REKLAMA
,
Śmiech o Grzesiuku
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Przemysław Śmiech – aktor i znawca gwary warszawskiej – opowie nam o twórczości Stanisława Grzesiuka. A piosenki z jego repertuaru przypomni zespół Menele. Chełmska Biblioteka Publiczna zapowiada kolejną odsłonę projektu „Książka i Muzyka”.

Reklama

Nie zwalniamy tempa! Już 8 października zapraszamy do ChBP na kolejne spotkanie w ramach naszego jesiennego projektu „Książka i Muzyka”. Tym razem zabierzemy Was do świata Stanisława Grzesiuka, słynnego barda warszawskiej ulicy – zapowiadają organizatorzy.

O książkach Stanisława Grzesiuka, twórczości muzycznej i związkach z Chełmszczyzną opowie aktor i znawca gwary warszawskiej – Przemysław Śmiech. Zaś jego niezapomniane piosenki zagra  zespół Menele, który wykonuje folklor warszawski.

Przypomnijmy, Stanisław Grzesiuk to pisarz, pieśniarz, kompozytor, piewca obyczajów i specyficznego kolorytu starej Warszawy. Samorodny talent, zwany bardem Czerniakowa. Urodził się 6 maja 1918 roku w Małkowie koło Chełma, zmarł 21 stycznia 1963 roku w Warszawie.
W swojej twórczości sugestywnie odmalował klimat „szemranych” dzielnic Warszawy i ciężkie warunki życia, w jakich dorastał. Utrwalił zwłaszcza folklor Czerniakowa lat trzydziestych, dzielnicy warszawskiej biedoty. Z charakternymi chłopakami, którzy nie znają lęku i nigdy nie kapują, a „za parkanem” (w kieszeni) mają „pomocnika” (nóż fiński).

Miarą talentu Grzesiuka jest fakt, że jego wizję tamtej Warszawy wielu przyjęło jako szczerą prawdę. Tymczasem w dużym stopniu była to kreacja literacka. Więcej przeczytasz na portalu Culture.pl.

Zapraszamy na spotkanie w czwartek, 8 października, godz. 18:00, sala widowiskowa ChBP (ul. Partyzantów 40). Wstęp wolny!

Napisz komentarz

Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Reklama
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Budżet (coraz mniej) obywatelski
Budżet (coraz mniej) Obywatelski
Rośnie dług Chełma
Rośnie dług Chełma
Ostrożnie na Obłońskiej!
Ostrożnie na Obłońskiej!
Katastrofa dopiero przed nami?
Katastrofa dopiero przed nami?
Wyboista droga do sprzedaży MPEC
Wyboista droga do sprzedaży MPEC
REKLAMA