REKLAMA
,
Szybki test po chełmsku
Szybki test po chełmsku
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Od poniedziałku chełmianie będą mogli za darmo zrobić sobie test anytgenowy. Pozwoli to na szybsze wykrycie zakażenia Covid-19. Za badanie zapłaci samorząd miasta.

Reklama
Rozpoczynającą się w poniedziałek akcję na początku listopada zapowiedział Janusz Cieszyński. Wtedy jeszcze doradca prezydenta Chełma, a dzisiaj już wiceprezydenta naszego miasta.  Testowanie jest jednym z elementów tak zwanej  miejskiej strategii walki z COVID-19. Więcej na temat „strategii”.
Co zrobić, aby z szybkich testów skorzystać? Nie wystarczy stanąć w kolejce. Nadal na test musi nas skierować lekarz pierwszego kontaktu. Takie skierowanie trafi następnie
….do koordynatora projektu, którym jest Miejski Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Chełmie. Pracownicy koordynatora ustalają z pacjentem dogodną datę i godzinę wykonania testu  – informuje Urząd Miasta.

Dalsza procedura ma być naprawdę błyskawiczna. W punkcie pobrań sprawdzą naszą tożsamość, więc bez dowodu osobistego lepiej się tam nie wybierać. Będziemy musieli również podpisać oświadczenie o chęci wykonania testu. Potem zostanie pobrany wymaz. Godzinę później pacjent ma  otrzymać informację o wyniku badania. Jeżeli wynik okaże się dodatni, informacja o tym trafi do systemu EWP, a chory na izolację. Test będzie bezpłatny.

Czy rzeczywiście w Chełmie rozpocznie się niezwykła akcja?

Absolutnie nie. Wszystkie te działania realizowane są od dawna. Testy, które można było robić dotychczas, także były bezpłatne. Jedyna nowość w tym przedsięwzięciu, to uruchomienie dodatkowego punktu pobrań.
Wymazy zostaną pobrane w punkcie mobilnym CM Luxmed spółka z o.o. przy ul. ks. Popiełuszki w Chełmie (plac za kościołem oo Franciszkanów, tzw. małym kościółkiem, wjazd bramą naprzeciwko Placu Kupieckiego) – czytamy w komunikacie UM.
Urzędnicy podkreślają także, że  dzięki ich działaniom,
…udało się połączyć sektor publicznej i prywatnej części systemu ochrony zdrowia.
Niestety, komunikat nie zawiera żadnych informacji na temat kosztów, jakie miasto poniesie z tego tytułu. Nie wiemy również, w jaki sposób wyłoniono firmę, która punkt pobrań uruchomi. (Zapytaliśmy o to UM, odpowiedź opublikujemy natychmiast po jej otrzymaniu).
Szybkie testy antygenowe dadzą lekarzom możliwość sprawnego postawienia diagnozy i wdrożenia leczenia oraz identyfikacji potencjalnych ognisk choroby – podkreśla wiceprezydent Janusz Cieszyński.

Uwaga!

Badania są bezpłatne dla lekarza kierującego i pacjenta będącego mieszkańcem Miasta Chełm.
Akcja zaczyna się 30 listopada i potrwa do 28 grudnia 2020 roku.

Napisz komentarz
 • Jak bez skierowania od lekarza to by miało sens , a tak pozostaje po staremu -skierowanie od lekarza )) Czyli propagandy rządowej -Pana Banaszka dalszy ciąg… wielkie HALO w mediach… i zonk ,,, wielka porażka ..programu, ale to zapewne pomysł tego zastępcy prezydenta spadochroniarza z wawy… speca ….od nieczynnych …zaginionych respiratorów… brawo oby tak dalej:) szkoda bo mogli by zainteresowani testem pojechać darmowymi autobusami CLA , obwodnicą południową miasta lub północą ))

 • Tyle to pomoże na Covida ci umarłemu kadzidło.
  Albo masz odporność i przestrzegasz bezpieczeństwa społecznego albo nie. Z tego co się orientuję to ludzie obawiając wszelkich administracyjnych obostrzeń wola się od takich badań trzymać jak najdalej.
  Dziękuję postoje ale nie.

 • Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  *

  Reklama
  REKLAMA
  REKLAMA
  REKLAMA
  REKLAMA
  Rośnie dług Chełma
  Rośnie dług Chełma
  Ostrożnie na Obłońskiej!
  Ostrożnie na Obłońskiej!
  Katastrofa dopiero przed nami?
  Katastrofa dopiero przed nami?
  Wyboista droga do sprzedaży MPEC
  Wyboista droga do sprzedaży MPEC
  Kolejową można przejechać
  Kolejową można przejechać
  REKLAMA