REKLAMA
,
Taniec śmierci. Święto folkloru świata
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Kultura nie zna granic – od ćwierćwiecza przekonują się o tym uczestnicy Międzynarodowego Poleskiego Lata z Folklorem we Włodawie. Święto muzyki i tańca zaczyna się już jutro (17.07.2017). W ciągu czterech dni będzie okazja podziwiać 13 zespołów z różnych zakątków świata.

Reklama

Pierwszy festiwal folklorystyczny zorganizowany został we Włodawie 25 lat temu. Jego inicjatorem i wieloletnim szefem był nieodżałowany Janusz Kalinowski. Przez kolejne lata w lipcu Włodawa stawała się wielojęzyczną i wielokulturową stolicą folkloru. Miasto w tym czasie odwiedziło ponad 230 zespołów z niemal całego świata. Festiwalowi od początku przyświecała idea upowszechniania, popularyzacji i ochrony tradycyjnej kultury różnych narodów, poprzez bezpośrednie spotkania ludzi. Była też okazja przyjrzenia się kondycji polskiego folkloru na tle innych krajów.

Chcemy, aby festiwal w pozytywny i – co bardzo istotne – niewymuszony, lecz wynikający z autentycznego zainteresowania sposób, wpłynął na zacieśnianie przyjacielskich kontaktów i więzi – mówi Mirosław Megiel, obecny dyrektor festiwalu, w wywiadzie dla pisma „Wschód”. – Pragniemy uczyć poszanowania i ochrony zarówno własnego dziedzictwa kulturowego, jak i dziedzictwa innych narodów.

Na uczestników tegorocznego festiwalu czeka cztery dni folkowej uczty. Do Włodawy przyjedzie 13 grup z różnych stron świata. Zatańczą i zaśpiewają reprezentacje: Izraela, Hiszpanii, Macedonii, Białorusi, Meksyku, Turcji, Słowacji, Bułgarii, Węgier, Paragwaju.  Polskę reprezentować będą ZTL UMCS Lublin i gospodarz – ZTL „Polesie” z Włodawy. Po raz pierwszy do Włodawy zawita zespół z Hawajów. Grupa ma w repertuarze m.in. tańce hawajskie, maoryskie, samoańskie czy tradycyjne tańce rdzennych amerykańskich Indian Navajo. Ciekawostką jest pochodzący z Samoa „Taniec śmierci” z płonącym mieczem. Prezentacje wszystkich grup.

Od 17 do 20 lipca br., po południu, we włodawskim amfiteatrze będziemy mogli podziwiać koncerty kolejnych zespołów. Szczegółowy program XXV Międzynarodowego Poleskiego Lata z Folklorem

Wstęp na wszystkie koncerty jest wolny.

Tagi
Napisz komentarz

Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Reklama
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Budżet (coraz mniej) obywatelski
Budżet (coraz mniej) Obywatelski
Rośnie dług Chełma
Rośnie dług Chełma
Ostrożnie na Obłońskiej!
Ostrożnie na Obłońskiej!
Katastrofa dopiero przed nami?
Katastrofa dopiero przed nami?
Wyboista droga do sprzedaży MPEC
Wyboista droga do sprzedaży MPEC
REKLAMA