wzięli przede wszystkim ludzie młodzi, organizacje patriotyczne z całej Lubelszczyzny oraz mieszkańcy Chełma. Pochodowi towarzyszyły hasła upamiętniające ofiary Rzezi Wołyńskiej oraz potępiające oprawców z Ukraińskiej Powstańczej Armii. Po dotarciu pod Pietę Wołyńską, przedstawiciele wygłosili przemówienia, w których przedstawiona została geneza wydarzeń na Wołyniu. Zwrócono także uwagę na niepokojące zjawisko gloryfikacji banderowców na Ukrainie. Delegacje złożyły wieńce, a następnie uczestnicy uczcili minutą ciszy pamięć o pomordowanych. Na koniec zgromadzeni odśpiewali cztery zwrotki Mazurka Dąbrowskiego.

Organizatorzy zapowiedzieli kolejny Marsz Pamięci za rok, w kolejną rocznicę „krwawej niedzieli”.

Fot. Marcin Budzyński

Damian Stafiński

No votes yet.
Please wait...
Napisz komentarz

Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Reklama
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Jutro radni uchwalą budżet
AKTUALIZACJA. Radni uchwalą budżet
Budżet (coraz mniej) obywatelski
Budżet (coraz mniej) Obywatelski
Rośnie dług Chełma
Rośnie dług Chełma
Ostrożnie na Obłońskiej!
Ostrożnie na Obłońskiej!
Katastrofa dopiero przed nami?
Katastrofa dopiero przed nami?
REKLAMA