REKLAMA
Baner promocyjny Triada/BUR
Baner promocyjny Triada/BUR
,
Będzie nowa spółka kolejowa
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Polskie Koleje Państwowe S.A. i władze Chełma podpisały dziś (17 maja) list intencyjny w sprawie powołania nowej spółki PKP Linia Chełmska Szerokotorowa. To wielki dzień dla naszego miasta – ocenia prezydent.

Reklama

Polskie Koleje Państwowe S.A. i władze Chełma – chcąc rozwijać usługi logistyczne i wzmacniać kolejowy potencjał regionu, w szczególności w zakresie przewozu i przeładunku towarów po linii szerokotorowej – zamierzają powołać spółkę PKP Linia Chełmska Szerokotorowa. Podpisały dziś list intencyjny w tej sprawie.

Wielki dzień dla naszego miasta (…). To szansa na nowe miejsca pracy, nowe inwestycje i wykorzystanie kolejowego potencjału Chełma – ocenia Jakub Banaszek, prezydent Chełma.

Z kolei obecna przy podpisaniu listu Beata Mazurek, Wicemarszałek Sejmu, zwróciła uwagę, że zapotrzebowanie na surowce i materiały na ziemi lubelskiej stopniowo wzrasta. Podpisany dzisiaj dokument pozwoli nie tylko zwiększać liczbę przewozów surowców po szerokotorowej linii nr 63, lecz także rozpocząć procesy ich (wstępnego, a potem zaawansowanego) przetwórstwa.

–  Tutaj, na Ziemi Chełmskiej – graniczącej z Ukrainą – surowce są najtańsze – mówi Wicemarszałek. – Należy to wykorzystać – będzie to praktyczny wymiar polityki PiS w zakresie reindustrializacji Polski, czyli stopniowego przechodzenia przemysłu: od gałęzi kapitałochłonnego do gałęzi „intelektualnie intensywnych”, wymagających dużego zaangażowania nauki i wysoko wykwalifikowanej kadry pracowników. To w ten sposób będziemy tworzyć nowe miejsca pracy w logistyce i przetwórstwie. Efektem będzie rozwój gospodarczy regionu.

Perspektywy te potwierdził Krzysztof Mamiński, prezes PKP S.A. Mówił:

– Lokalizacja Chełma daje miastu potencjał do tego, aby w jego regionie mogła działać spółka do przewozu i przeładunku towarów po szerokotorowej linii kolejowej biegnącej od pobliskiej granicy z Ukrainą. Zależy nam na wspieraniu rozwoju wschodniej części kraju. W ten sposób PKP S.A. wpisuje się w rządową strategię na rzecz zrównoważonego rozwoju. Możemy to osiągnąć m.in. dzięki potencjałowi nieruchomości należących do Polskich Kolei Państwowych.

Głównym celem spółki, której powołanie przewiduje list intencyjny, ma być działanie na rzecz rozwoju usług logistycznych, również dzięki infrastrukturze szerokotorowej linii kolejowej nr 63 oraz wybudowaniu terminala przeładunkowego. Dokładny zakres działań i ich harmonogram będzie przedmiotem ustaleń zespołu roboczego. Strony zobowiązały się, że będą dążyć do wzrostu liczby przewożonych  towarów, ich przeładunku i logistycznych usług komplementarnych. W ten sposób zwiększy się konkurencyjność transportu kolejowego oraz atrakcyjność  miasta i całego regionu, między innymi dla przyszłych inwestorów.

To kolejna bardzo dobra wiadomość dla Chełma. Położenie miasta w sąsiedztwie wschodniej granicy Polski jest niezwykle ważnym atutem. Dzięki współpracy z PKP S.A. potencjał miasta będzie mógł zostać w końcu odpowiednio wykorzystany. Na przestrzeni lat obserwujemy regularny wzrost wymiany handlowej Polski z zagranicą, który pozytywnie wpływa na rozwój naszej gospodarki – dodaje Jakub Banaszek, Prezydent Miasta Chełm. –  Chełm chce aktywnie wspierać i uczestniczyć w tym rozwoju. Działania, które właśnie podejmujemy temu służą i mam nadzieję będą mocnym impulsem do pozytywnych zmian w naszym mieście. Chełm bowiem jest coraz bardziej widoczny na mapie kolejowych inwestycji. Głęboko wierzę, że nasza współpraca zaowocuje też powstaniem kolejnych nowych miejsc pracy dla mieszkańców oraz przyczyni się do rozkwitu lokalnych przedsiębiorstw.

PKP S.A. zarządza jednym z największych zasobów nieruchomości w Polsce, który obejmuje wiele działek mających walory transportowe, spedycyjne i logistyczne. Szczególnie atrakcyjne tereny znajdują się m.in. w pobliżu kolejowych przejść granicznych na styku torów o szerokości 1435 i 1520 mm.

Spółka wytypowała ze swoich zasobów ponad 170 lokalizacji na terenie całego kraju, w których można rozwinąć usługową infrastrukturę logistyczną.

No votes yet.
Please wait...
Napisz komentarz
 • Dawno temu,bo chyba w styczniu 2016 podpisano list intencyjny o terminalu w Chełmie.
  No i papier cierpliwy,wszystko przyjmie.

  No votes yet.
  Please wait...
 • Prokurator Robert Scurvy

  Julianie nie jestem az tak wrazliwy czy obrazliwy zeby czuc emocjonalnie rozchwianie ale roumiem transcendentna ekspiacje i zycze duzo sukcesow na tej drodze.
  Z muzyki slucham raczej klasycznej ale doceniam poetycka czy zaangazowana jezeli jest na stosownym poziomie.

  No votes yet.
  Please wait...
 • Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  *

  Reklama