REKLAMA
Baner promocyjny Triada/BUR
Baner promocyjny Triada/BUR
,
Sprawdzamy Młodzieżową Radę!
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Pracują na rzecz swoich rówieśników i zmieniają nasze miasto. Jak sami przekonują, mają ręce pełne roboty. Sprawdźmy, co u radnych Młodzieżowej Rady!

Reklama

Młodzi Radni mają za sobą 12 miesięcy pracy, co oznacza, że zbliża się półmetek ich kadencji. Co udało im się zrobić? Jakie mają plany na kolejny rok? Jak wygląda ich praca? Podczas wrześniowej sesji  podsumowali swoją działalność za okres wakacji oraz przygotowali listę priorytetów, które chcą zrealizować jeszcze przed końcem bieżącego roku.

POMOC I WOLONTARIAT

Praca „młodych radnych” to przede wszystkim wspieranie inicjatyw dla młodzieży oraz wolontariat. Dlatego też, gdy do Chełma w związku ze Światowymi Dniami Młodzieży przybyli pielgrzymi, aktywnie włączyli się w pomoc i organizację czasu wolnego gości.  Podobnie było podczas tegorocznego Narodowego Czytania „Quo Vadis”, którego byli lokalnymi współorganizatorami. To tylko wybrane spośród z wielu przedsięwzięć, w których dotychczas udało im się pomagać. W planach mają więcej, jak chociażby następną edycję akcji „My pomagamy – Ty też możesz”. To wydarzenie, które niezwykle mocno zakorzeniło się już w chełmskiej rzeczywistości. Organizowane jest od ponad 4 lat i polega na zbiórce pieniędzy w chełmskich szkołach na rzecz podopiecznych Stowarzyszenia „Hospicjum Domowe” im. ks. kan. Kazimierza Malinowskiego w Chełmie. Dzięki funduszom możliwy jest zakup niezbędnego sprzętu rehabilitacyjnego. Tegoroczna edycja trwała od 17 do 28 października.

WSPÓŁPRACA I SAMORZĄD

Praca Radnych to nie tylko wolontariat. To także działania na rzecz wspierania samorządności i demokracji. Chełmska Rada nie zamyka się na współpracę ze swoimi odpowiednikami z innych rejonów Polski. W ubiegłym tygodniu delegacja MRM miała okazję wziąć udział w I Konferencji Młodzieżowych Rad w Polsce, która odbyła się w Sejmie. Dyskutowano tam, m. in. o tym, „czy i komu potrzebne są młodzieżowe rady”.

Mieliśmy okazję poznać systemy funkcjonowania młodzieżowych rad w innych, być może większych miastach. Zapoznawaliśmy się z rówieśniczymi radnymi, wymienialiśmy się spostrzeżeniami, udzielaliśmy wzajemnie rad. Bowiem wiemy, że nikt nie zrozumie młodego, jak inny młody – komentuje Nikoleta Kalińska, Przewodnicząca Młodzieżowej Rady Miasta.

Chełmska Rada włączyła się także w powstanie chełmskiego klastra doradców zawodowych, który ma zrzeszać instytucje i organizacje działające na rzecz doradztwa zawodowego i zwalczania bezrobocia.

PROMOCJA I PAMIĘĆ

W związku z Dniem Edukacji Narodowej, radni przygotowali specjalny spot wideo, w którym wspominali swoich nauczycieli i składali im życzenia. To jednak nie jedyne doświadczenia Rady w filmach. Bowiem wzięli oni udział także w nagrywaniu spotu, promującego Chełmski Park Wody. Efekty zobaczymy już niebawem.

W związku ze zbliżającym się obchodami Wszystkich Świętych, młodzież zaplanowała sprzątanie grobów bohaterów wojennych. Z kolei podczas uroczystości Dnia Niepodległości chcą rozdać mieszkańcom Chełma biało-czerwone kotyliony.

Młodzieżowa Rada Miasta Chełm ma w zanadrzu coraz więcej inicjatyw, pomysłów na aktywizację młodzieży oraz możliwych współorganizacji wydarzeń, których się podejmuje. Zapraszamy do śledzenia – zapowiada Nikoleta Kalińska, Przewodnicząca Rady.

Przypomnijmy, że Młodzieżowa Rada Miasta to jedyny oficjalny organ, reprezentujący chełmską młodzież. Każdy radny jest wybierany w demokratycznych wyborach wewnątrz szkół. Obecnie Rada liczy 21 radnych i opiekuna, którym od trzeciej kadencji jest Edyta Chudoba – dyrektor ZSE i III LO w Chełmie. Opiekunką pierwszej i drugiej kadencji była natomiast Katarzyna Koziak, nauczycielka Wiedzy o Społeczeństwie z I LO.

 

Jak oceniacie działalność Młodzieżowej Rady? Może macie własne propozycje działań? Zapraszamy do dyskusji!

No votes yet.
Please wait...
Napisz komentarz
 • Pozdrwienia dla Pani profesor Koziak i jej rad młodzierzowych! To były super działania. Młodzi powinni się uczyć od nich.

  No votes yet.
  Please wait...
 • To przewodniczącą je w końcu Nikoleta Kamińska czy Kalińska?

  No votes yet.
  Please wait...
  • Kalińska panie Andrzeju

   No votes yet.
   Please wait...
 • Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  *

  Reklama