REKLAMA
,
Będzie nowa spółka kolejowa
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Polskie Koleje Państwowe S.A. i władze Chełma podpisały dziś (17 maja) list intencyjny w sprawie powołania nowej spółki PKP Linia Chełmska Szerokotorowa. To wielki dzień dla naszego miasta – ocenia prezydent.

Reklama

Polskie Koleje Państwowe S.A. i władze Chełma – chcąc rozwijać usługi logistyczne i wzmacniać kolejowy potencjał regionu, w szczególności w zakresie przewozu i przeładunku towarów po linii szerokotorowej – zamierzają powołać spółkę PKP Linia Chełmska Szerokotorowa. Podpisały dziś list intencyjny w tej sprawie.

Wielki dzień dla naszego miasta (…). To szansa na nowe miejsca pracy, nowe inwestycje i wykorzystanie kolejowego potencjału Chełma – ocenia Jakub Banaszek, prezydent Chełma.

Z kolei obecna przy podpisaniu listu Beata Mazurek, Wicemarszałek Sejmu, zwróciła uwagę, że zapotrzebowanie na surowce i materiały na ziemi lubelskiej stopniowo wzrasta. Podpisany dzisiaj dokument pozwoli nie tylko zwiększać liczbę przewozów surowców po szerokotorowej linii nr 63, lecz także rozpocząć procesy ich (wstępnego, a potem zaawansowanego) przetwórstwa.

–  Tutaj, na Ziemi Chełmskiej – graniczącej z Ukrainą – surowce są najtańsze – mówi Wicemarszałek. – Należy to wykorzystać – będzie to praktyczny wymiar polityki PiS w zakresie reindustrializacji Polski, czyli stopniowego przechodzenia przemysłu: od gałęzi kapitałochłonnego do gałęzi „intelektualnie intensywnych”, wymagających dużego zaangażowania nauki i wysoko wykwalifikowanej kadry pracowników. To w ten sposób będziemy tworzyć nowe miejsca pracy w logistyce i przetwórstwie. Efektem będzie rozwój gospodarczy regionu.

Perspektywy te potwierdził Krzysztof Mamiński, prezes PKP S.A. Mówił:

– Lokalizacja Chełma daje miastu potencjał do tego, aby w jego regionie mogła działać spółka do przewozu i przeładunku towarów po szerokotorowej linii kolejowej biegnącej od pobliskiej granicy z Ukrainą. Zależy nam na wspieraniu rozwoju wschodniej części kraju. W ten sposób PKP S.A. wpisuje się w rządową strategię na rzecz zrównoważonego rozwoju. Możemy to osiągnąć m.in. dzięki potencjałowi nieruchomości należących do Polskich Kolei Państwowych.

Głównym celem spółki, której powołanie przewiduje list intencyjny, ma być działanie na rzecz rozwoju usług logistycznych, również dzięki infrastrukturze szerokotorowej linii kolejowej nr 63 oraz wybudowaniu terminala przeładunkowego. Dokładny zakres działań i ich harmonogram będzie przedmiotem ustaleń zespołu roboczego. Strony zobowiązały się, że będą dążyć do wzrostu liczby przewożonych  towarów, ich przeładunku i logistycznych usług komplementarnych. W ten sposób zwiększy się konkurencyjność transportu kolejowego oraz atrakcyjność  miasta i całego regionu, między innymi dla przyszłych inwestorów.

To kolejna bardzo dobra wiadomość dla Chełma. Położenie miasta w sąsiedztwie wschodniej granicy Polski jest niezwykle ważnym atutem. Dzięki współpracy z PKP S.A. potencjał miasta będzie mógł zostać w końcu odpowiednio wykorzystany. Na przestrzeni lat obserwujemy regularny wzrost wymiany handlowej Polski z zagranicą, który pozytywnie wpływa na rozwój naszej gospodarki – dodaje Jakub Banaszek, Prezydent Miasta Chełm. –  Chełm chce aktywnie wspierać i uczestniczyć w tym rozwoju. Działania, które właśnie podejmujemy temu służą i mam nadzieję będą mocnym impulsem do pozytywnych zmian w naszym mieście. Chełm bowiem jest coraz bardziej widoczny na mapie kolejowych inwestycji. Głęboko wierzę, że nasza współpraca zaowocuje też powstaniem kolejnych nowych miejsc pracy dla mieszkańców oraz przyczyni się do rozkwitu lokalnych przedsiębiorstw.

PKP S.A. zarządza jednym z największych zasobów nieruchomości w Polsce, który obejmuje wiele działek mających walory transportowe, spedycyjne i logistyczne. Szczególnie atrakcyjne tereny znajdują się m.in. w pobliżu kolejowych przejść granicznych na styku torów o szerokości 1435 i 1520 mm.

Spółka wytypowała ze swoich zasobów ponad 170 lokalizacji na terenie całego kraju, w których można rozwinąć usługową infrastrukturę logistyczną.

No votes yet.
Please wait...
Napisz komentarz
 • Bracie [ Prokurator Robert Scurvy] bądź pozdrowiony. Jak czujusz niepokój to posłuchaj tej muzyki a odnajdzisz spokój i drogę .
  WMZ Kx. D.

