REKLAMA
,
Strajk zawieszony do września
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Od soboty, 27 kwietnia, ZNP zawiesza ogólnopolski strajk pracowników oświaty. Matury odbędą się normalnie.

Reklama

Sławomir Broniarz, prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego, podkreśla, że strajk jest zawieszony, ale się nie kończy.

Powiem więcej: od dzisiaj wchodzimy w nowy, znacznie ważniejszy etap – mówi prezes. – Jesteśmy bowiem w połowie drogi. (…) Żądamy natomiast usystematyzowanej i osadzonej w krótkim czasie rozmowy o pakiecie odbudowy systemu edukacji na miarę XXI wieku i odpowiedniego rozwoju dzieci i młodzieży.

Zdaniem S. Broniarza, prawda jest taka, że strajk mógłby być prowadzony dalej. Trwałby także w czasie matur. I byłby to spory problem dla rządzących.

Nie bylibyście w stanie zastąpić nauczycieli – mówi – zaryzykowalibyście dobro uczniów, skazalibyście ich na ten stres. Nie wzięliście za nich odpowiedzialności – dlatego bierzemy ją my. Nauczyciele i rodzice. I dlatego, w porozumieniu z samymi uczniami, podjęliśmy decyzję o zawieszeniu strajku, by zapewnić uczniom warunki do spokojnego ukończenia roku.

Prezes podkreśla, że walka nauczycieli będzie trwała. Jednocześnie przedstawił podstawowe założenia Programu „Szkoła na szóstkę”. Są to:

 • wzrost nakładów na edukację do 5 proc. PKB
 • odchudzenie podstaw programowych (w tym lekki tornister )
 • kształcenie umiejętności zamiast nauki pamięciowej
 • zmniejszenie biurokracji w szkołach
 • zwiększenie autonomii szkół i nauczycieli
 • wzrost wynagrodzeń nauczycieli i pracowników oświaty

Zdaniem prezesa, pierwszy etap strajku pokazał, że środowisko jest gotowe się zorganizować i okazać swój sprzeciw. Nauczyciele są dziś silniejsi, bo wiedzą, że mają za sobą grupę pół miliona nauczycieli, tysiące szkół, a przede wszystkim – że są z nimi rodzice, uczniowie i wiele środowisk.

– Dziś zawieszamy strajk, ale walka trwa i będzie trwała do skutku – mówił wczoraj (25 kwietnia) Sławomir Broniarz. – Panie Premierze Morawiecki, siadamy do pracy, radzę zrobić to samo! Proszę być gotowym na wrzesień.

No votes yet.
Please wait...
Napisz komentarz
 • Sawa, sami nie odchodzą bo gdzie będą mieli lepiej? Teraz dali się podejść jak dzieci, wygłupili się i tyle. A już temat krówek i świń przy niezrozumieniu tematu, że to unia daje a nie rząd na to to całkowita porażka. Nie należy im się nic, bo to, co zrobili to jest karygodne! Wyobrażasz sobie jak np. strażak przyjeżdża do pożaru i mówi, że jak dostanie gwarancję podwyżki to będzie gasił a jak nie to niech się pali, a w momencie kiedy ochotnicza straż gasi to buczy jak krowa albo gnębi? Tak się zachowali „nauczyciele”! Czego oni nauczyli zarówno uczniów jak i całe społeczeństwo?

  No votes yet.
  Please wait...
 • Ja,chyba nic nie rozumiesz,ja mam z racji,i osobistych doświadczeń,i kadry nauczycielskiej w bliższej i dalszej rodzinie sporo wiedzy na ten temat.Powiedz mi ile% nauczycieli znika z zawodu,poza przypadkami emerytury?A ile % powinno być usunięte z racji niskich kwalifikacji?

  No votes yet.
  Please wait...
 • Sawa, poczytaj sobie komentarze na jakich chcesz forach, popierających w promilach licz, generalnie wszyscy krytykują, zresztą wszędzie słychać głosy krytyki. Popatrz pod szkołami jakie samochody stoją, to z tych „marnych” pensji? Skoro jest tak źle, to czemu nie ma wakatów w szkołach a wręcz przeciwnie, jest wielu chętnych a miejsc pracy brak.

  No votes yet.
  Please wait...
 • Ja,są rodzice,którzy myślą i oni popierają nauczycieli.Niestety,żeby kadry nauczycielskie były lepsze,to trzeba więcej płacić,bo teraz przy mizernych w znacznej części,zarobkach funkcjonuje za często selekcja negatywna do tego zawodu.

  No votes yet.
  Please wait...
 • Zawieszenie strajku nauczycieli do września to jedyne sensowne rozwiązanie przed maturami.
  W żaden sposób nie konczy konfliktu a tylko przenosi na jesień. W żaden tez sposób nie oddala stanu wyjątkowego jaki spodziewam się wprowadzi Kaczyński pod koniec tej kadencji sejmu. To niestety moja bardzo smutna prognoza na najbliższy czas aż nie chce mi się śmiać bo już to raz przerabiałem.

  No votes yet.
  Please wait...
 • Jacy rodzice są niby z nimi? Chyba tylko w ich wyobrażeniach! Wystarczy przejrzeć fora żeby widzieć jakie są nastroje w społeczeństwie, co naprawdę (nie w waszych urojeniach) myślą ludzie. To co zrobiliście, ten cały cyrk zwany strajkiem pogrążył was w oczach ludzi i tyle tylko zyskaliście.
  https://www.dziennikwschodni.pl/forum/tematyczne/edukacja/strajk-nauczycieli-zawieszony-quotmusielismy-wziac-odpowiedzialnosc-za-uczniowquot,t,222223.html?p=1

  No votes yet.
  Please wait...
 • Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  *

  Reklama
  REKLAMA
  REKLAMA
  REKLAMA
  REKLAMA
  Jutro radni uchwalą budżet
  AKTUALIZACJA. Radni uchwalą budżet
  Budżet (coraz mniej) obywatelski
  Budżet (coraz mniej) Obywatelski
  Rośnie dług Chełma
  Rośnie dług Chełma
  Ostrożnie na Obłońskiej!
  Ostrożnie na Obłońskiej!
  Katastrofa dopiero przed nami?
  Katastrofa dopiero przed nami?
  REKLAMA