Chełmianie, którzy zgłosili się do miejskich projektów na „Odnawialne źródła energii” (OZE), jeszcze w tym roku doczekają się finału.
Lada dzień chełmianie – uczestnicy projektów na OZE dostaną z Urzędu Miasta Chełm pisma, z prośbą o ponowne potwierdzenie dokonania montażu instalacji OZE na terenie ich nieruchomości. Muszą też przygotować gotówkę – na wniesienie wkładu własnego w realizację. A ta – jeszcze w tym roku!
Przypomnijmy, pod koniec 2020 roku Zarząd Województwa Lubelskiego zakwalifikował do dofinansowania dwa projekty Miasta Chełm na odnawialne źródła energii. Wartość każdego z nich to ponad 4 mln zł. Pieniądze pochodzą z Unii Europejskiej w ramach „Osi priorytetowej 4 Energia przyjazna środowisku Działanie 4.1 Wsparcie wykorzystania OZE Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020″.
Realizacja projektów winna poprawić
jakość powietrza w Chełmie.
W ramach bowiem obu pomysłów powstać ma 265 zestawów solarnych, 36 kotłów na pellet oraz 408 zestawów paneli fotowoltaicznych. Do obydwu projektów zakwalifikowało się 574 mieszkańców, właścicieli prywatnych budynków mieszkalnych; każdy z nich mógł ubiegać się o więcej niż jedną instalację OZE.
Więcej na ten temat pisaliśmy m.in. tutaj.
Teraz Miasto Chełm informuje, że niebawem rozstrzygnie postępowanie przetargowe na wybór wykonawcy dostaw wraz z montażem kompletnych instalacji fotowoltaicznych, kolektorów słonecznych oraz kotłów na biomasę. Jednocześnie ratusz przygotowuje umowy z mieszkańcami – uczestnikami projektów. Dotyczą one zakresu „wzajemnych zobowiązań pod względem organizacyjnym i finansowym”.
Szczegóły znajdziecie w linku: https://samorzad.gov.pl/web/miasto-chelm/informacja-dla-mieszkancow-ws-oze?fbclid=IwAR0M0SpASHjGo5uuB5TKquBsanVx5thuw-CRn1gcEl9yk4bjkiYZQNk_0xA
Uczestnicy projektu muszą zatem szykować się na wyłożenie gotówki w ramach
jednorazowego wkładu własnego
na realizację OZE. Koszt zakupu i montażu instalacji OZE po stronie mieszkańca – w zależności od jej rodzaju – wyniesie średnio od około 6 do prawie 12 tysięcy złotych. Resztę kosztów pokryją fundusze pozyskane z projektów.
Lada dzień chełmianie – uczestnicy projektów dostaną z Urzędu Miasta Chełm pisma. Urzędnicy będą w nich prosić o ponowne potwierdzenie dokonania montażu instalacji OZE na terenie ich nieruchomości. Natomiast na odpowiedź będzie tylko 3 dni.
Wpłatę w ramach wkładu własnego trzeba będzie wnieść przed montażem instalacji; czyli nie później niż do 30 czerwca 2022 roku.
Nieaktualny tytuł. Popatrzcie w swoje rachunki. ZA OZE już dawno płacimy ok. 60% rachunku. A będzie więcej