REKLAMA
Baner  promocyjny Triada/BUR
Baner promocyjny Triada/BUR
,
Susza pogromcą rolników
FacebookTwitterEmailMessengerLinkedInPrint

Ostatnie dwa tygodnie to fala afrykańskich upałów. Mimo że cieszy ona turystów i urlopowiczów, rolnicy załamują ręce. Katastrofalna susza zamieniła pola uprawne i pastwiska w wypalone słońcem pustkowia. Plony marne, ale co z pomocą rządu? 

Reklama

Dla Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, sprawa suszy, to nie jest tylko kwestia spadku plonów. Upały mają również wpływ na stosunki w całym ekosystemie, a to może spowodować katastrofę ekologiczną. Minister Marek Sawicki uznał za słuszne nawiązanie koalicji z Ministrem Finansów i Panią Premier, by pomóc osobom, które są najbardziej poszkodowane.Pomoc w tym trudnym okresie, otrzymają nie tylko rolnicy, ale i hodowcy, którzy nie maja czym nakarmić zwierząt. – Pomoc będzie miała charakter bardziej socjalny, a premier zapowiedziała, że należy się ubezpieczyć. Jak na razie wspólnie z Zrzeszeniem Producentów Bydła Mięsnego i dzierżawcami, jesteśmy umówieni na spotkanie w Ministerstwie – mówi Bogusław Roguś, Prezes Zarządu Polskiego Związku Hodowców i Producentów Bydła Mięsnego.

Brak pasz w regionie

Nie wykluczone że poza pomocą socjalną, zostanie udzielone wsparcie do zakupu materiału siewnego. Sawicki podkreślił, iż w piątek podpisał wniosek skierowany do Komisji Europejskiej w sprawie pomocy w sektorze była mlecznego i mięsnego, który dotknięty suszą wiąże się z brakiem pasz. – Straty, które poniosłem w tym roku nie są to końca oszacowane. Zboże jest w dość opłakanym stanie i jestem przekonany, że w okolicach stycznia nie będzie już na paszę dla zwierząt – podkreśla Pan Adam, rolnik z okolic Chełma. Susza, która objęła całą Polskę, spowodowała również ogromne straty w uprawach. – Wysokie temperatury spowodowały trwałe zmiany w roślinach i niektórych nie da się już uratować. Liczymy na to, że korzystne oferty przedstawią skupy – przedstawia Pan Zbigniew, rolnik z Dorohuska.

No votes yet.
Please wait...
Napisz komentarz

Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Reklama