REKLAMA
,
Spółki miejskie. Czas działań
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Nadchodzi czas decyzji kierunkowych, które trzeba będzie podjąć. To w związku z sytuacją miejskich spółek. O MPEC i PUM dyskutowano na ostatniej sesji Rady Miasta Chełm.

Reklama

W przypadku Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w najbliższym czasie poważnie rozważany będzie wariant sprzedaży udziałów w przedsiębiorstwie w postępowaniu przetargowym.
MPEC, z uwagi m.in. na standardy emisyjne, które nakładają unijne dyrektywy, musi przejść odpowiednią modernizację. Jeżeli spółka nie przeprowadzi odpowiednich działań ocenianych na kilkadziesiąt milionów złotych, to po 1 stycznia 2023 roku (do tego dnia podobne przedsiębiorstwa mają czas na przeprowadzenie właściwych inwestycji), spółka w zasadzie nie będzie mogła funkcjonować.

W tym miejscu warto nadmienić, że ani Miasto Chełm, ani MPEC nie dysponują środkami finansowymi, które pozwoliłby przeprowadzić tego typu przedsięwzięcie – informuje ratusz.

Jeżeli chodzi o Przedsiębiorstwo Usług Mieszkaniowych czyli spółkę, która znajduje się w zdecydowanie najtrudniejszej sytuacji finansowej, zapadła decyzja o złożeniu wniosku o otwarcie postępowania sanacyjnego. Celem postępowania jest uniknięcie ogłoszenia upadłości dłużnika. Na podstawie przepisów prawa restrukturyzacyjnego, sanacja umożliwia dłużnikowi przeprowadzenie działań sanacyjnych oraz zawarcie układu po sporządzeniu i zatwierdzeniu spisu wierzytelności. To czynności prawne i faktyczne, które zmierzają do poprawy sytuacji ekonomicznej dłużnika i mają na celu przywrócenie mu zdolności do wykonywania zobowiązań, przy jednoczesnej ochronie przed egzekucją.

Do sprawy powrócimy.
Całość debaty dotyczącej MPEC i PUM można obejrzeć na nagraniu stanowiącym zapis obrad sesji Rady Miasta Chełm z 2 sierpnia (zdjęcie): https://youtu.be/Q8lJD2q1abs?t=1399

Napisz komentarz
 • Szanowny Panie Prezydeńcie.. Za sprawą decyzji mieszkańców miasta Chełma o ,których Pan coraz częściej zapomina dostał Pan prawo i obowiązek dbać o m.in. zarządzanie majątkiem mieszkańców jakim są miejskie spółki. Jest Pan bardzo sprawnym politykiem i w tym zakresie ma Pan B.duże sukcesy. Ale nie można być wyjątkowym we wszystkich dziedzinach. Pilnowanie mienia spółek miejskich nie wychodzi Panu najlepiej. Ale nie da się tych firm zostawić samych sobie. One muszą mieć sprawny nadzór właścicielskiej. Od powołania nowych prezesów mija zaraz rok. W tym czasie należało przeprowadzić wewnętrzne audyty, poddać je pod dyskusję w gronie ekspertów, głównie obywateli Chełma. Wyciągnąć wnioski w postaci programów naprawczych i planów działania z konkretnymi zadaniami. I za realizację Tych planów rozliczać prezesów i ich zarządy. Oni muszą wiedzieć jakie są priorytety. Taka polityka musi mieć długofalową perspektywę bo nikt rozsądny nie przyjdzie kierowa firmą jak nie ma jasnych zasad i perspektywy pracy. Widać że próbuje Pan tu działać. Wysiłki z inwestorami i funduszami Centrali. Ale jeżeli samochód jest niesprawny A kierowca przestraszony to ile byś mu nie nadał benzyny to i tak nie pojedzie i będzie żęził. Trzeba skończyć z polityką partyjną w spółkach i postawić na fachowców. Jak przyjdą fachowcy to i politycy przy nich się pożywią.

 • Mpgk.odcieło zimną wodę Pum na ul.Bielawin 9. Maja 450tys.zadłużenia. a kiedy będą odcinac wspolnotom za ktore pum nie placił?????co na to Prezyden ze swoja swita ktorzy to sa wlascicielami spółek. ? Teraz najwazniejsza kampania rodzinna wyborcza!!!!wstyd

 • Można było zlikwidować przez upadłość,chyba taniej.

 • Za dużo miasto musiałoby dołożyć do likwidacji PUM.reanimuja bankruta za nasze pieniądze.

 • No to które do likwidacji?

 • Pisze o spółkach miejskich które sa bankrutami

 • Zamiast rozliczenia spółek banknotów władze miasta sie bawią i urzadzaja kampanię wyborcza .A rozliczeń za defraudacje brak-a może postępuje sie tak samo?

 • Hej,ja po prostu czekam na konkretny harmonogram.Nowa ekipa chyba w pełni zna stan Chełma i ma obowiązek zakomunikować nam co konkretnie chce robić,bez powtarzania,że jest źle,bo Fisz spartolila,to już wszyscy wiemy.

 • A.Sawa masz racje obecna wladza miasta brnie w to samo bagno co Fisz pod dyktando Tywoniuka.Pozostałości statej numenklatury np.osobie Kendzierawskiego i innych nadal pracują na konto Tywoniuka i robia złą robotę. Władze miasta albo sa ślepe na ich dzialania albo tak im wygodnie.Przez takie zarzadzanie Chełm schodzi na psy.przykro?

 • Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  *

  Reklama
  REKLAMA
  REKLAMA
  REKLAMA
  REKLAMA
  Budżet (coraz mniej) obywatelski
  Budżet (coraz mniej) Obywatelski
  Rośnie dług Chełma
  Rośnie dług Chełma
  Ostrożnie na Obłońskiej!
  Ostrożnie na Obłońskiej!
  Katastrofa dopiero przed nami?
  Katastrofa dopiero przed nami?
  Wyboista droga do sprzedaży MPEC
  Wyboista droga do sprzedaży MPEC
  REKLAMA