REKLAMA
Baner  promocyjny Triada/BUR
Baner promocyjny Triada/BUR
,
Śmiech o Grzesiuku
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Przemysław Śmiech – aktor i znawca gwary warszawskiej – opowie nam o twórczości Stanisława Grzesiuka. A piosenki z jego repertuaru przypomni zespół Menele. Chełmska Biblioteka Publiczna zapowiada kolejną odsłonę projektu „Książka i Muzyka”.

Reklama

Nie zwalniamy tempa! Już 8 października zapraszamy do ChBP na kolejne spotkanie w ramach naszego jesiennego projektu „Książka i Muzyka”. Tym razem zabierzemy Was do świata Stanisława Grzesiuka, słynnego barda warszawskiej ulicy – zapowiadają organizatorzy.

O książkach Stanisława Grzesiuka, twórczości muzycznej i związkach z Chełmszczyzną opowie aktor i znawca gwary warszawskiej – Przemysław Śmiech. Zaś jego niezapomniane piosenki zagra  zespół Menele, który wykonuje folklor warszawski.

Przypomnijmy, Stanisław Grzesiuk był pisarzem, pieśniarzem, kompozytorem, piewcą obyczajów i specyficznego kolorytu starej Warszawy. Samorodny talent, zwany bardem Czerniakowa urodził się 6 maja 1918 roku w Małkowie koło Chełma, zmarł 21 stycznia 1963 roku w Warszawie.
W swojej twórczości sugestywnie odmalował klimat „szemranych” dzielnic Warszawy i ciężkie warunki życia, w jakich dorastał. Utrwalił zwłaszcza folklor Czerniakowa lat trzydziestych, dzielnicy warszawskiej biedoty. Z charakternymi chłopakami, którzy nie znają lęku i nigdy nie kapują, a „za parkanem” (w kieszeni) mają „pomocnika” (nóż fiński).

Miarą talentu Grzesiuka jest fakt, że jego wizję tamtej Warszawy wielu przyjęło jako szczerą prawdę. Tymczasem w dużym stopniu była to kreacja literacka. Więcej przeczytasz na portalu Culture.pl.

Zapraszamy na spotkanie w czwartek, 8 października, godz. 18:00, sala widowiskowa ChBP (ul. Partyzantów 40). Wstęp wolny!

No votes yet.
Please wait...
Napisz komentarz

Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Reklama