Prezydent Agata Fisz ma czas do końca października na decyzję, w sprawie pozwolenia na budowę spalarni zwłok przy ul. Kraszewskiego. Jednak jak wcześniej zapowiadały władze miasta, odpowiedź będzie na pewno negatywna.
Jak informuje Urząd Miasta, aktualnie trwa postępowanie w sprawie wydania pozwolenia na budowę. Urzędnicy mają na to czas do 31 października – W Polsce obowiązuje prawo i mamy działać zgodnie z prawem i jego granicach. Oczywiście ludzie mają racje, bo to jest zabudowa mieszkaniowa, a plan zagospodarowania też mówi o tym, że jeżeli miałyby tam powstać usługi, to nie mogą być uciążliwe dla funkcji mieszkalnej – mówi wiceprezydent Józef Górny.
Jeszcze na spotkaniu z mieszkańcami w ZSO nr 3 w Chełmie, Górny zapowiadał, że miasto definitywnie nie zgodzi się na budowę kontrowersyjnego obiektu. Problem w tym, że prawo stoi po stronie przedsiębiorcy, a chełmski magistrat musi wytoczyć naprawdę ciężkie działa, aby przekonać do siebie Wojciecha Wilka, wojewodę lubelskiego.
Bannery na ogrodzeniach
Z początkiem października, radna Ewa Suchań, główna inicjatorka protestu, pojawiła się nieopodal funkcjonującej w Łodzi nowoczesnej spalarni zwłok. Jak sama stwierdziła, z odległości kilometra dawał się we znaki przykry zapach palonych włosów. Protestują także sami mieszkańcy, którzy wywieszają bannery na ogrodzeniach domów przy ul. Kraszewskiego. “Żądza pieniądza zawsze doprowadza do ludzkich tragedii”, “W społeczeństwie trzeba umieć żyć bo nigdy nie wiadomo, kiedy będzie się wykluczonym” – oto tytuły niektórych z nich. Jak stwierdziła Suchań, sprzeciw nie może być kwestią tylko kilku osób. – Otrzymuje teraz podpisy od ludzi, których nie znam. Zbierają je samodzielnie, a akcja rozniosła się na cały Chełm. Często spotykam mieszkańców na ulicach i słyszę wiele słów zbulwersowania. Każdy mówi, że niemożliwym jest, że ktoś może zbudować spopielarnia zwłok na środku osiedla – dodaje radna.
Poleciały stanowiska
W związku z zastrzeżeniami dotyczącymi sposobu prowadzenia postępowania w sprawie spopielarni dotychczasowa dyrektor Wydziału Gospodarki Przestrzennej, Architektury i Budownictwa Maria Talma, otrzymała „wypowiedzenie zmieniające warunki pracy i płacy” z propozycją przeniesienia na stanowisko inspektora w tym wydziale. – Zgodnie z obowiązującymi przepisami pracownik może złożyć oświadczenie o odmowie przyjęcia zaproponowanych warunków do połowy okresu wypowiedzenia. W tym przypadku okres wypowiedzenia wynosi 3 miesiące – informuje Elżbieta Grzyb, Sekretarz Miasta Chełm Pełniącym obowiązki dyrektora Wydziału Gospodarki Przestrzennej, Architektury i Budownictwa jest obecnie Pan Jerzy Dobrowolski.
Jak informuje Jerzy Dobrowolski, p.o. dyrektora Wydziału Gospodarki Przestrzennej, Architektury i Budownictwa, postępowanie administracyjne dotyczące budowy tzw. spopielarni zostało przedłużone do 31 października br. – Jednocześnie trwają prace specjalnego zespołu powołanego na okoliczność planów budowy spopielarni na terenie osiedla domów jednorodzinnych – dodaje Dobrowolski. Celem zespołu jest szczegółowa analiza wszelkich aspektów prawnych pozwalających wydać ostateczną decyzję w tej sprawie. Zespół korzysta przy tym ze wsparcia radców prawnych a także konsultuje się z innymi samorządami analizując podobne sytuacje występujące na terenie polskich miast i gmin.
Wypowiedzieli się tutaj chyba tylko przyjaciele tych zdegradowanych z lukratywnych stanowisk. Może dobrze byłoby tak na próbę przenieść ich mieszkanka obok spalarni i przecież też nie czuliby smrodu, podobnie jak ta nawiedzona czytelniczka “po drugiej stronie uliczki”.
Witam. Nie rozumiem tej całej nagonki na krematorium. Swego czasu mieszkałam przez szosę ze spalarnią i ani nie czułam żadnego dymu, ani nie widziałam zwłok. Budynek nie był jakiś strasznie wielki- raczej niepozorny. wokoło krematorium były domu mieszkalne bloki i akademik. Nie rozumiem powodów sprzeciwu władz miasta ani mieszkańców. Pozdrawiam
Mieszkańcy zostali podburzeni przez była radną z komitetu obecnej prezydent miasta Chełm z ambicjami na mandat poselski. Gdyby sprawa dotyczyła innej inicjatorki albo zwykłego obywatela to magistrat zachowałby sie w sposób zgodny z prawem. Byłby stosowne konsultacje społeczne a tak mamy histeryczne ruchy Prezydent Fisz. Mam nadzieję, że przez te kobitki nie skończy się na pozwie o odszkodowanie.
Ewa Suchań była radna komitetu wyborczego Agaty Fisz, dzisiaj próbuje zrobić karierę poselską z KWW Kukiz 15 na społecznej schizofrenii, obrzydliwe.
Gdzie była pani Suchań jak za jej kadencji radnej w Chełmie budowano największą spalarnię śmieci na wschód od Wisły? Takie krematorium to pikuś przy spalarni ale ludzi łatwiej podburzyć biorąc ich na lep własnych uprzedzeń.
Chyba się porzygam na ten cały ruch Kukiza z takimi działaczami…. nic dziwnego, że z Chełma nikt przyzwoity nie chciał startować w KWW Kukiz 15 w takim towarzystwie.