Mieszkańcy regionu nadal składają wnioski o świadczenia na dzieci: 500+ i rodzinny kapitał opiekuńczy. Zakład Ubezpieczeń Społecznych organizuje dla nich kolejne dyżury eksperta i internetowe szkolenie. Sprawdź szczegóły.
Wnioski o świadczenie wychowawcze 500+ oraz o Rodzinny Kapitał Opiekuńczy (RKO) należy składać przez internet, za pomocą bankowości elektronicznej, portalu Empatia lub Platformy Usług Elektronicznych ZUS.
Rodzicom, którzy potrzebują wsparcia z wypełnieniem wniosku, taką pomoc świadczy ZUS w każdej ze swoich placówek.
Dodatkowo 17 marca (czwartek) odbędą się dyżury w miejscowościach, gdzie Zakład nie ma swoich placówek. Tego dnia z porad pracowników ZUS w sprawie 500+ i RKO będzie można skorzystać m.in. w ośrodkach pomocy społecznej w:
- Fajsławicach
- Hańsku
w godzinach 9:00-14:00. Żeby podczas dyżuru złożyć elektroniczny wniosek o świadczenie na dziecko, trzeba wziąć ze sobą dowód tożsamości i numer rachunku do wypłaty.
Chełmski ZUS zaprasza z kolei na spotkanie informacyjne o świadczeniu Rodzina 500+. Odbędzie się 24 marca przez internet. Początek o godz. 10:00. Zapisy pod numerem telefonu 82 565 34 55, wewnętrzny 100, lub e-mailem: chelm_szkolenia@zus.pl.
Jak dotąd rodzice i opiekunowie dzieci z Chełma i powiatu chełmskiego złożyli około 9 tys. wniosków o świadczenie wychowawcze 500+ i Rodzinny Kapitał Opiekuńczy. Z powiatu włodawskiego wpłynęło 2,4 tys. wniosków, a z krasnostawskiego – 3,4 tys.
Oba świadczenia można pobierać równolegle. 500+ przysługuje na dzieci do ukończenia 18 roku życia. Z kolei Rodzinny Kapitał Opiekuńczy to świadczenie na drugie i każde kolejne dziecko w rodzinie, w wieku od 12 do 35 miesiąca życia.