REKLAMA
,
Święty wieczór
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Święte wieczory to kresowa tradycja. Między Wigilią a Trzema Królami zbierali się mieszkańcy, by wspólnie świętować. Od 11 lat obyczaj kultywują u nas ludzie związani ze środowiskiem dawnych Kresów.

Reklama

W tym roku zbierają się w sobotę, 5 stycznia, w dworku „Pan Tadeusz” w Żółtańcach.

Gdy nastawały zimowe krótkie dni, w czasie między Wigilią a Trzema Królami, na wołyńskich kresach organizowano Święte Wieczory. Od zachodu słońca nie wolno było wykonywać żadnej pracy, by jakiegoś „zła” nie ściągnąć na rodzinę, gospodarstwo lub wioskę. Trzeba było świętować. Schodzili się więc do bogatszych domów sąsiedzi, przyjeżdżali krewni. Gospodarz zapraszał i ugaszczał. Bo Święte Wieczory to czas miłości, przyjaźni, wybaczania. Zaczynało się kolędowanie, pogaduszki i opowiadania… stawało się radośnie, rodzinnie, działo się misterium, w którym każdy, bez względu na wiek czy pochodzenie, był ważny, miał swoją rolę.

Od 11 lat tradycja Świętych Wieczorów ożywa w dworku „Pan Tadeusz” w Żółtańcach. Spotykają się pokolenia, rodziny i na scenie, i na widowni. To inicjatywa Krzysztofa Kołtuna i Stanisława Kucia, do których dołączył Ryszard Mielniczuk.
Kresowe misterium w tym roku artystycznie uświetnią: Chór Św. Jana Pawła II z Lublina, Zespół Śpiewaczy „Rosa” i Zespół Wokalny „Stone” z Kamienia, Orkiestra Dęta OSP z Rejowca, Zespół z KDK w Krasnymstawie, Agnieszka Kotek, Monika Pyclik i Radosław Sroczyński, Zespół „Pawłowianki” z Pawłowa oraz uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Uhrze.

Zapraszamy na Święty Wieczór do dworku „Pan Tadeusz” w Żółtańcach, w sobotę, 5 stycznia br., godz. 16. Wstęp wolny.

Napisz komentarz

Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Reklama
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Budżet (coraz mniej) obywatelski
Budżet (coraz mniej) Obywatelski
Rośnie dług Chełma
Rośnie dług Chełma
Ostrożnie na Obłońskiej!
Ostrożnie na Obłońskiej!
Katastrofa dopiero przed nami?
Katastrofa dopiero przed nami?
Wyboista droga do sprzedaży MPEC
Wyboista droga do sprzedaży MPEC
REKLAMA