REKLAMA
,
Stosujmy się do kwarantanny
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Policjanci ustalili 60 przypadków niezastosowania się do obowiązku kwarantanny na terenie woj. lubelskiego. Sprawy wkrótce trafią do sądu. Osoby, które nie stosują się do przepisów obowiązujących w związku z epidemią, muszą się liczyć z poważnymi konsekwencjami prawnymi.

Każdego dnia policjanci na Lubelszczyźnie otrzymują informacje dotyczące osób podlegających kwarantannie domowej. Umundurowani funkcjonariusze przynajmniej raz na dobę sprawdzają, czy osoby te znajdują się w miejscu kwarantanny oraz, czy nie potrzebują pomocy. Zebrane informacje są na bieżąco przekazywane do służb sanitarnych i wojewody.

Reklama

W większości przypadków, osoby poddane domowej izolacji stosują się do postanowień decyzji. Jednak zdarzają się przypadki bardzo nieodpowiedzialnego zachowania mieszkańców, którzy opuszczają miejsce kwarantanny, nie zważając na zalecenia służb oraz na zdrowie i życie swoje i innych osób.

Łącznie funkcjonariusze na terenie woj. lubelskiego ustalili do wczoraj (19 marca) 60 przypadków niestosowania się do decyzji o kwarantannie domowej. Tylko wczoraj takich przypadków odnotowano kilka. Konieczność wyjścia na zakupy czy do banku nie jest żadnym wytłumaczeniem.

Wobec osób, które nie stosują się do postanowień decyzji o kwarantannie, będą wyciągane surowe konsekwencje.  O ujawnianych przypadkach policjanci informują Powiatowego Inspektora Sanitarnego, który może nałożyć na nich karę nawet 5 tys. zł.  Policjanci zaś prowadzą czynności wyjaśniające w związku z wykroczenia z art. 116 kw. Mandat za takie wykroczenie może wynosić nawet 500 zł. Jeśli osoba, u której potwierdzono zakażenie oddali się z miejsca, w którym powinna przebywać, będzie odpowiadać zgodnie z art. 161 kk. Za to przestępstwo grozi kara roku pozbawienia wolności.

Właściciele firm i lokali usługowych, gastronomicznych i handlowych, którzy nie stosują się do ograniczeń nałożonych na nich Rozporządzeniem Ministra Zdrowia w sprawie ogłoszenia w RP stanu zagrożenia epidemicznego, muszą liczyć się z karą nawet do 8 lat pozbawienia wolności.

Napisz komentarz

Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Reklama
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Budżet (coraz mniej) obywatelski
Budżet (coraz mniej) Obywatelski
Rośnie dług Chełma
Rośnie dług Chełma
Ostrożnie na Obłońskiej!
Ostrożnie na Obłońskiej!
Katastrofa dopiero przed nami?
Katastrofa dopiero przed nami?
Wyboista droga do sprzedaży MPEC
Wyboista droga do sprzedaży MPEC
REKLAMA