REKLAMA
Baner  promocyjny Triada/BUR
Baner promocyjny Triada/BUR
,
Koniec z darmowymi praktykami. Studenci zaczną zarabiać
FacebookTwitterEmailMessengerLinkedInPrint

Sejm przegłosował! Koniec z darmowymi praktykami. Nowelizacja ustawy wprowadza obowiązek płacenia młodym ludziom za praktyki w przedsiębiorstwie.

Nowelizacja ustawy, która wyszła z inicjatywy posłów Platformy Obywatelskiej, wprowadza obowiązek płacenia za praktyki absolwentom szkół wyższych w przedsiębiorstwie. Wedle nowych przepisów, wprowadzona zostanie kwota minimalna tj. 20 procent najniższej krajowej, czyli niecałe 300 złotych miesięcznie.

Przepisy nowelizacji wprowadzają interesujące rozwiązania edukacyjne. Absolwent po odbyciu praktyk będzie otrzymywał zaświadczenie o nabyciu umiejętności w trakcie ich trwania. To zdecydowanie podniesie prestiż i zachęci do odbywania praktyk bo dla większości jest to przymus – podkreśla Damian Wietrak, Przewodniczący Uczelnianej Rady Samorządu Studentów Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Chełmie. – Rozwiązanie 20 procent minimalnej pensji nie jest zadowalające. Na rynku pracy są pracodawcy, którzy mogliby zapłacić znacznie więcej ale że kwota minimalna została określona, wypłacą właśnie tyle – dodaje Wietrak.

Nowelizacja ustawy wynika ze zmian wprowadzanych przez Komisję Europejską. Europejscy komisarze w trosce o poprawę sytuacji młodych osób, które nie mogą znaleźć pracy po zakończeniu edukacji – przyjęli takie rozwiązania.

Dobre i 20 procent, w końcu możemy doczekać się jakiejś gwarancji ze strony pracodawcy, że nasza praca nie pójdzie na marne – komentuje Eliza, studentka Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Należy mieć na uwadze jeszcze jeden aspekt – może zmieni się mentalność pracodawców, którzy często wykorzystują praktykantów do robienia przysłowiowej kawy – dodaje Eliza.

No votes yet.
Please wait...
Napisz komentarz

Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*