W tym trudnym czasie chełmianie pomagają sobie, jak umieją. Poświęcają swój czas i pracę, by wesprzeć innych. Pisaliśmy niedawno o właścicielach firm gastronomicznych, którzy nieodpłatnie gotują posiłki dla medyków, a dziś chcemy Wam przybliżyć grupę, która szyje maseczki dla Chełma.
W odpowiedzi na braki na rynku, Przychodnia Rodzina i Stowarzyszenie Integracji Rodzin „Przystań” zorganizowały
akcję szycia maseczek,
które dystrybuowane są za darmo wszystkim potrzebującym.
Stowarzyszenie za własne pieniądze kupiło niezbędne materiały i utworzyło pierwszą grupę chętnych do szycia maseczek. W pierwszej kolejności maseczki zostały przekazywane pracownikom „Przystani”, którzy na co dzień opiekują się osobami starszymi, a także szpitalowi w Chełmie.
Część produkcji trafiła do banków i sklepów w gminie Białopole, która jest ogniskiem epidemii koronawirusa w powiecie chełmskim, a także do przychodni zdrowia przy ul. Wołyńskiej, która wyjaławia uszyte maski ochronne.
W akcję zaangażowało się wiele osób, firm i instytucji z naszego regionu. Maseczki szyją mieszkańcy Chełma i regionu przy wsparciu pracowni krawieckich, sklepów z tkaninami, kół gospodyń wiejskich, a nawet wojska.
Wolontariusze rozwożą maseczki samochodami na własny koszt, dlatego apelują o pomoc w zaopatrzeniu w paliwo.
Akcję można śledzić lub wesprzeć ją dołączając do grupy „Szyjemy maseczki dla Chełma” na Facebooku lub telefonicznie pod numerem 512 577 451.
Wolontariusze dla starszych i niepełnosprawnych
Dodatkowo kilkunastu wolontariuszy stowarzyszenia „Przystań” zaoferowało bezpłatną pomoc seniorom i osobom niepełnosprawnym, które w związku z epidemią koronawirusa są zdane na siebie i potrzebują opieki.
Podobną pomoc niosą wolontariusze skupieni w chełmskiej grupie „Widzialna ręka” na Facebooku.
– Lądujesz na przymusowej kwarantannie, obawiasz się ruszyć z domu, okazuje się że potrzebujesz zakupów, masz ważną sprawę do załatwienia, potrzebujesz porady lub po prostu rozmowy z kimś, potrzebujesz pomocy dla dziecka (zdalnej), bo szkoły pozamykane. A może psa trzeba wyprowadzić lub przejąć na jakiś czas. Może bliska Ci osoba z Chełma nie ma tutaj nikogo, a potrzebuje pomocy. A więc w takiej sytuacji piszesz tu i razem dogadujemy się – kto i jak może pomóc. Pamiętajcie, że piszemy tu raczej o pomocy nieodpłatnej – informują prowadzący grupę.
Wspólnie łatwiej walczyć z epidemią koronawirusa.
Starania mieszkańców zauważył chełmski magistrat. Na stronie Miasto Chełm czytamy:
Drodzy mieszkańcy, dziękujemy Wam za bardzo budującą postawę. Przez różne charytatywne akcje i oddolne inicjatywy pokazujecie, że potraficie nieść wsparcie potrzebującym w tych trudnych chwilach.