REKLAMA
,
Suchą stopą przez czahary
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Nazywa się „Czahary”, wiedzie przez mokradła i jest za darmo. W Poleskim Parku Narodowym powstała pierwsza ścieżka dydaktyczna na terenie kompleksu Bagno Bubnów.

Trasa nowo powstałej ścieżki prowadzi przez otwarte tereny torfowiska, a częściowo przez okalające je lasy. Rozpoczyna się i kończy za wsią Zastawie, przy wieży widokowej. Nazwa „Czahary” oznacza porośnięte krzewami mokradła. Ludność na wschodnich ziemiach I Rzeczypospolitej używała tego słowa już w XVII wieku.

Reklama

Bagno Bubnów jest domem dla wielu gatunków ptaków wodno-błotnych. Można tu spotkać: kszyka, kulika wielkiego, rycyka, kropiatkę, śmieszkę czy błotniaka stawowego. To miejsce lubią też żurawie. Ich jesienne koncentracje na bagnie należą do największych w regionie. Ponad 3 tys. osobników potrafi się tutaj zgromadzić na tzw. noclegowiskach.

Amatorzy ornitologii wiedzą też, że występuje tu jeszcze jeden bardzo rzadki gatunek ptaka – wodniczka. Ten niepozorny ptak z rodziny trzciniaków jest najrzadszym, migrującym ptakiem śpiewającym w Europie. Jego populacja na terenie PPN jest stabilna i szacowana na około 400 śpiewających samców – to druga co do liczebności populacja w kraju.

Nie tylko miłośnicy ptaków znajdą tu coś dla siebie. Ścieżka prowadzi przez ekosystemy leśne, łąkowe i torfowiskowe, a każdy z nich reprezentują inne, specyficzne gatunki roślin i zwierząt. Możliwe jest spotkanie z łosiem, sarną, a w czasie rykowiska również z jeleniem.

Na odwiedzających czeka specjalnie przygotowana infrastruktura: wieże widokowe, zadaszenia, platformy widokowe, miejsca postojowe. Znaczna część ścieżki  przebiega po specjalnie przygotowanych kładkach, które pozwolą przejść przez bagna suchą stopą, a jednocześnie chronią wrażliwą przyrodę torfowisk. Ścieżka jest dostępna dla osób niepełnosprawnych.

Na trasie o łącznej długości 6,5 km znajduje się pięć przystanków. Prawie 750 tys. zł, czyli 85 proc. kosztów inwestycji, to dofinansowanie z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Przez kilka najbliższych lat ścieżka będzie udostępniana turystom bezpłatnie.

Napisz komentarz

Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Reklama
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Budżet (coraz mniej) obywatelski
Budżet (coraz mniej) Obywatelski
Rośnie dług Chełma
Rośnie dług Chełma
Ostrożnie na Obłońskiej!
Ostrożnie na Obłońskiej!
Katastrofa dopiero przed nami?
Katastrofa dopiero przed nami?
Wyboista droga do sprzedaży MPEC
Wyboista droga do sprzedaży MPEC
REKLAMA