REKLAMA
,
Strabag wybuduje nam obwodnicę
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Firma Strabag złożyła najkorzystniejszą ofertę w przetargu na zaprojektowanie i budowę obwodnicy Chełma. Podpisania umowy możemy się spodziewać w II kwartale tego roku.

Reklama

Lubelski oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad informuje o zakończeniu przetargu na obwodnicę Chełma.

Do przetargu ogłoszonego pod koniec zeszłego roku przystąpiły cztery firmy. Najtańszą ofertę złożyła firma Strabag, która zaoferowała kwotę 441 942 911,46 zł. Najdrożej wykonanie inwestycji wyceniło konsorcjum firm Aldesa Construcciones Polska (lider), Aldesa Construcciones (partner) – 561 401 837,33 zł.
Po szczegółowej analizie, wybrano ofertę firmy Strabag jako najbardziej korzystną. 

Od zawiadomienia o wyborze najkorzystniejszej oferty pozostałe trzy firmy biorące udział w przetargu mogą złożyć odwołania. Poprawność przeprowadzenia postępowania o udzielenie zamówienia publicznego zostanie też standardowo skontrolowana przez Prezesa Urzędu Zamówień Publicznych. Jeżeli nie będzie odwołań, podpisanie umowy z wykonawcą powinno nastąpić w II kwartale tego roku.

Ponad 13 kilometrów i dwie jezdnie

Jak wielokrotnie już informowaliśmy, obwodnica Chełma będzie miała prawie 14 km i powstanie w ciągu drogi ekspresowej S12. 

W ramach inwestycji powstanie dwujezdniowa droga z dwoma pasami ruchu w obu kierunkach. Wybudowane zostaną cztery węzły drogowe, 16 obiektów inżynierskich, w tym dwa mosty, przejścia dla zwierząt, urządzenia ochrony środowiska i BRD. Powstaną drogi do obsługi ruchu lokalnego, a także Obwód Utrzymania Drogi Ekspresowej.

Trasa ominie miasto od północnej strony. Jadąc DK12 od strony Piask, kierowcy wjadą na nią pomiędzy Stołpiem i Janowem na węźle Chełm Zachód. Drugi z węzłów (Chełm Północ) powstanie w miejscowości Horodyszcze, a dalej trasa przekroczy Uherkę i ominie Okszów, gdzie powstanie węzeł drogowy Chełm Okszów. Za Okszowem obwodnica przekroczy linię kolejową nr 81 relacji Chełm – Włodawa. Koniec odcinka zaplanowano za węzłem Chełm Wschód, na połączeniu z obecną DK12 w miejscowości Kolonia Antonin.

Budowa ma ruszyć w roku 2023.

Napisz komentarz
 • Myślisz Pastor, że wielu na lubelszczyźnie ma tak zaawansowane skrupuły moralne jak Ty? Zapewne tak, ale marginalizacja od zawsze tej części kraju ukształtowała i wypaliła na trwale w większości ludzi takie, a nie inne postawy. Czy całkiem naganne? Czy nagannym może być głód rozwoju i potrzeba by wreszcie decydujący zauważyli, czego nam trzeba, a o czym inni już zapomnieli że wystarane to mają już od dawna będąc ileś tam etapów przed nami? Bardzo dużo od tych na górze zależy i ich decyzji. Przykro jest słuchać od nadętych ważniaków, którzy jednym zdaniem -„a ch… z tą wschodnią Polską”- kreślą na nas krzyżyk.
  Mnie tak jak i Tobie nie zależy na cwaniactwie, bo takowym się brzydzę, ale i gapiostwa też nie lubię. W bardzo dużym uproszczeniu ująłem jak to się wokoło nas działo i dzieje nadal, a o czym się głośno nie mówi, ale i tak wiadomo, że chodzi o pieniądze. Nie chodzi mi też o samą kasę dla kasy i jej przejedzenie, bo to nie ma sensu i klasyfikuje gdzieś w grupie zawodowych amatorów socjali.
  Pieniądze szczęścia nie dają, ale dużo mogą pomóc pobudzić do życia to nasze chełmskie zapadlisko. Czy my musimy np z czegoś rezygnować, bo komuś się coś tam nie podoba? Tym bardziej, że on w przeszłości nawet nie zauważał naszego istnienia, nie mówiąc o jakimkolwiek naszym niezadowoleniu z jego jakichś tam wcześniejszych poczynań?

 • TSJ, tu nie chodzi żeby być cwanszym od innych i nie chodzi mi także od innych.
  Też gdy Chełm został miastem PKWN korzystał z wyjątkowych przywilejów. Czy wykorzystał ? Ocenę pozostawiam każdemu z osobna.
  Wolę gdy rozwój ma ekonomiczne a nie polityczne podstawy.
  Co będzie jak się zmieni władza? Czy będzie zainteresowana kolejnymi 10 milionami dla Chełma tylko dlatego, że przechowamy jej nieudolnych funkcjonariuszy?

 • Ja do władzy? Musiałbym wtedy siebie znienawidzieć.?
  Ci co z sąsiedztwa patrzą na Chełm, robią to z własnej, bardzo silnie wykadrowanej perspektywy. Tutaj tym razem i mi przyszła do głowy inna przypowieść o niezauważanej belce w swoim oku, ale oczywiście doskonale widocznym źdźble u innych, choć kij, czy tam belka jak to mówią, potrafi mieć nawet dwa końce.?
  Po części mamy tutaj skutek marnej aktywności społecznej, o której pomrukuje Pan Sawa. Tak to jest, że jak się nie wystarasz, to samo nie przyjdzie, a inni bardziej zaradni, korzystając z gapowatości co niektórych, zawczasu rozbiorą to pomiędzy sobą. Czy taki Chełm musi być ciągle skazany na ochłapy ze stołu bardziej sytych? Banaszek myślę że nie zrobi już większej wiochy z Chełma, bo on tak jest już od dawna postrzegany w całym województwie. Przekonałem się o tym osobiście i tu, i tam. O tam, tam też!

 • Andrzeju Sawa dałem ci adres, co z nim zrobisz to twój problem.

 • Co dla jednego jest normalne to dla drugiego bogactwo.
  TSJ ty wątpisz że Chełm został wyposażony ponad miarę inni nie wątpią.
  Gdyby będziesz u władzy to nam dołożysz, inni wątpię.
  Czy Banaszek powinien korzystać z kasy? Tak ale niech nie robi z Chełma wiochy.

 • Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  *

  Reklama
  REKLAMA
  REKLAMA
  REKLAMA
  REKLAMA
  Jutro radni uchwalą budżet
  AKTUALIZACJA. Radni uchwalą budżet
  Budżet (coraz mniej) obywatelski
  Budżet (coraz mniej) Obywatelski
  Rośnie dług Chełma
  Rośnie dług Chełma
  Ostrożnie na Obłońskiej!
  Ostrożnie na Obłońskiej!
  Katastrofa dopiero przed nami?
  Katastrofa dopiero przed nami?
  REKLAMA