REKLAMA
,
Susza pogromcą rolników
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Ostatnie dwa tygodnie to fala afrykańskich upałów. Mimo że cieszy ona turystów i urlopowiczów, rolnicy załamują ręce. Katastrofalna susza zamieniła pola uprawne i pastwiska w wypalone słońcem pustkowia. Plony marne, ale co z pomocą rządu? 

Reklama

Dla Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, sprawa suszy, to nie jest tylko kwestia spadku plonów. Upały mają również wpływ na stosunki w całym ekosystemie, a to może spowodować katastrofę ekologiczną. Minister Marek Sawicki uznał za słuszne nawiązanie koalicji z Ministrem Finansów i Panią Premier, by pomóc osobom, które są najbardziej poszkodowane.Pomoc w tym trudnym okresie, otrzymają nie tylko rolnicy, ale i hodowcy, którzy nie maja czym nakarmić zwierząt. – Pomoc będzie miała charakter bardziej socjalny, a premier zapowiedziała, że należy się ubezpieczyć. Jak na razie wspólnie z Zrzeszeniem Producentów Bydła Mięsnego i dzierżawcami, jesteśmy umówieni na spotkanie w Ministerstwie – mówi Bogusław Roguś, Prezes Zarządu Polskiego Związku Hodowców i Producentów Bydła Mięsnego.

Brak pasz w regionie

Nie wykluczone że poza pomocą socjalną, zostanie udzielone wsparcie do zakupu materiału siewnego. Sawicki podkreślił, iż w piątek podpisał wniosek skierowany do Komisji Europejskiej w sprawie pomocy w sektorze była mlecznego i mięsnego, który dotknięty suszą wiąże się z brakiem pasz. – Straty, które poniosłem w tym roku nie są to końca oszacowane. Zboże jest w dość opłakanym stanie i jestem przekonany, że w okolicach stycznia nie będzie już na paszę dla zwierząt – podkreśla Pan Adam, rolnik z okolic Chełma. Susza, która objęła całą Polskę, spowodowała również ogromne straty w uprawach. – Wysokie temperatury spowodowały trwałe zmiany w roślinach i niektórych nie da się już uratować. Liczymy na to, że korzystne oferty przedstawią skupy – przedstawia Pan Zbigniew, rolnik z Dorohuska.

No votes yet.
Please wait...
Napisz komentarz

Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Reklama
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Jutro radni uchwalą budżet
AKTUALIZACJA. Radni uchwalą budżet
Budżet (coraz mniej) obywatelski
Budżet (coraz mniej) Obywatelski
Rośnie dług Chełma
Rośnie dług Chełma
Ostrożnie na Obłońskiej!
Ostrożnie na Obłońskiej!
Katastrofa dopiero przed nami?
Katastrofa dopiero przed nami?
REKLAMA