REKLAMA
,
Technik transportu kolejowego – nowa klasa
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Technik transportu kolejowego – taka klasa powstanie w Zespole Szkół Energetycznych i Transportowych w Chełmie. To jeden z głównych punktów listów intencyjnych. Kto je podpisał i co z nich wynika?

Reklama

Dwa listy intencyjne dotyczące współpracy w zakresie kształcenia uczniów podpisali dzisiaj (15 kwietnia) przedstawiciele Miasta Chełm oraz spółek kolejowych: PKP PLK S.A. i PKP Linia Chełmska Szerokotorowa.

Pierwszy z listów zakłada, że w Zespole Szkół Energetycznych i Transportowych w Chełmie powstanie nowa klasa. Z początkiem września zacznie kształcić techników transportu kolejowego. Jej absolwenci zasilać będą kadrę przedsiębiorstw kolejowych.
List stanowi również podstawę do zawarcia umowy o współpracy w sprawie wypłacania przez PKP PLK S.A. stypendiów dla uczniów.
Podpisali się pod nim przedstawiciele zarządu PKP PLK S.A. oraz Katarzyna Karamać, dyrektor chełmskiego ZSEiT.
Jest to kolejna szkoła, z którą nawiązujemy porozumienie – mówi Andrzej Matysiewicz, dyrektor Zakładu Linii Kolejowych w Lublinie, reprezentujący Spółkę PKP PLK S.A. – List intencyjny otwiera drogę do zawarcia umowy o współpracy, a także – już na późniejszym etapie – zawarcia umów stypendialnych. Spółka PKP PLK S.A. funduje bowiem stypendia dla uczniów szkół, z którymi współpracuje. Jest to wsparcie w wysokości do 550 złotych miesięcznie.
Dyrektor ZSEiT w Chełmie podkreśla, że utworzenie klasy kolejowej rozszerza ofertę szkoły.
Kształcimy uczniów w różnorodnych dziedzinach, również transportowych. Z powodzeniem realizujemy już kształcenie na kierunkach technik spedytor i technik logistyk. Mam nadzieję, że absolwenci kierunku technik transportu kolejowego już za pięć lat, po ukończeniu szkoły, zasilą szeregi kolei – mówi Katarzyna Karamać.
Uzupełnieniem porozumienia zawartego pomiędzy ZSEiT i PKP PLK S.A. jest
 

drugi list intencyjny

 
podpisany przez Miasto Chełm i Spółkę PKP Linia Chełmska Szerokotorowa. Mówi m.in. o wsparciu szkoły przy tworzeniu nowej klasy. Spółka będzie pomagać m.in. przy organizacji praktyk dla uczniów i realizacji przedmiotów zawodowych.
 
Ten list intencyjny to również wstęp do zawarcia umowy o współpracy. Określi ona szczegółowe działania w zakresie pozyskania absolwentów ZSEiT przez LCHS.
Absolwenci klasy o profilu kolejowym mogą stawać się wartościowymi pracownikami nie tylko przedsiębiorstw, z którymi zawiązujemy współpracę, ale również zaistnieć w całej branży kolejowej. To kolejny krok w poszerzeniu oferty ZSEiT i i zwiększenie szans oraz perspektyw dla naszej młodzieży – mówi Dorota Cieślik, II Zastępca Prezydenta Miasta Chełm, która podpisała list intencyjny ze strony samorządu.
Zbigniew Tracichleb, prezes zarządu Spółki PKP Linia Hutnicza Szerokotorowa i PKP Linia Chełmska Szerokotorowa podkreśla, że dzisiejsza kolej różni się od tej dziewiętnastowiecznej. Mówi:
– To kolej nowoczesna, która potrzebuje kadr wykształconych w zakresie nowych technologii. W ślad za tymi potrzebami następują zmiany organizacyjne. Powoływane są nowe jednostki, takie jak np. Linia Chełmska Szerokotorowa, która przygotowuje się do rozpoczęcia działalności operacyjnej. Chełmskie kolejnictwo jest więc w fazie dynamicznego rozwoju, a odpowiednio wykształcone kadry pozwolą na zasilenie właściwych komórek organizacyjnych i zaspokoją potrzeby związane z funkcjonowaniem przedsiębiorstwa..
Zawarcie porozumień to kolejny krok w stronę

rozwoju sektora kolejowego w Chełmie.

W maju 2019 roku prezydent Jakub Banaszek oraz Krzysztof Mamiński, prezes PKP S.A., podpisali list intencyjny ws. powołania Spółki PKP Linia Chełmska Szerokotorowa. Szerzej na ten temat pisaliśmy m.in. tutaj. Rok później Spółka została oficjalnie zarejestrowana przez sąd.


Obecnie przygotowuje się do rozpoczęcia działalności operacyjnej.
Realizacja przedsięwzięcia to krok w stronę wykorzystania potencjału Chełma związanego z jego lokalizacją. Z powodzeniem można tu organizować przewozy i przeładunek towarów po szerokotorowej linii kolejowej biegnącej od granicy z Ukrainą. Wzrost przewozów towarów, ich przeładunku oraz powstanie nowych usług logistycznych wpłynie na rozwój nie tylko miasta, ale i całego regionu – ocenia Damian Zieliński z gabinetu prezydenta Chełma.

No votes yet.
Please wait...
Napisz komentarz
 • To kolej przestanie się zwijać?

  No votes yet.
  Please wait...
 • Fajne że akurat kiedy jestem już po szkole średniej :/

  No votes yet.
  Please wait...
 • Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  *

  Reklama
  REKLAMA
  REKLAMA
  REKLAMA
  REKLAMA
  Jutro radni uchwalą budżet
  AKTUALIZACJA. Radni uchwalą budżet
  Budżet (coraz mniej) obywatelski
  Budżet (coraz mniej) Obywatelski
  Rośnie dług Chełma
  Rośnie dług Chełma
  Ostrożnie na Obłońskiej!
  Ostrożnie na Obłońskiej!
  Katastrofa dopiero przed nami?
  Katastrofa dopiero przed nami?
  REKLAMA