  No votes yet.
  Please wait...
 • Tak!

  No votes yet.
  Please wait...
 • Nikogo nie chałem obrazić. Jak tak sie stało, że ktoś poczuł się obrażny , to Przepraszam.
  To taka drobna transcendentna ekspiacja. Nie dla wszystkich zrozumała .Nie ma jednak takiej potrzeby.
  Mistrzowie Zakonu wiedzią!

  No votes yet.
  Please wait...
 • Prokurator Robert Scurvy

  Musze przyznac ze mam trudnosc ze zrozumieniem tego wpisu. Jezeli chciales mnie obrazic po co podpadac od razu pod dekalog.
  A jezeli chciales pochwalic wystarczylo jedno slowo tez bym zrozumial.

  No votes yet.
  Please wait...
 • Mój Panie . Panie Jezu Chryste. Dlaczogoś mnie tak pokarał! Takimi idoiotami?
  Czy nie zasłużyłem na lepszy stan?
  Cóż, przyjmuję z pokorą mój krzyż! Niech mi będzie ulgą w cierpieniu ( Otto Di Catania ) Yello .
  Cudna muzyka , dzięki Ci Panie, za łaskę! Chroń mnie…

  No votes yet.
  Please wait...
 • Prokurator Robert Scurvy

  Julian nie doceniasz potencjalu Pana Sawy. Uzyl trzy kluczowe frazy dla tego projektu: chyba, podobno, bzdury.
  To kaze mi przypuszczac ze nie on pisal przemowienie Pani Marszalek.

  Andrzeju Sawa to nie byl projekt gospodarczy tylko polityczny wiec nie powinienes oczekiwac efektow gospodarczych. Z ewentualnych politycznych to: Becia do euro, Kuba do parlamentu, komisarz do Chelma jak tego oczekuja lokalni politycy PiS.

  No votes yet.
  Please wait...
 • „Prokurator Robert Scurvy
  Moze Pan Sawa w tym pomoze ma chlop talent.”

  No i pomógł! Więcej takich!

  Oto przykłady:
  „Terminal jest chyba oplacalnym pomysłem,może kiedyś wypali.
  „Podobno terminale na granicy są potrzebne. Pytanie,ale nie do mnie,czy terminal jest konieczny i oplacalny? Niestety nie wiem czy ktoś to policzył.Temat funkcjonuje od końca ubiegłego wieku,
  no i tyle.

  „Julian bzdury o surowcach,to już przetrawilem. ”
  OK!A co wydaliłem , czy klasycznie… goooowno?

  „Oczywiście zadam pytanie,zobaczymy jaki efekt.”
  Sawa proszę Cię nie zadawaj tego pytania.
  I tak wychodzimy na idiotów a tak wyjdziemy jeszczce na głupków. Sory , ale nie jesteś autorytetem.

  „A przy okazji jest inny temat – turystyka kolejowa …. ” Sawa daruj sobie , jak się przygotujesz, to pogadamy.

  ..nie przypomina on sobie,żeby ktoś konkretnie analizował koncepcję terminala w Chełmie”
  A ty coś sobie przypominasz?

  Prosiłem tylko o odpowiedz na konkretne pytania. Jak nie wiesz to napisz…
  Nie wiem! I tyle!
  Nie bądź idiotą!

  No votes yet.
  Please wait...
 • Przed chwilą rozmawiałem z facetem,który pracuje w czasopiśmie poświęconym transportowi kolejowemu i niestety nie przypomina on sobie,żeby ktoś konkretnie analizował koncepcję terminala w Chełmie.

  No votes yet.
  Please wait...
 • A przy okazji jest inny temat – turystyka kolejowa.Ciekawy,a na zachód od Wisły jest firma,która tym się zajmuje,może u nas też warto?

  No votes yet.
  Please wait...
 • Julian bzdury o surowcach,to już przetrawilem.
  Podobno terminale na granicy są potrzebne.Są dwa liczące się przejścia towarowe z Ukrainą,jedno w Dorohusku.Pytanie,ale nie do mnie,czy terminal jest konieczny i oplacalny?Niestety nie wiem czy ktoś to policzył.Temat funkcjonuje od końca ubiegłego wieku,no i tyle.
  A może to coś w rodzaju przekopu Mierzei Wiślanej czy Baranowa?
  Staram się śledzić artykuły z branży transportu kolejowego,ale na nic konkretnego nie trafiłem.Oczywiście zadam pytanie,zobaczymy jaki efekt.

  No votes yet.
  Please wait...
 • Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  *

  Reklama
  REKLAMA
  REKLAMA
  REKLAMA
  REKLAMA
  Jutro radni uchwalą budżet
  AKTUALIZACJA. Radni uchwalą budżet
  Budżet (coraz mniej) obywatelski
  Budżet (coraz mniej) Obywatelski
  Rośnie dług Chełma
  Rośnie dług Chełma
  Ostrożnie na Obłońskiej!
  Ostrożnie na Obłońskiej!
  Katastrofa dopiero przed nami?
  Katastrofa dopiero przed nami?
  REKLAMA